ACİL'de Muayene Hk. Önemli

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com
değerli arkadaşlarım,

hafta sonu yaşadığım bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. lütfen durumu şahsıma özel bir durum olarak değerlendirmeyiniz. bu mail tamamen bilgilendirme mailidir. yaşadığım hadise Allah esirgesin hepimizin başına gelebilir. bu nedenle birbirimizi bu tip konularda bilgilendirmenin faydalı oldugu ve ortaya çıkabilecek mağduriyetlerin en az zararla atlatılabileceği kanaatini taşımaktayım...

Hafta sonu eşim parmağını hafif derece kestiği için evimize en yakın hastanenin(x cerrahi merkezi) aciline başvurmak zorunda kaldık. acil kısmında bizi sağlık memuru karşıladı ve ilk müdahaleyi yaptı( sadece pansuman... ne yapılması gerektiğini tam bilmiyordu gibi bir izlenim verdi.. kesinlikle doktor bizi karşılamadı). yaklaşık 15 dakika  bekledikten sonra bizi poliklinik bölümünde doktorun odasına aldılar. doktor 5 dikiş atılacağını söyledi ve iki adet antibiyotik ve ağrı kesici ilaç vererek bizi tekrar acile gönderdi. veznedeki görevli müdahale esnasında yanımıza gelerek  belirli bir meblağ talep edileceği bilgisini verdi. mecburen olayın şoku ile kabul etmek zorunda kaldık. müdahalenin ardından, ödemeyi yaparak X cerrahi merkezinden ayrıldık.

Yaklaşık iki saat sonra verilen ilaçların yan etkisi nedeniyle eşimin göz kapağında yanma ve şişme gerçekleşti. Hemen, yakınımızda bulunan bir diğer hastanenin Aciline başvurduk. Bizi sağlık memurları karşıladı. Hemen 3 dakika içinde acil doktoru gereken incelemeyi yaptı. alerji iğnesinden yaklaşık bir saat sonra sorunumuz çözüldü ve hastane veznesine ödeme için geldik. Vezne'de kesinlikle bizden herhangi bir ücret alınmadı. Bankodaki görevli SGK'ya tabi hastalardan acil durumlarda herhangi bir ücret alınmadığını eğer dikiş işlemi için de aynı hastanenin aciline gelmemiz halinde bile bir ücret istenmeyeceği bilgisini verdi.
bir cerrahi merkezi(-ki hastane olarak biliyorduk), acil kısmında nasıl bu kadar amatör olabilirdi? ayrıca iki hastane arasında nasıl böyle bir uygulama farkı olabilirdi ki? bu sorunun cevabını önce X cerrahi merkezinin halkla ilişkiler biriminde aradım. bana verilen cevap tatmin edici değildi... daha sonra durumu  alo 184 sağlık bakanlığı şikayet hattına bildirdim. edindiğim bilgiyi ve tecrübeyi sizlerle paylaşmak istiyorum.... belki bunlar bildigimiz fakat zaman zaman başımıza bir şey gelmez duygusu ile dikkate almadığımız hususlar olabilir.

1- Eğer hastanenin acil kısmına, yaşadığınız sıkıntının üzerinden 24 saat geçmeden, müracaat eder iseniz, acile girişiniz yapılmak kaydı ile sizden kesinlikle ücret talep edilemeyeceği.... aksi olmuş ise, hastanenin kapatılmasına giden bir sürecin başlayabileceği kesin bir dille ifade edilmiştir.

2-Kaydınızın acilde olduguna emin olun. aksi halde hak talep edemezsiniz.

3- ister cerrahi merkez ister ise özel hastane, adı ne olursa olsun, acil durumda sizden para talep edilemeyeceği.

4- acil servis panayır yeri değildir. sizinle ilk anda acil doktoru ilgilenmesi gerekir. sağlık memuru degil. (- ki eşime zorla tetenoz aşısı yapacaklardı. zaten 2 sene önce bu aşıyı olmuştu. 5 yıl geçerliliği var)

5- dikiş veya cerrahi müdahale ancak acil doktoru tarafından yapılmalıdır. X cerrahi merkezi Halkla İlişkiler müdüresi de bunu doğruladı ve durumu soruşturacaklarının sözünü verdiler....

6- eğer acilde yapılan müdahale sizi tatmin etmediyse, , verilen ilaçları kullanmadan önce lütfen prospektüsü çok detaylı okuyunuz. gerekirse, bir başka hastaneye başvurunuz.

