yine katalizör ve egzoz emisyon

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Orjinalde katalizörlü bir araç zaten katalizör olmadan muayeneden geçemez ki...

Geçer, Geçiyor. Egzoz muayenesi aracın yakıt cinsi ve türüne göre. Katalitikli, katalitiksiz, eski, yeni ayrımı yok.

Araç muayenesinde ise bakılmıyor, bakılsa da dışı varsa, içi boş dolu bakılmıyor. Egzoz muayenesinden geçtikten sonra gerisi hava civa diyen de var.

atalip

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki arkadaşlar sensörden değerlerin fazla çıkması bir ihtimal değil mi? geçen sene 20tl vererekyakıt testine girmiştim orada testi yapan kişi araçın soket kısmına bağlantı yaptı ve egzoz çıkışına aparat yerleştirdi bu şekilde değerlere baktı ve sensörlerin değerleri fazla dedi önce sensörleri değiştir sonra bir daha bakalım dedi sensörlerin fiyatını zaten herkes biliyor o kadar para verecegim olma garantisi yok bende bu sebepden dolayı ustanın söylediğini yapmadım ve öyle bir yıldır biniyorum şimdide sensörden olma ihtimalini düşünerekten sizce değerlerin fazla çıkmasına sebeb olabilir mi?

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Yok Emre geçemez, yazın benim vectraya kat takılmadan geçemedi. Başka muayeneci de bulamadım çünkü Marmaristeydim :D

edit:
sensörün gönderdiği değere zaten opcom ile bakabilirsiniz.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Katsız sürekli araç geçiriyorum. Reno9 da var, opel vectra, astra da. Tüm benzinli binek araçlarda emisyon limiti aynı. İster şahin ister omega fark yok. Bence aracınızda bir sorun var ondan geçmemiş olabilir. Downpipe hali ile katsız, chipli, büyük turbolu 1.3 dizel araç bile geçiyor sorunsuz. Kat yoksa muayeneden geçmez diye birşey yok. Araç Sağlıklı ise herşekilde geçer, sağlıksız ise kat olduğundan geçebilir. Araca bakmak lazım, değerlere bakmalı. Verirseniz gikir yürütebiliriz.

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Belgeler ile bile gelebilirim :D Bosch'un test cihazı çıktısı var sakladığım. Kat takıldı ve test değerlerinden biri limitin altına indi, öyle geçtim muayeneden.

Normalde egzos muayenecileri gelen giden tüm araçları katsız olarak tanıtıyorlar cihazlara ve o şekilde de hepsi geçiyor. Ama aslında iki grup var, eski katalitiksizler için limit değerleri farklı ve oldukça yüksek.

Son düzenleme:

hazanh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle aracınızdaki sensörlerin değerlerini ölçtürün ve değişimleri ne zaman yapılmış bunlardan emin olun. buji buji kabloları ve ateşleme bobinini orjinal kullanın. Katalizör takmanızı öneririm muayeneden geçseniz bile artık emisyon değerleri ile alakalı denetimler arttı. aracın orjinal emisyon değerlerine yakın bir değer çıkmazsa ezos muayenesi olsa bile denetimlerde yüklü miktarda ceza kesiyorlar. antalya işin ciddiyetinde olan birçok egzos muayenesi yapan istasyon eğer değer yüksekse onay vermiyor ve 2014 ten sonra çevre ve şehicilik bakanlığı denetimleri sıklaştıracak zabıtalar bile denetim yapacak ve dahada artacak... alttaki kaynağı okuyabilirsiniz

Egzoz emisyon denetimlerine hız verildi Haberi

Araç sahipleri dikkat! Artık onlarda denetleyecek!

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

Yönetmelikte bellidir, katalitik var ise Co değeriniz en fazla 0.3 yok ise 3.5 olmalıdır. Ama yönetmeliğe bakarsanız eğer, katalitik denetimi hakkında bir şey yok. Yani siz aracın katalitiksiz olduğunu beyan ederek, o sınır ile geçirirsiniz. Burada test yapanın, aracın üzerinde original olarak katalitik olup olmadığını araştırması, denetlemesi yükümlülüğü yok.

Bu yüzden ki, 2000 modele kadar olan tüm araçlar katsiz olarak uyguluyorlar. Üstü için ise uygulama yapan yer ile sizin aranızda. Ben bu şekilde farklı yerlerde geçiriyorum.

Yani ister boşluk, ister uygulama hatası, ister sorumsuzluk, geçiyor araçlar.

atalip

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
emisyondan geçtik ancak katalizörlerin bu kadar problem çıkarmasının en büyük nedeni kurşunsuz benzinlerimizin içerisinde bulunan kurşunlar katalizörü tıkıyor ondan sonra insanlar katalizör içerisini boşaltarak öyle kullanılmaya mecbur kalıyorlar benim şahsı fikrim önce benzinlerin ismi gibi kurşunsuz olması lazım.

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tam pek öyle değil. Kurşunsuz benzin gerçekten kurşunsuz. Katalizörü tıkayan asıl şey motorun sağlıksız yanma yapması. Örneğin benim araçta katalizörü bozan 1 numaralı unsur, sağlıksız yanma sonucu motordan fazla benzin atılması ve o fazla benzinin katalizörde birikerek orada yanması sonucu katalizörün yüksek ısılara ulaşması ve katalizörün yüksek ısı neticesinde bozulması. Bu şekilde sağlıksız motor yüzünden katalizörü ısınarak kırmızıya dönüşen ve üstten döşemeleri eriten kullanıcılar dahi var. Motorda sağlıksız yanmanın en muhtemel sebepleri ise eskimiş ateşleme bobini, buji ve buji kabloları ve eksantrik şaft sensörü. Zaten bu parçalar eskidiği zaman motor verimsiz çalışıp yakıt tüketimini arttırdığı gibi motorun ömrünü de zamanla kısaltıyor.

atalip

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iyi günler arkadaşlar egzoz emisyondan geçtik ama değerlerden hiç birşey anlamadım değerler şöyle;
co: 2,99
co2: 10,85
hc: 516
o2: 3,32
lambda:1,047

kat. kon. yok olarak yazılmış.