Yeni VW POLO ve otomobil kültürümüz

SoundCarMan

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Uzun bir bekleyiş sonrası polo fiyat ve donanımlarını görünce modifiyemde yazdığım yazıdır..

Polo ve Türkiye

Yıl 2002. Küçük sınıfa bomba gibi düşen yeni polo bir üst sınıfı zorlayan donanımı ve boyutlarıyla sahnede. Aracın comfortline donanımında 4 h.yastığı, abs, far ve yağmur sensörleri otomatik klima, 4 cam elektrikli, sustalı anahtar, arka frenler disk, arka kol dayama, ışıklı makyaj aynaları, ışıklı kapılar hatta yükseklik ayarlı spor ön koltuklar bile var. highline donanımı ise golf’e kafa tutan donanımlara sahip: comf+ ESP , TCS , koltuk ısıtma, 16" jantlar vs..

Ve zaman geçer 2002,2003,2004,2005 olur. Polo makyajlanır ve iç mekan kalitesi düşer, tavan kaplama malzemesi bile değişir, donanımı azalır. Doğuş oto abs'si bile olmayan polo'ları insanların canına çeker. İnsanlar da hiç korkmadan gelir, abs'si olmayan 1.4 75 hp'lik polo'lara ford focus fiyatlarıyla milyarlarca lira verir ve neler kaybettiklerinden habersiz ya da haberli ama ne de olsa VW'ye biniyorum diye gider. VW ise onlara türkiye'de temsilciliği bile bulunmayan MATADOR marka lastikleri olan polo'ları satmanın keyfi içindedir. Araç VW'ye ve bir çok kimseye göre sözde sınıfının lideridir. 2002'deki donanımlarından eser kalmamış , kan kaybetmiş , matador lastikli bir polo...

Ve yıllar geçer 2010 yılı gelir . 2002'deki polo'nun üzerinden tam 9 model yılı geçmiştir. Küçük sınıftaki rakipleri adaptif farlardan,perde ve diz havayastıklarına , yokuş kalkış asistanlardan , navigasyon sistemlerine, hi-fi müzik sistemlerinden, hız sabitleyicilere kadar onlarca donanım sunmaktadır. Polo eskimiştir ve nihayet yenisi satışa çıkmıştır. Fakat sonuç donanım ve fiyat olarak hayal kırıklığıdır, dağ fare doğurmuştur. Doğuş oto fiyat/ donanım dengesinin bu kadar önem kazandığı, rekabetin bu kadar arttığı bir dönemde, 2010 model yılında 1999 model polo donanımına sahip bir aracı satmaya başlamıştır. Yan ve perde hava yastıkları, elektronik sürüş yardımcıları, deri direksiyon, otomatik klima , yol bilgisayarı gibi olmazsa olmaz donanımların esamesi okunmamaktadır ve fiyat yine çok yüksektir.. VW küçük sınıf müştersiyle resmen dalga geçmektedir. Ama vw için korkacak bir şey yoktur, insanlar yine koşacaktır , 2 havayastıklı polo'yu almak için sıraya girecektir..

Ama burası Türkiye'dir VW'de bir şeylere güvenmektedir elbette. Otomobil kültürü olmayan, araştırmadan "yaw onlar da hemen dağılıyormuş , kaynımgil geçen şahine çarpmış şahinde hiçbir şey yok, onlarınkinin önü dağılmış"'dan aracın güvenlik seviyesi hakkında yorum yapan yüz binlerin , emniyet kemeri uyarıcısını susturmak için kemer tokası takanların olduğu, Yüz bin tl'lik aracına ucuzundan olsun diye garip markalı lastikleri takan sürücülerin olduğu , sürücü kurslarında bu devirde "platin meme yaparsa zımpara ile temizlenir " bunu bilmiyorsan sürücü olamazsın diye ezberci bir eğitimin olduğu ülkedir. ESP, BAS , TCS , ABS gibi sistemleri tanımayan , öğrenmeye bile çalışmayan insanların yeridir burası. Bebeklerin anne kucaklarında ön koltuğa hava yastığının bir karış yanına konduğu ülkedir. Gündüzleri far açık kullanınca farını kapa diye işaret yapan, normal zamanlarda ön ve arka sis farları açan binlerce sürücünün dolandığı ülkedir burası. 2 ay beklememek için hazırda olan rengini donanımını sevmediği, seçmediği araca 250 bin tl'yi gözünü kırpmadan araca verip daha kapıdan çıkmadan ya keşke içi siyah olsaydı diyenlerin ülkesidir.Yaya gecidinde bekleyen insanların karşıdan karşıya geçmeye korktuğu , 15 merdiven çıkmamak için üst geçidin altında araba çarpanların ülkesidir. En ufak bir yağmurda dolan altgeçitlerin olduğu , başkentinin en seçkin semtinde bile ana caddede 30 cm derinliğinde çukurların olduğu bir ülkedir. Burası Türkiye’dir…

