Yolda Kaldım

Ahmet_77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araç Opel astra g 2000 hb cd 1.6
araç benzin lpgli

iyi günler arkadaşlar aracı alalı 1 yıla yakın oldu. büyük sorunları çıkmadı. öyle, cam silecek hortumu yan aynalar falan. yaklaşık 2-3 gün önce yolda kaldım.

10-20 km yol gitmiştim. eve dönerken bizim evin yakınındaki marketten birşey aldım çıktım. ara sokakta yolda kaldım. yolda kaldığım yer iyi biryerdi araç fazla yoktu.

1. viteste gidiyordum sola döndüm birde baktımki aracın herşeyi kesildi. gaza basıyorum ama gitmiyordu. bu arada aracı stop ettirip tekrar çalıştırdım kontak basmaz oldu. lpg ışığı bile yanmıyordu. ne gazda ne benzinde gitmiyordu araç.

neyse gelelim soruna : tanıdık gibi bir ustayı çağırdık, aracıyla gelip kontrol etti, 2-3 saat sürdü toplam. arka koltuğun altından lpg pompası şişme mi yapmış sıkışmamı yapmış ne demişti usta. 90 lira benzin pompası 40 lira hortumu 50 lirada işçilik aldı. toplam 180 lira tuttu.

usta bana birşey dedi kafama takıldı devre kesici taktır dedi. bu sorun bir daha olmaz falan dedi.

şimdi size soruyorum bu benzin pompası şişme yada sıkışma neden kaynaklıdır ? ben aracı devirsiz kullanıyorum ondan olabilir ?

bu sorun bir daha ne zaman tekrarlar ?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
O şişme yada pompa yanma olayı aracın da az benzin olmasından kaynaklanır. Devre kesici ise araç LPG geçer ve benzin pompasına giden elektrik anın da kesilir ve pompa çalışmaz. Bu uygulama yerinde bir uygulama işi sağlama almak adına. ;)

kayıboyu11

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
Depoyu kırmızı ışığa düşürmeyin diye hep uyarırlar işte bu yüzden. Benzin pompası kuru kuru çalışırak eriyor deponun içinde

Ahmet_77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
uzun süredir internete girmiyordum biraz geç oldu ama.
saolun bir gecmis olsun dememissiniz önemi yok. hata benim benzin deposunu doldurusumdan degildi. yazın klimasiz bile arac kullanmam o kadar cimri degilim. eger oyle olsaydim bu kadar pesinde durmazdim bu isin. esek biner gibi biner sonra bakımını yaptırmadan diger insanlar gibi satardim neyse. (tamam param yok ama cimri degilim. oldugu zaman sonuna kadar gerektigi yerlerde harcama yaparim. yoksa zaten opel almazdim gider palio punto falan alırdım.)

benim benzin deposu her daim yarıda duruyor. acemi oldugum ve korkumdan dolayi hep yarida tutuyorum. (banada hep ceyrek veya yarim depo dediler) ceyrek ile yarim arasi gidip geliyor ama, yari depoya daha yakin.

50 liralik lpg aldigim zaman 10 yada 20 liralikta benzin aliyorum

buna gore cevap verirseniz sevinirim.

(ben acemiydim simdi normal olarak kullaniyorum yalniz, onceden araci cok stop ettirdigim icin arac rahat gitsin diye temizletmedik filtre falan kalmamisti. sanayideki ustalar cok kotu. hep sanayiye gittigimde hicbirsey yok diyip gonderiyorlar. acaba temizletmem gereken baska filtre varmi ?)

Devre Kesiciye Ne Diyorsunuz ? Bir daha bu sorun olmamasi icin devre kesici taktirmali miyim ?

Son düzenleme:

Ahmet_77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
başka cevap yada tavsiye yokmu ?
bu arada o gün 10 km yol gidip gelmiştim. aracı yıkatmıştım. lpg veya benzin ekletmiş olabilirim hatırlamıyorum. onlardan olmuş olabilir mi ?

Son düzenleme:

0111002002

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Devre kesici olmadan 4 sene 200binden fazla yol yaptım lpg de. 2 defa benzin pompası bozuldu. Deponun içindeki pisliği pompaya çektirirsek pompa gidiyor genelde.
O kesicinin avantajı var ama sıralı sistemde gaz bitipte benzine geçişte anlık sıkıntı yaşarsınız.

