1.4 T MANUEL 1. VİTES SORUNU

Stskeep

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar, bir kaç gündür karşılaştığım bir problemi sizle paylaşmak istedim 2. viteste giderken trafiğin durmasıyla 2'den 1.'e vites atarken debriyaja tamamen bastığım halde lank diye bir ses geliyor ve sadece 1. vitese takarken vites kolu sanki vitese geçmemiş gibi bir his veriyor ve zor geçiş sağlıyor.
Bu tür bir problemle karşılaşan var mı acaba?

mmtcopur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: 1.4 T MANUEL 1. VİTES SORUNU

bu hemen hemen tüm araçlarda böyledir 2. vitesten 1. vitese düşmek için aracın durması yada durmaya yakın bi hıza düşmesi gerekir hızlı iken vites 1e zor girer

Stskeep

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bir problem yaratmasında korkutucu bir ses traktör vitesi gibi :D

oczorlutuna

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

mmtcopur link' Alıntı:
bu hemen hemen tüm araçlarda böyledir 2. vitesten 1. vitese düşmek için aracın durması yada durmaya yakın bi hıza düşmesi gerekir hızlı iken vites 1e zor girer

+1

kenangokhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

mmtcopur link' Alıntı:

Bu yoruma bende katılıyorum, aynı durum ileri geri yaparken de oluyor, aracı tamamen durdurmak gerekiyor. Trafikte ise araç tekeri döner durumda ilen ne olursa olsun 2. vites ile devam etmek gerekli.

mmtcopur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Traktörlerde bir sistem var iş yaparken kolaylık olsun makina istedigin hızda istediğin vitese giriyor buna ileri giderken geri vitese girmesi de dahil şanzıman çok daha dayanıklı

kenangokhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

mmtcopur link' Alıntı:
Traktörlerde bir sistem var iş yaparken kolaylık olsun makina istedigin hızda istediğin vitese giriyor buna ileri giderken geri vitese girmesi de dahil şanzıman çok daha dayanıklı

Bizde kartal vardı geri geri giderken fren yapmazdım 1'e takıp gaza basardım :) Şimdi ise arabayı durdurup 1'e takıyoruz...

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bence vites geçişleri ile aracın hızı arasında bir bağlantı olmaması lazım.Sonuçta manuel viteste seçilen vites ile hızı kontrol eden bir mekanizma ya da sistem yok.

Benim de birinci vitese geçerken bazen zorlanıyor.İlk yıl için aynı sorun 2. viteste vardı, ayar ile düzeldi.Bir ayarsızlık söz konusu.2000 model Astra G nin vites geçişleri benim arabanınkinden daha yumuşak.

syabasan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

1.viteste benimde problemim var. ayağımı tüm pedallardan çektikten sonra debriyaja sonuna kadar basıp vitesi boştan 1 e atarsam "lank" diye bir ses geliyor. debriyaja basılı tutup 1-2-3. vitesler arasında geçiş yaparsam ses gelmiyor. bu durumu genellikle eğimsiz yollarda kırmızı ışıkta rastgeliyorum.

MuratS2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Stskeep link' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar, bir kaç gündür karşılaştığım bir problemi sizle paylaşmak istedim 2. viteste giderken trafiğin durmasıyla 2'den 1.'e vites atarken debriyaja tamamen bastığım halde lank diye bir ses geliyor ve sadece 1. vitese takarken vites kolu sanki vitese geçmemiş gibi bir his veriyor ve zor geçiş sağlıyor.
Bu tür bir problemle karşılaşan var mı acaba?

Ne güzel işte gayet sağlıklı bir debriyaj balatan var demektir :) balataların bitmeye başlayınca daha kolay geçtiğini hissedersin 1. vitese asıl bu kötü haber  011zaa (hareket halindeyken 1. vitese zor geçmesi normal ama dururken geçmiyorsa bir sıkıntı var demektir)