7- Eğer çok acil bir durum yoksa; hastane ortamı, doktor ve sağlık  personeli hakkında endişeleriniz ortaya çıkmışsa güvendiğiniz bir hastaneye başvurunuz...

8- hangi ilaca karşı alerjik durumunuzun olduğunu test ettiriniz. acil durumlarda başka sorunlarla karşılaşabilirsiniz..

9- Eczaneden aldığınız ilaçlar ile reçetenizde yazan ilaçların bire bir aynı olduklarını ve son kullanma tarihlerinin geçip geçmediğini kontrol ediniz. eczacı, eğer elinde istenilen ilaç yoksa, eş değer bir başka ilacı verebilir.

10- Prospektüste, aynı yan etkilere sahip iki ilaç sizde veya sevdiklerinizde aşırı reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olabilir. lütfen doktorunuza bu konuda danışınız.

11- yeni oluşabilecek acil durumlara karşı (müdahale sonrası ilaç kullanımı vs..) doktorunuzun telefon numarasını alınız..

12- muhakkak sizi tanıyan, sizin genel sağlık durumunuzu bilen, size çok yakın bir dahiliye veya aile doktoru ile iletişime geçin..(gerçi aile hekimliği uygulaması söz konusu ama ne kadar özeldir, sorgulanır.)

umarım bir nebze de olsa sizlere bu bilgilerle faydam olmuştur. sağlık ihmale gelmeyecek kadar çok önemli bir zenginliktir. bugun bizim başımıza gelen yarın herhangi birinin başına gelebilir.

magu76

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: ACİL'de Muayene Hk. Önemli

Büyük geçmiş olsun arkadaşım , insan panik hali ile bazen kapısının önünden geçmeyeceği yerin kapısını çalabiliyor. Allah başka dert vermesin tekrar geçmiş olsun.

eyupuzger1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Çok büyük geçmiş olsun Böyle sırf para kazanmak ticaret yapmak üzere insan hayatıyla oynanan okadar olay varki.... Sağlık bakanlığına şikayet etmekle en doğru hareketi yapmışsınız.

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

çok teşekkürler... adamların cinligine bakın, adam doktor poliklinikte duruyor. acilde durmuyor.  kayıt poliknige yapılmış gibi gösteriliyor...

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yataklı tedav kurumları acil servis hizmetlerinin uygulanması hakkında tebliğ, başbakanlığın 2008 ve 2010 yıllarına ait iki genelge hükümleri doğrultusunda acil sağlık hizmeti için  tedavi ücret talep edilemez.

derhal sağlık bakanlığına  şikayette bulunun ama 184 ü aramak vs değil.  yazılı dilekçe ile başvurun ayrıca  C.Başsavcılığınada suç duyurusunda bulunabilirsiniz. 

velhasıl  o sağlık kurumunu arayıp eger ödediyseniz  keisnlikle paranın tamamının iadesini eger iade etmezlerse  benim dediğim şekilde yazılı şiakey başvuursunda bulunacağınızı iletin.

paraızı hemen iade edeceklerdir.... 

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

akın link' Alıntı:
yataklı tedav kurumları acil servis hizmetlerinin uygulanması hakkında tebliğ, başbakanlığın 2008 ve 2010 yıllarına ait iki genelge hükümleri doğrultusunda acil sağlık hizmeti için  tedavi ücret talep edilemez.

derhal sağlık bakanlığına  şikayette bulunun ama 184 ü aramak vs değil.   yazılı dilekçe ile başvurun ayrıca  C.Başsavcılığınada suç duyurusunda bulunabilirsiniz. 

velhasıl   o sağlık kurumunu arayıp eger ödediyseniz  keisnlikle paranın tamamının iadesini eger iade etmezlerse  benim dediğim şekilde yazılı şiakey başvuursunda bulunacağınızı iletin.

paraızı hemen iade edeceklerdir.... 

sağlık bakanlığı adına alo 184'te şikayet kaydı ve dosya açılıyor. talimat vermeniz gerekiyor. gerekirse hastane bile kapatılır denildi. çok detaylı bilgiler verildi. telefon hattındaki görevlinin bu kadar bilgiye sahip olması da beni çok şaşortto açıkcası.

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

yazımı detaylıo okumus iseniz, olay sadece para meselesi degil.... aynı zamanda müdahale'deki ciddiyetsizlik ve acil hastasının doktor ayağına çağrılması...