Ahmet_77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Devre kesici olmadan 4 sene 200binden fazla yol yaptım lpg de. 2 defa benzin pompası bozuldu. Deponun içindeki pisliği pompaya çektirirsek pompa gidiyor genelde.
O kesicinin avantajı var ama sıralı sistemde gaz bitipte benzine geçişte anlık sıkıntı yaşarsınız.

saolun cevap için.
yalnız ben çok acemiyim. araba kullanmayı bile yeni öğrendim.
ne yapmam gerekir ?

deponun içindeki pislik nedir ? kendisimi çekiyor ?
bu yeni takılan benzin pompası ne kadar süre gider ?

aklıma gelen o gün arabayı yıkatmıştım. hatırlamıyorum ama 10 liralık benzin 20 liralıkta lpg ekletmiş olarabilim. her zamanki yerden bundan kaynaklı olabilir mi ?

benzinmi değiştireyim ? lpgyi çıkarttırayım mı ? aracı hep benzindemi kullanayım ?
Yokmu bir tavsiye ?
Antalyada 2 sanayi var 1. eski sanayi birde yeni sanayi.....
eski sanayi çöp yığını.
yeni sanayi ise dolandırıcı yuvası.
yardım eden yok. tamir yapan yok.
alakasız paraçaları değiştirip duruyorlar. minimum 100 liradan aşağı çıkamıyoruz sanayiden.
hemde eskisinden daha kötü oluyor her seferinde.
o yüzden moralim bozuluyor.

Son düzenleme:

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
saolun cevap için.
yalnız ben çok acemiyim. araba kullanmayı bile yeni öğrendim.
ne yapmam gerekir ?

deponun içindeki pislik nedir ? kendisimi çekiyor ?
bu yeni takılan benzin pompası ne kadar süre gider ?

aklıma gelen o gün arabayı yıkatmıştım. hatırlamıyorum ama 10 liralık benzin 20 liralıkta lpg ekletmiş olarabilim. her zamanki yerden bundan kaynaklı olabilir mi ?

benzinmi değiştireyim ? lpgyi çıkarttırayım mı ? aracı hep benzindemi kullanayım ?
Yokmu bir tavsiye ?
Antalyada 2 sanayi var 1. eski sanayi birde yeni sanayi.....
eski sanayi çöp yığını.
yeni sanayi ise dolandırıcı yuvası.
yardım eden yok. tamir yapan yok.
alakasız paraçaları değiştirip duruyorlar. minimum 100 liradan aşağı çıkamıyoruz sanayiden.
hemde eskisinden daha kötü oluyor her seferinde.
o yüzden moralim bozuluyor.

LPG de kullanmaya devam edebilirsiniz, benzin deponuzu yarıya kadar hatta biraz daha fazla doldurun ve ilk çeyreğin altına düşürmeyin. Çünkü aracınız ilk çalışma anında benzin ile çalışıyor ,motor uygun ısıya yükseldiğinde kendi kendine LPG ye geçiyor , sizin buradaki göreviniz benzin pompanızın zarar görmemesi için deponuzun yarıya yakın dolu olmasını sağlamak , eğer ki aracınız benzinde gene böyle çalışmama gibi sıkıntılar çıkarırsa , LPG/Benzin geçiş anahtarına (LPG seviyesine baktığınız tek tuşlu zımbırtı) basılı tutarak marşa basın ve aracınızı sanayiye götürün ... Geçmiş olsun bu kadar korkmanızı gerektirecek birşey yok.

Ahmet_77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
LPG de kullanmaya devam edebilirsiniz, benzin deponuzu yarıya kadar hatta biraz daha fazla doldurun ve ilk çeyreğin altına düşürmeyin. Çünkü aracınız ilk çalışma anında benzin ile çalışıyor ,motor uygun ısıya yükseldiğinde kendi kendine LPG ye geçiyor , sizin buradaki göreviniz benzin pompanızın zarar görmemesi için deponuzun yarıya yakın dolu olmasını sağlamak , eğer ki aracınız benzinde gene böyle çalışmama gibi sıkıntılar çıkarırsa , LPG/Benzin geçiş anahtarına (LPG seviyesine baktığınız tek tuşlu zımbırtı) basılı tutarak marşa basın ve aracınızı sanayiye götürün ... Geçmiş olsun bu kadar korkmanızı gerektirecek birşey yok.

saolun cevaplar için. bugünde akü bitmiş =) sanırım oda değişecek.

bu arabayı aldım böyle sorunlar yüzünden moralim iyice bozuldu.

=(

Ahmet_77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bakınız, Mustafa57 bir konuda yazmış ''önceki aracımda benzin pompası ses yapmaya başlayınca araştırmıştım. hiç bir LPG firması tavsiye etmedi. benzini çeyrek deponun altına düşürme yeter.''

burdan aklıma geldi, benim araçtanda ses geliyordu, ses altından geliyor gibiydi, küçük bir zincir sesi gibi, teneke vurma sesi gibi yalnız biraz hızlı gelen bir sesti, yalnız çok fazla bir ses değildi.

bu ses aracı ilk çalıştırdığımda 1 viteste giderken otoparktan çıkarken birde geri geri giderken gelen bir sesti.

benim araçta benzin yarım depo gibi seyrediyor hep.

demek istediğim şu, defalarca sanayiye götürdük, adamlara söyledim benim araçtan bir ses geliyorrrrrr ses geliyorrrrrrr teneke sesi gibiiii bir bakınnnnnn bir bakınnnnnnnnn. :( umursamadılar. yağ değişimindede söyledim. başka ayarlar yapılırkende söyledim.

sonrada yolda kaldım işte. :(

bu sanayiciler çok kötü. antalya eski sanayi 5 para etmez.

ben diyorum ses geliyor adam diyor birşey olmaz. :(