1,6t alınır mı?

Raculus

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Merhabalar araba alma arifesindeyim başlıkta belirttiğim gibi 1,6 t araştırıyorum şuan. Nette yaptığım araştırmalardan ve çevreme sorduklarımdan tutarlı bilgiler edinemedim. Bu yüzden kullananlarına sormak için bu foruma üye oldum. Sorularıma gelecek olursam;
1)Motorun güncel benzin fiyatıyla şehir içi ve şehir dışı yakıtı nasıl?(özellikle şehir içi sıkışık dur-kalk trafikte)
2)Kronik sorunları çok fazla mı?(özellikle motor kısmında ve şanzımanın kronik sorunlu olduğunu söyleyen çok fazla)
3)Arabanın motoru ve yürüyeni agresif kullanımı kaldırabiliyor mu?(yüksek devir çevirmeye elverişli mi?)
4)Malzeme kalitesi ve yalıtımı nasıl?
5)Rüzgar sesi, yol sesi, ve önemlisi trim seslerini içeriye ne kadar alıyor?(ya da rahatsız etme derecesi ne durumda)
6)Sonuncu olarakta şu zamanda hala alınabilir bir araba mıdır? (Gerek benzin fiyatı gerek bakım ve arıza masrafları ile mukayese edersek)

İyi forumlar, iyi akşamlar olsun herkese

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Merhabalar araba alma arifesindeyim başlıkta belirttiğim gibi 1,6 t araştırıyorum şuan. Nette yaptığım araştırmalardan ve çevreme sorduklarımdan tutarlı bilgiler edinemedim. Bu yüzden kullananlarına sormak için bu foruma üye oldum. Sorularıma gelecek olursam;
1)Motorun güncel benzin fiyatıyla şehir içi ve şehir dışı yakıtı nasıl?(özellikle şehir içi sıkışık dur-kalk trafikte)
2)Kronik sorunları çok fazla mı?(özellikle motor kısmında ve şanzımanın kronik sorunlu olduğunu söyleyen çok fazla)
3)Arabanın motoru ve yürüyeni agresif kullanımı kaldırabiliyor mu?(yüksek devir çevirmeye elverişli mi?)
4)Malzeme kalitesi ve yalıtımı nasıl?
5)Rüzgar sesi, yol sesi, ve önemlisi trim seslerini içeriye ne kadar alıyor?(ya da rahatsız etme derecesi ne durumda)
6)Sonuncu olarakta şu zamanda hala alınabilir bir araba mıdır? (Gerek benzin fiyatı gerek bakım ve arıza masrafları ile mukayese edersek)

İyi forumlar, iyi akşamlar olsun herkese
1,6T olarak bende Astra J 1,6 T Cosmo var. Forumda ayrıntılı pek çok konu açmıştım. Bazı projelerim oldu. Aratabilirsiniz.

Kendi yaşadıklarımdan yola çıkarak:
  1. Aracımda Lovato LPG var. Gazda şehir içi 10,5 şehir dışı 9 litre yakıyor normal kullanımda. Benzinde 1-2 litre daha az yakıyor. Büyük hacim ve kuvvet olduğu için uzun yol kullanımına daha uygun bence. Şehir içinde küçük motor daha iyi.
  2. 1 defa subap uzaması oldu. Çelik sübap değişimi yaptım. Turboda çatlak çıktı. 1 defa değişti.
  3. Aracımda Flexride sistemi mevcut. Spor modunu seçmesem bile, araba sürüş şeklimden spor moduna yaklaştırıyor. Her türlü sert harekette sıkıntısız tepki veriyor. Hele sport moduna alınca dehşet birşey oluyor. Çünkü yenilerdeki gibi dandik bir spor modu değil. Amortisörlerin sertliğini bile ayarlıyor. Taş gibi yola yapışıyor. Flexride olmayanlarda da amortisörler biraz set. Bu sayede yol tutuşu iyi. Sürat olarak E5'te 235 gördüm. Ama kavşağa yaklaştığımdan yavaşlamam gerekti. Otobanda son hız denemedim. 8 saniyenin altında 100'e çıkıyor. Yolda BMW, Mercedes gibi lüks ve kuvvetli araçlar hariç kimse kolay kolay kafa tutamıyor. Normal golf ve passatlar hikaye yani.
  4. Cosmo donanımda yalıtım iyi. Kapılarda deri kısımlar var. Öyle takır takır plastik çok yok. H kasalar daha plastik ağırlıklıydı. Bende ısıtmalı koltuk olduğundan tam deri, motorlu ayarlanır bel desteği, ısıtma falan var.
  5. Sadece 100km üzerinde sol camda bir rüzgar sesi var. Fitil değişince keser. D segmenti araçlarla karşılaştırmazsan öyle aman aman bir ses almıyor.
  6. Benzinde öyle 7 litre altını biraz zor görürsün. Araba yakıyor. Yedek parçası pahalı. Hele 1,6T için parça bulmak sıkıntı. Amortisörleri Türkiye'de yoktu. Almanya'dan geldi. 1,4T motorlulara göre nerdeyse her parçası 2-3 kat pahalı. Insignia ile aynı motor olduğundan parçaları birbirlerine uyuyor. Yakında satarım dersen alma, 1,4T veya dizel al. Hor kullanırsan sanayiden çıkamazsın. Elektronik biraz sorunlu. Saçma yerlerden arıza çıkabiliyor.