Opel astra j 1.6 115hp hangi motor yağı

pangia26

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar aracımın bakımı geldi, yağ değişimi için biraz araştırma yaptım ama oldukça karışık bir konu ve benimde kafam fazlasıyla karıştı. Bazı yağ firmalarının yağ bulma programlarına girdiğimde bana şu yağlar önerildi,

Shell helix ultra ect c3 5w30
Shell helix ultra professional 5w30
Motul 8100 x-clean fe 5w30
Liqui Moly 4600 top tec 5w30
Mobil 1 esp formula 5w30

Bu yağların hepsi dexos2 onaylı. Birde dexos1 gen 2 onaylı liqui moly special tec DX1 5w30 dexos1 gen 2 ve genuine gm 5w30 dexos1 gen2 var. Sizce benim araç için en uygun hangisi olur?

pangia26

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevap için teşekkür ederim. Kararım liqui moly 4600 top tec 5w30 oldu. Hafta sonu aracı bakıma götüreceğim. Bu yağ bakalım aracıma nasıl gelecek, tecrübelerimi burada paylaşırım.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yüksek sıkıştırmalı bir motor değil.

Motul, liqui moly, Shell, mobil1 tam sentetik 5w-30 yağlarının hepsi gayet yeterli.

liqui moly 4600 top tec 5w30 hayli hayli yeterli, gayet iyi bir yağ.

Piyasada çok yaygın olan Castrol veya servislerin koyduğu GM gibi yağları koymayın yeter ki.

pangia26

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam ben aracı 2014 te sıfır almıştım daha önce 2 kere yetkili servisi götürdüm garantiden dolayı 1 kere de dışarda bakım yaptırdım. Sanırım yetkili servis gm nin yağını kullanıyor, dışarda yaptırdığım bakımda usta castrol koymuştu. Açıkçası ben castrol den hiç memnun kalmamıştım, motor daha sesli ve yakıt tüketimi de artmıştı. Bizim motorlar zaten sesli çalışan motor sesin artması hiç istemediğim birşey, bu yağ ile umarım daha iyi olur. Şu an araçtan tek şikayetim motorun sesli çalışması.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam ben aracı 2014 te sıfır almıştım daha önce 2 kere yetkili servisi götürdüm garantiden dolayı 1 kere de dışarda bakım yaptırdım. Sanırım yetkili servis gm nin yağını kullanıyor, dışarda yaptırdığım bakımda usta castrol koymuştu. Açıkçası ben castrol den hiç memnun kalmamıştım, motor daha sesli ve yakıt tüketimi de artmıştı. Bizim motorlar zaten sesli çalışan motor sesin artması hiç istemediğim birşey, bu yağ ile umarım daha iyi olur. Şu an araçtan tek şikayetim motorun sesli çalışması.

Castrol eskiden gelen bir bilinirliği var. Tr'de isim yapmış o kadar.
Yoksa yurt dışında filan esamesi okunmayan yağdır.

Değişimden sonra çok farkedecektir.
YAğ değişimi öncesi "engine flush" denilen işlemi uygularsanız iyi olur. Youtube'da aratın çıkar.

1.9CDTİ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yüksek sıkıştırmalı bir motor değil.

Motul, liqui moly, Shell, mobil1 tam sentetik 5w-30 yağlarının hepsi gayet yeterli.

liqui moly 4600 top tec 5w30 hayli hayli yeterli, gayet iyi bir yağ.

Piyasada çok yaygın olan Castrol veya servislerin koyduğu GM gibi yağları koymayın yeter ki.

Ben 1.9 dizel vectra ya GM 5W30 tam sentetik yağ koydurdum . bu yağ kötü mü gercekten?

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben 1.9 dizel vectra ya GM 5W30 tam sentetik yağ koydurdum . bu yağ kötü mü gercekten?

Kendim ve güvendiğim birçok arkadaşımın tecrübesiyle hiç beğenmedim. Sesli çalışma, zincir sesi ne ararsan var. Herkesin kendi tercihi.

Lakin biri derse ki, fiyatı çok uygun geldi mecbur bunu alabildim çok uygun fiyata bulmuştur. Ona birşey diyemem.
Ama bu durumun dışında Mobil1, Shell, Motul, Luqui Moly gibi işi yağ üretmek olan markaların daha üst kalite yağları varken GM'nin yağına dönüp bakmam bile.

Servisler bunu koyuyor, öyle olsa kullanırlar mı diyen olursa cevap vermeden 3 gülücükle uğurluyorum. :) :) :)

pangia26

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet arkadaşlar aracımın bakımını hafta sonu yaptırdım, yaklaşık 60-70 km lik bir deneyemim oldu, liqui moly top tec 4600 5w30 motor yağı ile servislerde koyulan gm yağ arasında dağlar kadar fark var, aracın motor sesinden, devirlenmesine, ivmelemesine ve aracın yolda gidişine kadar herşey değişti, sanki başka bir araca biniyormuşum hissi oldu. Bir yağın bu kadar fark yaratacağını hiç beklemiyordum. Eskiden motor özellikle düşük viteste yüksek devirde hırıltılı ve bağırarak çalışıyordu şimdi bundan eser yok motor resmen kediye döndü. Ben gerçekten çok memnun kaldım ve bundan sonra bu yağdan başka yağ kullanmam. Şimdi liqui moly ceratec yağ katkısı siparişi verdim bunu da ilave edeceğim, oldukça iyi yorumlar var, bunu koyduktan sonra da deneyimlerimi burada tekrar paylaşacağım.

emreedifice

Kayıtlı Kullanıcı
22-Edirne
Siteyi ziyaret et
Periyodik bakım

2. PERİYODİK BAKIMI SERVİS HARİCİ YAPTIRACAĞIM. ARAŞTIRMA YAPARKEN BU SİTEYE RASTLADIM. SENİ DİNLEYEREK BENDE liqui moly top tec 4600 5w30 motor yağı ALDIM. 2 GÜNE GELİR. BENİMDE ŞİKAYETİM MOTOR SESİ. İNŞALLAH AZALIR. FİLİTRE VE BUJİLERİ GM ALDIM. YAĞI SENİ DİNLEDİM. DENEYİMİMİ AKTARACAĞIM.