1635 numaralı hata kodu veriyor

MuratB

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba,

Aracım beklediği zaman ilk çalıştırmayı geç alıyor. Sanayide Tech2 cihazına bağladılar. "1635 Parlatma Devresi Genel Ağrızası" diye bir uyarı verdi. (Cümle başındaki "parlatma, parıltı" vb. bir kelimeydi.)

Ustalar kızdırma bujilerin değişecek dedi ancak sabahları kontağı açtığımda kızdırma bujisinin lambası yanıyorsa, araç sorunsuz ilk marşta ve beklemeden alıyor. Ama kızdırma bujilerinin işareti yanmıyorsa ve motor biraz beklemişse geç alıyor.

Bu durum havanın sıcak ya da soğuk olmasıyla dahi hiç değişmiyor. Çok sıcak yaz günlerinde de aynı sorun vardı. Bazen trink diye alırken bazen 4-5 sn marşa basmam gerekiyor. Yani kızdırma bujilerinden ziyade kızdırma bujilerini devreye sokan mekanizmada bir problem var gibi geliyor.

Bu sorunu nasıl çözebilirim?

EK - Aynı sorunu yaşayanlar için:
Genel kanı sorunun ısı müşüründen kaynaklandığı. Y20DTH motorun ısı müşürünün olduğu yeri fotoğrafta görebilirsiniz.
wiringcts3.jpg

Son düzenleme:

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kızdırma buji işareti her seferinde yanar hava soğuksa uzun, sıcak yada kısa süre önce kapatılmışsa anlıkta olsa yanar. Hiç yanmıyor gibi bir durum varsa kızdırma buji beynini değiştireceksiniz 80tl civarıydı sanırım

MuratB

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kızdırma buji işareti her seferinde yanar hava soğuksa uzun, sıcak yada kısa süre önce kapatılmışsa anlıkta olsa yanar. Hiç yanmıyor gibi bir durum varsa kızdırma buji beynini değiştireceksiniz 80tl civarıydı sanırım

Öncelikle, yanıtınız için teşekkür ederim.

Kızdırma Buji işareti bazen yanıyor bazen ise hiç yanmıyor. Havanın soğuk ya da sıcak olması da pek bir şey değiştirmiyor. Yani, ne zaman ve ne şartlarda yandığının bir düzeni yok. Örneğin; yazın sıcak günlerde dahi geç alma olabilirken bir kaç gün önce hava sıcaklığı 10-15 derecelerdeyken sabah kontak ilk çevrildiğinde bir kaç saniye yanıp sönüyordu ve sorunsuz çalışıyordu ama bu sabah hava 4-5 derece olmasına rağmen hiç ışık yanmadı ve geç çalıştı.

Bu beyni nereden bulabilirim? Önde gelen parça sitelerine baktım ancak aracıma uygun bir parça bulamadım.

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
önemli değil,her zaman geç çalışma bunun ile alakalı olmayabilir benim aracımda kafasına göre çalışabiliyor fakat anlattığınız duruma göre sizin kızdırma zamanlayıcınız arızalı, soğuk bir günde kızdırma işareti mutlak suretle en az 2-3 saniye çıkmalı buyrun linki aşağıda mevcut,

http://www.opelgm.com/Opel-Vectra-B-X20DTH-Y20DTH-Dizel-Kizdirma-Unitesi-GM,PR-2142.html

parçacıdan opel parça kodu 6235303 diye isteyebilirsiniz

Son düzenleme:

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bunun sebebi motor sıcaklığı sensoruda olabilir bakmak lazım en güzeli motor soğuk iken settin düğmesine radio açık iken 4-5 saniye basıp cooland göstergesi gelene kadar basıp bakmak en azından orda ne gösteriyor? mesela dışarı 0 derece iken acaba 40-50 derecemi vs...ama en güzeli bilgisayara bağlamak yani masraf yapmadan sebebine bakmak madem arasıra kafasına göre çalışıyor ben olsam bunlara bakarım biri 100tl veya fazlası diğeri 10 -15tl lik parça sonuçta
motor sıcaklığı sensoru yanlış veri yolluyorsa beyine kızdırma zamanı motor sıcak olarak algılıyorsa tam çalışmaz inşallah anlatabildim;)

MuratB

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı sorunu yaşayanlar ve forumlarda paylaşılanlara göre hatanın kaynaklanabileceği yerler:

Isı müşiri ya da sensörü ile Dizel Kızdırma Ünitesi olarak öne çıkıyor.

Bu Kızdırma bujilerinin aktif olacağı ısı aralığını belirleyen ısı sensörü ile Dizel Kızdırma Ünitesi motorun neresindedir?

Bir kullanıcı Isı sensörünün soketini çıkarınca ilk marşta alıyor fakat soketi takınca yine zor çalışıyor demiş. Böylece sorunun ısı sensöründen kaynaklandığını söylüyor. Bunu yazan kişiye ulaşamıyorum ama aynı sıkıntıyı yaşayan çok kişi olduğunu gördüm. Bazıları sırasıyla kızdırma bujilerini, kablolarını ve Kızdırma Ünitesini değiştirmişler ama sorunları düzelmemiş.

Bu yüzden deneme yanılma ile gidip boşuna masraf etmek istemiyorum.

Yarın gündüz gözüyle, yağmur yağmazsa, ben de ısı sensörünü bulup soketini çıkarıp denemeyi düşünüyorum. Ne önerirsiniz?

MuratB

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selim Bey son mesajımı gönderirken sizin mesajınızı görmemiştim. Anladığım kadarıyla siz de ısı sensörünün öncelikle kontrol edilmesini salık veriyorsunuz ancak

"motor soğuk iken settin düğmesine radio açık iken 4-5 saniye basıp cooland göstergesi gelene kadar basıp bakmak en azından orda ne gösteriyor?" derken ne kastettiğinizi anlayamadım.

Aracım 2001 Model Vectra B 2.0 DTİ Comfort

Ek:Bu arada, araba bir kaç saat çalışmadı ise ilk çalıştırmadan sonra motor arıza ışığı 1 dakika kadar yanık kalıyor sonra kendiliğinden sönüyor. Arıza tesbit cihazına bağladıklarında da 1635 arıza kodunu vermişti.

Son düzenleme:

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kusura bakma astra h sandım :sorry:
o zaman yapılacak motor sıcaklığı sensorunu değişmek başka sorun olacağını sanmıyorum sizin şikayetinize göre sorun burda başak pahalı parça alarak masraf etmeyin
Astra H larda motor sıcaklığı bilgisine ulaşma yöntemi idi o setting :)

MuratB

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kusura bakma astra h sandım :sorry:
o zaman yapılacak motor sıcaklığı sensorunu değişmek başka sorun olacağını sanmıyorum sizin şikayetinize göre sorun burda başak pahalı parça alarak masraf etmeyin
Astra H larda motor sıcaklığı bilgisine ulaşma yöntemi idi o setting :)

Kusura bakmak ne demek. Bilakis ilginiz için teşekkür ederim.

Motor sıcaklığı sensörü dediğiniz Su sıcaklığı sensörü olarak da geçiyor mu?

İnternette şunu buldum: http://www.opelparcaci.com/Urun/Opel-Hararet-Musuru-Su-Sicaklik-Sensoru-GM-pmu1823.html

Doğru parçayı bulmuş muyum?

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynen parça budur