1.3 cdti & 1.6 twinsport?

fastest89

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dizel arabalar düşük devirlerde yüksek güç ve tork ürettiğinden kalkışlarda hızlı gibi gelir. örn. arabaların teknik özelliklerine bakarsanız;
dizellerde maks. güç 90 hp / 4000 dd yazar yada arabasına göre daha düşük devirlerde bile bu gücü elde edebilir.
benzinlilerde ise maks. güç 105 yada 110 hp 6500 dd yazar
yani benzinli arabalar güçlüdür ama bu gücü elde etmek için arabayı çok devirli kullanman gerekir. ancak bu devirlere ulaştığında araba maks hıza ulaşacaktır. aslında benzinli arabaların çok yakmalarının temel nedenlerinden biride budur. ayrıca dizellerin az yakmalarının nedenlerinden biri de az devirle çok güç üretmesidir.
kısaca yüksek devirlere ulaştığında dizellerin çok fazla benzinliler karşısında şansı yok.
yanlız bişe söyliyim o beygirin yanında yazan devir sayıları motorun en yüksek devri o senin dediğin maksimum tork veren devirler tork değerlerinin yanında yazılıdır mesela şöyle söyliyim bizim astranın maksimum devri 6500 en yüksek tork verdiği devir 3500 ama dizellerde;maksimum genel olarak 4000-4500 civarı oluyor en yüksek tork devride 1500-2500 arası değişir motordan motora, ama doğru diyorsun benzinli arabalar güçlerini yüksek devirlerde gösterirler:good:

foodforthegods

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben top gear programında izledim. 535d 6 silindir bmw test ettiler. araba tork canavarı. ferrarinin bir modelinden bile 80 nm daha fazla torku var. pisste tur attı. çok agresif değil ama düzenli bir hızlanmanın olduğundan bahsetti vs..
daha sonra beklenen soru geldi. acaba benzili kadar hızlı mı? gene bmw 540i ki bu, 8 silindirli, benzinli, beygir gücü daha yüksek ama torku daha düşük bir motor. 540i 306 hp
(6300 devir), 390 nm (3500 devir) torku var. 535d de ise 286 hp (4400 devir), 580 nm (1750 devir) tork var .
tork bazında aradaki fark inanılmaz ve bu dizelin çok daha seri olacağını düşündürüyor ister istemez.
iki arabayı da piste çıkarıp yarıştırdılar. ne mi oldu? benzinli anında 2 boy öne fırladı... testi yapan kişi beklendiği gibi benzinli araba daha hızlı başladı dedi bunun üzerine. yani adamlar her halükarda benzili arabanın dizelden hızlı olduğu kabul ediyor. yarış esnasında da dizel bmw benzinliye fazla yaklaşamadı ve yarışı 4 saniye geride bitirdi.

MaX

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cdti'ın benzinli karşısında 3. veya 4. vitese kadar önde gitmesi mümkün değil. Benzinli motor daha esnek olduğu için hızlanma ve max.hız her zaman daha iyi olacaktır.

halilertekin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
tr.netlog.com
dizelleri çok severim ama bana benzinlideki gibi gaza bastığımda ayağımın altında sürekli bir güç hissedemiyorum. kısa sürede güç bitiyo bu da bana araba 4000 de 5000 de motor boşa dönüyormuş gibi geliyor(aynen kamyon söförü yorumu oldu as900 nete mi üye olsam acaba:p ):rolleyes:

HSG

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ya 3. viteste normal seyirde debriyajla samimiyetimi arttırıp bi ara gaz verdim mi e200 gelsin yerim :)

tyanali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben top gear programında izledim. 535d 6 silindir bmw test ettiler. araba tork canavarı. ferrarinin bir modelinden bile 80 nm daha fazla torku var. pisste tur attı. çok agresif değil ama düzenli bir hızlanmanın olduğundan bahsetti vs..
daha sonra beklenen soru geldi. acaba benzili kadar hızlı mı? gene bmw 540i ki bu, 8 silindirli, benzinli, beygir gücü daha yüksek ama torku daha düşük bir motor. 540i 306 hp
(6300 devir), 390 nm (3500 devir) torku var. 535d de ise 286 hp (4400 devir), 580 nm (1750 devir) tork var .
tork bazında aradaki fark inanılmaz ve bu dizelin çok daha seri olacağını düşündürüyor ister istemez.
iki arabayı da piste çıkarıp yarıştırdılar. ne mi oldu? benzinli anında 2 boy öne fırladı... testi yapan kişi beklendiği gibi benzinli araba daha hızlı başladı dedi bunun üzerine. yani adamlar her halükarda benzili arabanın dizelden hızlı olduğu kabul ediyor. yarış esnasında da dizel bmw benzinliye fazla yaklaşamadı ve yarışı 4 saniye geride bitirdi.
http://www.youtube.com/watch?v=NH3FWW2-jLs
Bu linkteki testten bahsediyorsan buradaki araç 545i 4398 cc 333ps V-8 motor 450 Nm tork, diğeri ise 535d 2993cc 270 ps 6 silindir 560nm tork
Bana göre burada motor hacmi olarak biraz haksızlık var :D dizelin 1,5 katı büyüklüğünde bir motorla baş etmesi gerekiyor ki o sürücü ile o havada :D
Videonun sonundaki performans ve tablodaki yerine dikkat