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

türk_187 link' Alıntı:
yazımı detaylıo okumus iseniz, olay sadece para meselesi degil.... aynı zamanda müdahale'deki ciddiyetsizlik ve acil hastasının doktor ayağına çağrılması...

müdahalede ilk aşamada uygunsuzluk yok gibi gözüküyor..

triyaj  zaten yasa gereğidir, yani sağlık memuru  (ATT-PARAMEDİC) hastayı karşılar renk sınıflandırması yapar ( bakı-travma resusitasyon-dahliye birimi  vs)

hastayı doktorun karşılaması zorunlu dğeildir.

sorun  sonrasında para ve doktorun gelmemesi.  ancak  aradan geçen zaman çok  değil.  Neticede eşinin durumu stabil  zaten...

ilaç alerjisi zaten komplikasyon-advers tepki, yani malpraktis  ortada yok.

bunu uzun zamandır  Türkiyenin en büyük üniversite hastanelerinden birinin danışmanı olarak ve tecrübe ile sabitlenmiş mevzuat bilgime dayanarak söylüyorum...    

ezbere boş konuşma olmaz bende ;)

o sebeple  yazını ciddiyetle okuduğumu tahmin etmen lazımdı....  ancak uyuşmazlık durumunda  size  yanlış gelen bazı durumların isnat edilebilcek bir kusur mahiyetinde olmayabileceğini aklından çıkarma ;)

dinojasie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

merhaba . öncelikle geçmiş olsun. bende elazıgda nöroloji alanında ihtisas yapıyorum. daha öncesinde acil serviste calışmıştım. durumunuz için akın bey sagolsun dogru bilgiler vermiş. ben sadece şunu belirtmek istiyorum. ilk gitmiş oldugunuz cerrahi merkezin SGK ile anlaşması var mı acaba. eger yoksa bile zorunlu şekilde sizden o anda para talep edilmez. senet imzalanır. ama SGK ile anlaşma olması durumunda 1 kuruş bile para talep edilemez eger acil servis kısmına başvurduysanıız. doktor kontrolu ise  akın beyin dedigi gibi önce yardımcı saglık personelinin kontrolünden sonra gerçekleşir. Eger hastanın durumu stabil ise yardımcı personel tarafından doktorun yanına götürülmesinde bir sakınca yok ama şunu da belirteyim ki acil servis diye bir bölüm var ve siz oraya başvurmuşsanız acilde muhakkak doktorun olması lazım. acaba sizi bir uzman hekimin görmesi için mi poliklinige götürdüler bilemiyorum. ama  yine de yasa geregi acil hekimi konsultasyon istemesi durumunda uzman hekim acile gelmek zorunda. ben bunu küçük bir cerrahi tıp merkezi olmasına baglıyorum. ilaç yan etkisi her zaman görülebilecek bir şey. dikkat etmeniz gereken  , bundan sonra başvuracagınız bütün saglık kuruluşlarına muhakkak şu ilaca alerjisi vardır diye bilgi vermek.
neticede kötü bir durumla karşı karşıya gelmişsiniz. son olarak doktor kontrolü sonrası dikiş atılacak dendiginde dikiş /sütür atacak olanlar yine yardımcı saglık personelidir. genelde saglık personelinin el becerisi doktorlardan daha iyidir. o yüzden saglık personellerinin de hakkını yememek lazım.

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

akın bey ben sizin bu işin içinde olduğunuzu ve bu konulara vakıf olduğunuzu biliyorum.. benim anlatamadıgım şey sadece hastabakıcıların karşılaması olayı degil. acile girmemize rağmen acil doktoru yoktu. bizi 15 dak sonra polikiliniğe aldılar. girişimizi muhtemelen poliklinikte gösterdiler.. elbette hastanın durumu stabil ama acilde doktor olmaması sizce de tuhaf degil mi? acil bir durum olmasına rağmen(kanama var ve kesilmiyor) poliklinikte hastanın doktorun ayağına gelmesi ve doktorun gerekli müdahaleyi yapmaması( dikiş ve pansuman dahil) normal mi? kaldı ki şikayetim üzerine aynı hastanenin halkla ilişkiler müdüresi kesinlikle doktor müdahalesinin sağlık memuruna bırakılması hastanenin politikaları arasında olmadığını belirtmiştir.

ikinci vak'ada uluslararası bir hastanenin acil servisinde doktorun 3 dak içinde müdahale etmesi de, iki hastane arasındaki kalite farkını ortaya koymuştur.