Şimdi siz söyleyin neden bize bizi savrulmalardan, devrilmelerden koruyan ölümlü kazaları %75 azaltan ESP sistemli araçları satsınlar, neden yan ve perde havayastıklarını getirsinler, neden yeni güvenlik donanımlarını türk tüketicisiyle buluştursunlar? Neden bize iyisini layık görsünler ki? Biz önce kendimize iyiyi layık görsek…
ALıntıdır
Z.Deniz DOST
http://www.fordum.net

Son düzenleme:

astracd_35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi sen naaptın yaw... budar acı gerçek bir anda sölenmez ki, alıştıra alıştıra sölemek lazım...

patriot1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi tam ben polo için böyle bir yazı yazacaktım ki sen benden önce davranmışsın.

bende yeni poloyu takip ediyordum donanım ve fiyatının ne olacağını merak ediyordum.Bugün baktım ki tam bir rezalet.VW sanırım kazıklamak için adam arıyor.4 jant bir ABS için 1.6 TDI'yın fiyatı metalik renkle 36 bin TL'ye yakın.Üstelik arabada bomboş.donanım listesini açın bakın, utanmasalar 4 tane tekerlek yazacaklar. 3. stop lambası falan yazmışlar liste dolsun diye.

Manşettede büyüksün polo yazıyor, bagaj hacmi 285 litre , corsa ile aynı.

Kısacası; Bu bomboş donanımsız arabaya 35.500 TL verene ben enayi derim.Ama verenler mutlaka olacaktır.

UMUT

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Deniz... ayakta alkışlıyorum..sonuna kadar aynı fikirdeyim...

vectra delisi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi süper yazmışsın. Kuzenimde 2007 model var hala zamanında o kadar çok söyledik alma diye şuan kendisi servisten çıkamıyor ve arabanın arkasında hoparlör yuvalarında hoparlör yok. Duyunca inanamadım ama gerçektende yoktu. Zamanında 30 bin ytl yada daha fazla verdikleri arabada.

burak loves opel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sonuna kadar katılıyorum. Doğuş denen firma. Oku burayı duy bizleri.

VW her zaman kazıklıyor. Ama ne çare. Bir sürü kek var.

ünal

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim...bizleri böyle bir marka'nın açık tarafını gösterdiğin için....

Ben yıllardır türk iştiraki diye , yurdum insanının tofaş,reno.....gibi özensiz üretilen araçların ; kaliteli araçlarla arasında çokta bir fark olmadan satılmasına ve bizlerin üvey evlat muamelesi görmesini eleştirdim...maalesef arz talep meselesi diye düşünüyorum...Aynı markanın türkiye için ürettiği bir aracın , avrupaya ihrac edilen aynı araç ile arasında donanım ve ince işcilik bazında fark olduğunu biliyorum....

Aslında sorun bu markalarda değil..bu markaları türkiyeye pazarlayan uyanık,güvenilir,kaliteli iş adamlarımızda......Bizlere layık gördüklerini satıyorlar...

Aynı şey bmc ve mersedes'in ağır vasıta araçları içinde geçerli...avrupaya ihraç ettikleri araçlar çok farklı....klima,abs.....standart donanımda sunulurken , türkiyeye ürettikleri araçların otomatik camları bile şimdilerde çıktı...

Daha seçici olmalıyız diye düşünüyorum....

mustafagokay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Böylesine güzel bir yazıyı bizimle paylaştığın için Allah razı olsun...

Eline, emeğine sağlık...

.:Rivendell:.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
paylaşım için çok teşekkür ederim bende 2007 de aracımı alırken piyaysa araştırması yaparken bir baktım arabada hiçbir şey yok ve aşırı fiyatlara satılıyor sonra corsa ya bakmaya gittim fiyatları duyunca çok şaşırdım.Ben aracımı 32bin tl civarı aldım ayn dizel polo 36bin tl civarıydı metalık renk hariç.

Son düzenleme:

mechule_99

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu sadece vw için değil bu ayıbı yapan bütün firmalar için geçerli tabi başta vw. HALA TÜRKİYE DE TÜRKÇE YOL BİLGİSAYARINI KULLANMIYOR!!!! MİLLİYETÇİLEĞE BAKAR MISINIZ???