Yakıt Tercihiniz ! Benzin mi,Dizel mi ?

pugga

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kac cc olursa olsun, 90 hp 90 hp dir.... Eger bir araba icin 90 hp iyi bir guc diyorsaniz, benim soyliyecek lafim yok:( yok eger senin yuksek performanstan anladigin ne dersen, ornegin mazda rx8 deki gibi 1300 cc de 240 hp gibi birseyler derim ;)
ben bu konuda sana bişi diemiicem abii
aşmışın sen yaaa
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

skyeye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet bu konuda haklısın acayip bi fiyat farkı var ama vectra nerdeeeeeeee colt nerde. farklı sınıf araçlar bunlar. yine tam karşılaştırma olmadı bence.En çokta benzinlilerin performansını ben devir bandına bağlıyorum. e haliyle araçta 7bin devir olunca dizellere göre daha küçük oranlı şanzıman takılıyor. buda aracın daha performanslı olmasını sağlıyo.

Dediğim gibi, eğer küçük segmentte 150 Hp'ilk bir dizel var ise onunla karşılaştıralım.Mecburen Vectra ile karşılaştırıyorum, çünkü 150 HP bir onda var, bu da performans için değil gereklilikten...

Grande Punto için 1.9 JTDI 168 HP bir araç hazırlıyorlardı performans amaçlı olarak, işte dizelin performansı bu kadar...Corsa OPC 1.6 Turbo 190 HP...1.9'a yakın 2.0 Astra var, o da 240 HP.

Dizellerde turbo olmadığında ne olduğunu hepimiz biliyoruz, benzinlide turbo olduğunda ne olduğunu da...;)

hi_cazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dediğim gibi, eğer küçük segmentte 150 Hp'ilk bir dizel var ise onunla karşılaştıralım.Mecburen Vectra ile karşılaştırıyorum, çünkü 150 HP bir onda var, bu da performans için değil gereklilikten...

Grande Punto için 1.9 JTDI 168 HP bir araç hazırlıyorlardı performans amaçlı olarak, işte dizelin performansı bu kadar...Corsa OPC 1.6 Turbo 190 HP...1.9'a yakın 2.0 Astra var, o da 240 HP.

Dizellerde turbo olmadığında ne olduğunu hepimiz biliyoruz, benzinlide turbo olduğunda ne olduğunu da...;)

sonuna kadar haklısın. Zaten dizel motorlar benzinliden güçlü olsaydı, sürat denemeleri falan için benzinli yerine dizel motorlar kullanılırdı. F1 gibi bir yarıştada aynı durum geçerli. Yani Turbosuz dizel hiçbir işe yaramazken, turbosuz benzinli motorlar performans olarak çok ikna edici olabiliyor.

EKTOPEL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dti-cdti

fastest89

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ancak bu kadar net bir şekilde açıklanırdı:alkis::alkis::alkis::good:

buraki

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sonuna kadar haklısın. Zaten dizel motorlar benzinliden güçlü olsaydı, sürat denemeleri falan için benzinli yerine dizel motorlar kullanılırdı. F1 gibi bir yarıştada aynı durum geçerli. Yani Turbosuz dizel hiçbir işe yaramazken, turbosuz benzinli motorlar performans olarak çok ikna edici olabiliyor.

051213_audi_R10_leman_engine_500.jpg

Bu gördüğünüz motor audinin le mans ta kullandığı 650beygircik motoru. kısacası şu bu işte sınır yok. performans için şirketler ellerinden gelen herşeyi yapıyorlar. benzinli yada dizel yada nitro ile çalışan motor. herşeyin en iyisini yapmayı başarıyorlar. Mesela şu anda avcumun içinde bulunan(boyuta dikkat) motor 1.58hp gücünde. 34000 devir çevirebilen birşey. Yapınca oluyo :)

fastest89

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ewt bu motordan haberim var motoru düşük devirde çalıştığı için arızaların azalacağını düşünerek yapmışlar ayrıca hatırlatırım bu araba normal bir dizel değil, ki bu haliyle bile benzinli kadar verimli değil mesela v10 benzinli f1 motorları 650 bg değilde yaklaşık 900 bg güç üretiyor üstelik bu dizel çift turbolu v12, bu arabanın yarışı kazanmasının sebebi az yakması ve düşük devirde çalıştığı için teknik arızaların daha az çıkması yani güç olarak kıyaslayınca yine benzin ekonomi olarak kıyaslayınca yine dizel kazanır