95 Oktanmi 97-98 Oktanmı?

java

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abiler benzini shelden kızı kelden alıcaksın demişler 95 oktan herzman iyidir motor acısından ve almanyada kurşunsuz 95 oktan kullanılıyor

roviss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.ismailsu.com
...

Dün başıma geleni anlatayım.

Dün aracın benzin yakışını denemek için depoyu fulledim. Ancak genelde "100Ytl 97 olsun derken" dün sadece "Tam doldur" dedim pompadaki arkadaşa. Tabi benim hatam, arkadaş da bilmediğinden 95 doldurmuş. Ucuz olanla fulledim diye mi sevineyim yoksa zararı falan olur mu diye üzüleyim bilemedim, ama bir telaş yapıp servise gitmişken hali hazırda sordum ustama, "Farketmez, 95 kullanın siz..." dedi. Şimdi,

i. Aracı aldığım Kasım ayından 2 ay sonra 97 PO benzine başladım ve hiç değiştirmedim.

ii. Dün aldığım 95 benzin sonrası diyebilirm ki başka bi başlıkta yazan üzere sanırım yanma süresi 97'ye göre farklı ki gaz pedalına yüklendiğimde aracın daha çabuk tepki verdiğini ve çok daha hızlı devirlendiğini gördüm. Önceden araç devri 4000'e gelene kadar sağı solu seyrederken şimdi elim vitese daha çabuk gidiyor kesinlikle. Aracımda değişen başka bir husus/donanım da olmadığından böyle bir yorum yapıyorum. Bilmem siz ne dersiniz...

Son düzenleme:

eyyup29

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende 95 kullanmak zorunda kaldım aracı aldığımda önceki sahibi 97 doldurdu fulledi depoyu verdi ilk kalkışlarda titreme yani sanırım vuruntu yapıyordu ama artık yapmıyor performansı gayet iyi po 95 e devam bu yüzden 1.6 astra bence astralara 95 iyi

bedirhan808

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
95 oktan alpet'ten alıyorum kullanma kitapcıgında da yazmışlar saten o kadar mühendis boşa mı okul okudu:hıh:

yuxell

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Konu hakkında bir çok şey yazılmış ama yinede ben bbc 5. viteste gördüğümü aktarayaım 95 okatn mı 97 oktan mı elbette 97 oktan fakat bunu hissedebilecek bi arabanız varsa :D misal wolksvagen golf GTI yada opel OPC bu araçlarda gerçek anlamda çekiş hız beygir gücünü etkiliyo standart araçlarda hiçbirşey fark etmiyo.

Benzinci kısmına gelince nerdeyse bütün benzincileri denedim top 5 im
1.PO
2.shell
3.bp
4.opet
5.total

po ve shell gerçekten aynı yüksek performansatalar eve yakın ve beleş yıkama olduğu için ben shell den alıyom. total hiç tavsiye etmem ne araba gidiyo ne benzin çok kilometre yapıyo berbat bişey yaa :)))

karabek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
shellden 95 oktan alıyorum mecbur kalıp totalden aldığımda arabanın kimyası dağisiyor

e19

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
95 iyidir de acaba gerçekte 95 oktan mı ben pek sanmıyorum. Bu günlerde shell, po ve bp ye ceza geldi yapılan denetimlerde benzinin kalitesi bozuk çıkmış.O yüzden ben de 97 yedi kullanıyorum ama 95 veya 96 oktan olduğunu düşünerek alıyorum