sizce oksijen sensöründen mi?

atalip

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar tavsiyeniz üzerine katalizörü boşalttım ve aracın atikliği daha iyi oldu ancak bir sorunum var arıza lambası yanıyor ve fren+gaz yöntemi ile baktığımda P0420 katalizör arızası görünüyor kalkışlardaki problem sizce katalizörün üzerindeki oksijen sensöründen mi? kalkışlardaki problemim ise acemi şöferler gibi gaz debriyaj ayarını yapamıyorum kalkarken devirli kalkıyorum yoksa stop edecek gibi devir düşüyor şimdiden teşekküre ederim arkadaşlar
NOT:araçım benzinlidir.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
A) O arıza ile yaşamayı öğrenmelisiniz.
B) remap yapanlarla görüşürseniz onlar silebilir, downpipe yaptıklarına göre.
C) 2. sensörü yanıltıcı bir devre vardı, aklımda değil, o da işinizi çözer.

Şimdi aracınızda 2 adet sensör var, kat dan önce ve sonra. İlk sensör karışım için kullanılır. 2. sensör ise sadece katalizörü denetler. Arada kat olmayınca dediğiniz arızayı verir. Başka sorun yaşatmaz. Dediğim gibi yanıltıcı devre araştırın, yada remap ile çözün.

_____

atalip

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Beni arıza lambasi değilde kalkışlardaki hantalligi problem bende sensörden şüphelenıyorum

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Kat kırılınca alt devirleriniz eskisinden kötü olur. Sebebi ise backpressure kaybetmeniz. Üstler iyileşir. Ama Stop edecek kadar kötü olmaz, oksijen sensörünün fişini çekip deneyin, sorun düzelirse ondandır.

atalip

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu arada araba soğukiken kalkışta hiç bir sıkıntı yoktur araç ısınınca kalkış sıkıntısı meydana geliyor yinede oksijen sensoru iptal edip deneyeyim mi

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
bu arada araba soğukiken kalkışta hiç bir sıkıntı yoktur araç ısınınca kalkış sıkıntısı meydana geliyor yinede oksijen sensoru iptal edip deneyeyim mi

Deneyin en azından fikir verir. Sonra ısı sensörüne bak kontrol et. Tech2 yada opcom ile okunan değeri görebilirsin. Eğer bozuksa ve motor ısınınca bile ısıyı soğuk algılıyorsa, karışım daha da zenginleşir. Bu katalitiğinizi tıkar, ardından stop etme sorunları yaşanır. Genelde arızalanınca sıcak algılar ama bir ihtimal, son söylediğinize göre.

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
oksijen de ısındığında çalışmaya başladığından oda sebep olabilir....
çok uzun vadeli işe yarayacağını sanmam ama söküp bir süre tiner e yatırabilirsiniz...

ama yüksek ihtimal vadesi doldu...

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
oksijen de ısındığında çalışmaya başladığından oda sebep olabilir....
çok uzun vadeli işe yarayacağını sanmam ama söküp bir süre tiner e yatırabilirsiniz...

ama yüksek ihtimal vadesi doldu...

Motor sıcaklığı ile oksijen sensörünün pek ilişkisi yok. Basit bir Widebanttır, diğer çeşidi de Maf tır. Yani hava kütlesini ölçer. Havanın yoğunluğu ve sıcaklığı ile alakalı bir sensör. Motor sıcaklığından tamamen bağımsız. Soğuk sıcak sürekli çalışarak değer verip, çekilen havadaki oksijen miktarını hesaplamaya çalışır.