92,95,100 oktan benzin tercihi

Ahmetcan34

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
herkese merhabalar aklıma takılan bir konu var. Şimdi burada bazı araç sahipleri yani otel sahipleri 92 oktan benzin kullanan var 95 oktan benzin kullanan var bir de 100 oktan benzin kullanan var. Ben her zaman 95 oktan kullanıyordum. Ama bana Opel astra h kullanan arkadaşlarım 100 kullanmama önerdi. Son 2 3 gündür 190 benzin kullanıyorum bunun bir zararı veya bir faydası var mı ? Ama sanırım arabanın gitmesi düzeldi

SahinUcar8186

Kayıtlı Kullanıcı
73-Şırnak
Siteyi ziyaret et
herkese merhabalar aklıma takılan bir konu var. Şimdi burada bazı araç sahipleri yani otel sahipleri 92 oktan benzin kullanan var 95 oktan benzin kullanan var bir de 100 oktan benzin kullanan var. Ben her zaman 95 oktan kullanıyordum. Ama bana Opel astra h kullanan arkadaşlarım 100 kullanmama önerdi. Son 2 3 gündür 190 benzin kullanıyorum bunun bir zararı veya bir faydası var mı ? Ama sanırım arabanın gitmesi düzeldi
Şimdi en kısa ve net şekilde cevap veriyim aracınız aşırı besleme değilse (600+ hp özel yapım araçlar modifiyeli) her zaman 95 oktan kullanın zaten çoğu firma 95 kullanır. Düşük oktan daha hızlı yanar yüksek oktan daha geç yanar 92 oktanın yanması daha hızlıdır ama motorda vuruntu yapar, yüksek oktan kullanırsanız aracınız çok güçlü kuvvetli yarış arabası değilse performansı düşürür bu sebep yüzünden her zaman tercihiniz 95 olsun zaten çoğu yüksek oktan karışımdır saf benzin değildir oktan arttırıcı kullanılan benzindir.

• Beğen
Tepkiler: omeroz ve 06Berkay

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
92 oktan bizim motorlara uyumlu değil vuruntu yaptırır en ideal 98 diye hatırlıyorum oktan yükselirse motorun dışarıdan bak gözle görülür titreşim geçer aracında çekiş daha iyi olur ama mesela ethenol yada methenol olmaz oktan aşırı artarsa motor iç ısın artar çekiş aşırı artar ama motor parçalarında erime yapar çünkü uyumlu değil onlara