Yolda kaldım - Araç Stop ediyor

Ahmet_77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İyi akşamlar arkadaşlar
opel astra g hb 2000 model - antalya

süpermarketin birine alışveriş yapmaya gidiyordum, geri döndüğümde aracı 1-2 viteste otoparktan çıkarırken araç stop etti. dahada çalışmadı. marşa basıyorum basmıyordu. sonra tamirciyi çağırdık elektrik rölesimidir benzin rölesimidir nedir ona tel taktı sanayiye gittik onu değiştirdik. sonra araç çalıştı. ama anladığım kadarıyla sorun bu değil.

- araç 1-2 viteste stop ediyor.
- araç 3-4 viteste giderken kendiliğinden gaz kesiliyor gibi oluyor.
- araç her viteste sanki birden gaz veriyormuş kesiyormuş gibi oluyor.
- tüm ikaz lambaları bazen yanıyor.
- trafikte vites boşta ayağım frende beklerken araç stop ediyor.
- lpg'den benzine geçirdim durum yine aynı.
- lpg sigortasını sanayideki usta çıkarttı. durum yine aynı.

erdogan_5561

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sanki ateşleme sistemindeki bir arızaya benziyor. Buji kablolarını ve bobini bi kontrol ettir. Benzin pompasında olsa lpg de yapmaz, lpg de sorun olsa benzinde yapmaz. İkisinde de yapıyorsa ateşleme dir bence. Sitedeki ustalar daha iyi tahmin yürütürler.. geçmişolsun

hayaletyasin

Kayıtlı Kullanıcı
60-Tokat
Siteyi ziyaret et
Stop etme sorunu genelde egr valfinden kaynaklanıyo ama belki sorunun farklı olabilir elektriksel bi sorun olabilir ama stopla ilgili sorun için egr valfi temizliği yaptır düzelir basima geldi kendim temizledim ve anlık %100 olumlu sonuç aldım stop etme gaz yememe sorunu kalmadi

Ahmet_77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sanayici usta kurumları falan temizledi.
birşey bulamadığını söyledi. hiçbir tavsiyede bulunmadı. hatta 2-3 km yol gittik birşey çıkmadı. sadece tek söylediği lpg'nin beyni değişmesi gerek, lpg sinyal yolluyordur falan dedi.

ondan önceki diğer ustanın çırağı geri geri giderken stop ettirdi. aracın beyni değişmesi gerekli çünkü 20 tane falan hata verdiğini söyledi.ama fazla anlamıyordu....

he bu arada aklınızda kalmasın diye yazıyorum. debriyajdan ayağı yanlış veya erken çekince ki, sarsılıp stop etme olayı değil bu. son 1 aydır farkettiğim birşey. ışıklarda durup beklerken ayağım boştaykende araç stop etti. 20 km hızla 2-3'ü viteste giderkende stop etti. genelde ayak frendeyken stop ediyor. lpg'de de aynısını yaptı. benzinde de yaptı.

Son düzenleme:

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şase kablosuna bakın.

HUAWEI MT1-U06 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ahmet_77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Akü nün değerleri normal mi? Şarj dinamosu kontrol edilmeli.
aküyü 1 yıl önce falan değiştirmiştim. yeşil ışık yanıyor. aküyü kendim söylemiştim ve birşey olmadığını söylemişti usta.

bu arada unuttuğum şu var. bundan 2-3 ay önce egsoz borusunun lastiğini değiştirdiler. çünkü yanmaya başlamış.

daha sonra egzoz borusunun yani aracın altındaki büyük parça değişti.
internette bir yazı okudum ekzoz hava alınca yapıyormuş gibi. acaba benim ekzozda hava alıyor olabilir mi ?

yine yazıyorum sorun şu, düşük viteslerde yolda giderken ve ışıklarda dururken araç kontağı çevirip kapatmış gibi oluyor. gaz kesiliyor. yüksek viteste giderkende birden gaz kesiliyor sonra birden gaz vermiş gibi oluyor. ama debriyajdan ayağı çektiğim zaman ki sarsılıp araç kapanmıyor. yani tam anlatamıyorum ama. tabi çok küçük şeyler bunlar trafikte 2-3 kere yapıyor bunu. her zaman yapmıyor ama korkuyorum. eskiden böyle birşey yoktu :(

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Hem LPG'de hem de benzinde durum aynı olduğuna göre bence ateşleme (bujilerin durumu nasıl) veya egsoz (katalitik konvektör tıkanmış olabilir) sisteminde hata olabilir.

Ahmet_77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hem LPG'de hem de benzinde durum aynı olduğuna göre bence ateşleme (bujilerin durumu nasıl) veya egsoz (katalitik konvektör tıkanmış olabilir) sisteminde hata olabilir.
hocam onlara bakılmadığını düşünüyorum. sadece aracın önündeki benzin rölesini değiştirdi. (okey taşlarının kutusuna benzeyen kutunun içerisindeki parça, kibrit kutusu gibi ve mor renkti. yoksa ilk stop ettiğinde marşa basıyor ama araç çalışmıyordu.) birde o kutunun yakınlarındaki hortumları temizlediler.

neyse bundan 2 ay önce aracın altından ses geldiği için aracı lifte kaldırıp vida atmışlardı.
o sırada usta benzin hortomunun yandığını farketti.
benzin deposuna giden lastik bir hortum benzin damlatıyormuş onu değiştirdi.

daha sonra ekzoz borusunun ortasındaki büyük parçayı değiştirdi. para gitmesin siye diğer parçaları değiştirmedi. acaba bunlardan olmuş olabilir mi ? ya da ustanın dediği gibi bunlar sorun çıkartacak olabilir mi ? ya da sorun çıkart mış ?

(birde diğer sanayideki usta tüm hataları sildi. 20 ye yakın hata var dedi cihazı bağlayıp sildiler. benim gördüğüm şu çeşmeye benzeyen hata tek başına yanıyordu.)

(sanayideki ustalar, birşey bulamadı. ustanın birisi 20 hata verince hataları silmiş. ve araç beyninin değişmesi gerektiğini söyledi. diğer ustada lpg sinyal yolluyor lpg beyni değişmesi gerektiğini söylediler. ama net birşey söyleyemediler.)

Son düzenleme: