yağ konusunda kafam karıştı

tuok34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar aracımın 2. yıl bakımı yaklaştı. ilk bakımında servis klasil gm 5w30 yağ kullandığını söyledi. biraz araştırdım bu yağ Türkiye de dolum u olan biraz kötü bir yağmış. bunun yerine dexos 2 onaylı mobil 1 esp 0w40, castrol edge 0w30, 5w40 ve yeni çıkan 5w30 c3 motul 5w30 clean fe yağların hem kaliteli hem uyumlu olduğunu gördüm ve mobil 1 esp 5w30 un ise dexos 2 onayının olmadığı ancak kitapçıkta yazan ACEA C3 onaya sahip olduğunu gördüm ayrıca birçok arkadaş da bu yağı kullandığını ve sorun olmadığını söyledi. belkide çok araştırdığım için ve gerek burası gerekse google üzerinden birçok forumda yazılanları okumam sebebiyle kafam iyice karıştı. sıcaklık değerinden tutunda araca uyumuna kadar ortada bulunan w  nın ne anlama geldiğine kadar ama ben özellikle mobil 1 0w40 ı kullanmak istiyorum ama çok ince olduğunu istanbulda bu sıcaklık değerlerine göre gereksiz olduğunu ve eksiltme yapacağını söyleyen kişi sayısıda çok. ayrıca gm 5w30 5 litrelik avrupa dolumu olarak gelen yağda mevcut acaba hiç uğraşmazamda direk bu yağı mı kullansam. bana bu konuda yardımcı olursanı sevinirim.

pEVJYL.png

aXRrBO.jpg
Y4RZ5z.png
[img=400x300]http://i.hizliresim.com/D3qgkz.jpg[/img]
[img=400x280]http://i.hizliresim.com/2j4zYv.jpg[/img][img=400x290]http://i.hizliresim.com/ZYRoAA.jpg[/img]

Emrah64

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
i.hizliresim.com
Cvp: yağ konusunda kafam karıştı

mobil 1 esp 5w-30

Bonexxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bende arkadaşa katılıyorum Mobil 1 ESP 5w-30 İstanbulda gayet güzel olur.

ersozl

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Merhabalar öncelikle benim yaşadıklarımı birebir özetlemişsiniz. Bende baya bir araştırdım Erzurum da yaşadığım için Mobil 1 ESP 0w 40 ı öneren çok ama buradaki ustalarda yağın ince olduğundan 5 30 5 40 kullanırsan daha iyi olur diyorlar servis de arabanız zaten servis bakımlı GM yağ koyalım diyor baya ısrarcı bir türlü karar veremedim yağ konusuna tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyoruz.

Bonexxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Erzurum kışın çok düşük sıcaklıklara erişebildiği için düşük viskozite "0w" olması daha iyi olur. 40 yerine 30 viskozitede olabilir ama LPG varsa 40 daha iyi olur diye düşünüyorum.

utenmen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

1.6 lpgli aracımda 16000 km mobil 0-40 kullandım hemde urfada yağda eksilme olmadı kaliteli yağ yalnız araçta sabah ilk marşta bir ses gelmeye başladı sanki iki dişli birbirine sürtüyor gibi car car edip kesiyordu sonraki marşlarda yapmıyor uzun süre bekleyip marş yapınca geliyordu ses, ben yağa bağladım castrol 5-40 aldım ses gitti gibi çok derinden hala geliyor sanki, 0-40 ince gelebilir, aracınız 1.6 dizel galiba birçok dizelde bu ses geliyor galiba birkaç yerde okudum servis normal diyormş, aracınızda bu ses yoksa bile çıkabilir 5-30,40 gibi yağları tercih edin.

tuok34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bu bahsettiğiniz ses şuan aracımda mevcut bu konuyla ilgili servise gitttim normal olsuğunu söyledi ve aracımda kullanılan yağ gm 5w30.. konunun ilk başında bahsettiğim gibi mobil 1 esp 5w30 çok övülen bir yağ beni düşündüren dexos2 onayının olmaması yani 0w40 la beraber bu yağda da dexos2 olsa gidipte 0w yağ kullanmam yani sorun olur mu esp 5w30 ? Sırf bu yüzden castrol veya motul kullanabilirim

utenmen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bende çok düşündüm bu konuyu sonunda yine dexsos2 olsun dedim. Mobil 5-30 dediğiniz gibi çok övgü alan bir yağ ama 1.6 dizelde kullanan birinden yorum almak lazım, bence bir sıkıntı olmaz burada dahil birçok kişi mobil 5-30 kullanıyor olumsuz yorum yok.

screamtoronto

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ütenmen' Alıntı:
Bende çok düşündüm bu konuyu sonunda yine dexsos2 olsun dedim. Mobil 5-30 dediğiniz gibi çok övgü alan bir yağ ama 1.6 dizelde kullanan birinden yorum almak lazım, bence bir sıkıntı olmaz burada dahil birçok kişi mobil 5-30 kullanıyor olumsuz yorum yok.

bugün itibariyle astra 1.4t sedan aracıma yağ bakımı yaptırdım. mobil esp 5-30 ve bosch filtreler aldım netten. bugün itibariyle yap bakımını yaptırdım. Ayrıca antifirizi değiştirttim. Böylelikle kışlık bakım yapıldı sayılır.

Ogzhnmngn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

2015 1.6 cdti aracım için Son 2 bakımdır serviste  5w40 castrol edge turbo profesional yağ kullandılar. Bugüne kadar hep mobil 1 0w40 kullandırm ama açıkcası olumlu yada olumsuz bir fark göremedim. Petrol ofisi üretimi gm yağ kullanmaktansa mobilde castrolde daha iyidir diye düşünüyoeum.