5 liraya astra g krom halkalar :) diğer araçlarada uygulanabilir...

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bilgi ekranında ise şu şekilde led kullandım...

576Serit-Led-VZYNT1000-30W_Yesil__26138453_0.jpg

Elimden geldiği kadar çizmeye çalıştım kusurabakma artık...

anladım kardeşimde... gece çok parlak olmuyor dimi böyle yapınca...
ben her deliğe bi mantar led koydum. mavi renk... gündüz bişey gözükmüyo :):) ama gece iyi:)
benim en büyük korkum gece çok aydınlık olmasıdır

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şimdi resimde anlatmaya çalıştım....
9912HPIM0119.jpg

Beyaz renkli çizdiğim ampullerin olduğu kısımlar bunları söküp onların yerine led yerleştiriyorsun 5 mm lik beyaz mantar led (mantar olanların açıları daha geniş) ben orjinal olarak duyların üzerine yerleştirdim...

siyah yuvarlak içi kırmızı noktalı olan cd kalemi ile boyanmış olan kırmızı ledler... onlarda 5mm lik mantar led (daha küçüklerini bulabilirsen daha iyi olur... bu ledleri canım altındaki beyaz plastiğin üzerine ayak deliği açarak yerleştiriyorsun...(ledlerin hepsinde ben çabuk arızalanmamalrı için 1kohmluk direnç kullandım...
ledleri çok dikkatli yerleştirmen gerekiyor şeffaf plastiğin altında tam ibrenin alt kısmına gelecek şekilde olmalı ve siyah ile karalanmış kısımları o şeffaf camda boyaman gerekiyor ki oradan kırmızı ışık yansıma yapmasın renkler karışmasın...

bakalım doğrumu anlamışım;
***kırmızı ledleri cd kalemi ile boyuyoruz. ucunda toplu iğne başı kadar bi yer bırakıyoruz
*** kırmızı ledi ışığı dağıtan platiğin üst kısmında bırakıyoruz. ayakları girecek kadar deliyoruz.
*** bide kırmızı ledin altına tekabül eden ışığı dağıtan plastiği cd kalemi ile boyuyoruz.. ışık geri tepip başka bölgeleri aydınlatmasın diye.
eksik yada yanlış bişey varmı

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
anladım kardeşimde... gece çok parlak olmuyor dimi böyle yapınca...
ben her deliğe bi mantar led koydum. mavi renk... gündüz bişey gözükmüyo :):) ama gece iyi:)
benim en büyük korkum gece çok aydınlık olmasıdır

valla benimki ne çok parlak ne çok sönük nedenine gelirsek ışık direkt olarak ekrana vurmuyor dağılıyor o yüzden...
gündüz ii gecede gözü almıyor...

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bakalım doğrumu anlamışım;
***kırmızı ledleri cd kalemi ile boyuyoruz. ucunda toplu iğne başı kadar bi yer bırakıyoruz
*** kırmızı ledi ışığı dağıtan platiğin üst kısmında bırakıyoruz. ayakları girecek kadar deliyoruz.
*** bide kırmızı ledin altına tekabül eden ışığı dağıtan plastiği cd kalemi ile boyuyoruz.. ışık geri tepip başka bölgeleri aydınlatmasın diye.
eksik yada yanlış bişey varmı

1. doğru...
2. kırmızı ledi beyaz olan kısma monte ediyoruz...ışığı dağıtan şeffaf kısma değil...ayakları girecek şekilde delip arkadan her birine 1 k ohmluk direnç bağlıyorsun...
3.. evet boyuyorsun ama çizdiğim kısmı, fazla boyarsan bu seferde rakamların olduğu yerleri aydınlatmaz..

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
son bişey daha soracam.. şu ok ile işaretlediklerimde lamba değilmi.. onlar ne olacak

Ekli dosyayı görüntüle 9098

normalde o resimde gördüğün ampuller orada yok o göstergeyi biri modifiye etmiş...normalde benim beyaz ile işaretlediğim yerlerde ampul olması gerekir...

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
normalde o resimde gördüğün ampuller orada yok o göstergeyi biri modifiye etmiş...normalde benim beyaz ile işaretlediğim yerlerde ampul olması gerekir...

ok. sağol..çok teşekkür

biliyosun ben mavi takacam. inşallah beyaz ile aynı ışıtmayı yapar...

sana konu ile alakasız bişey soracam. bu far sensörü devresini iki kere yaptım. bi süre çalışıyo. sonra çalışmıyo.. kontrol ediyom.. röleye gelen voltaj 6 volta kadar anca çıkıyo.. herhalde bc 237 lerden biri yanıyor.. bu konuda bi yorumun varmı? bc 237 ler geçen akıma veya voltaja dayanamıyor olabilirmi??

Son düzenleme:

ORCA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
elinize emeğinize sağlık çok güzel olmuş...