Yağ eksiltmeye devam ediyor.

caglar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Valla ne bileyim normal diyen var çok diyen var.Ama rektefiye yakın gibi geliyo bana

nouma_17

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iyi akşamlar benim 2003 model vetra c aracım var 5 ay önce aldım lpg 6000 km 1 lt yağ yakması normalmi tşk.ederim

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Sık sık değişik marka ve özelliklere sahip yağ kullanmak araba ve yağ üreticileri tarafından önerilmez. Aracınızın üreticisi tarafından önerilen yağ neyse onu kullanmakta fayfa var. 1000 km de 200-250 ml'lik yağ sarfiyatının normal olduğu söylenir.

caglar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sonuç olarak ben 10-40 yağa geri dönsem iyi olacak gibime geliyor.Peki yeni sorumu sorayım müsadenizle 10W-40 hangi yağı kullanayım.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ben GM kullanıyorum, memnunum. Zaten bu tür yağların kalitesi üç aşağı beş yukarı aynıdır. Bir marka belirle o markayı bir iki kere kullandıkdan sonra yağ tüketimini kontrol et, büyük ihtimalle yağ sarfıyatında azalma olacaktır. Zaten hemen motor yaptıramam diyorsun, zamana ihtiyacın olduğuna göre denemende fayda var. Boşuna katkı maddesi kullanma da gerek yok. Tek yapacağın aynı değerde ve aynı markaya ait yağı kullanman. (ara ara yağ seviyesini kontrol etmeyi unutma)

Kasırga&Burak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1484.jpg

Buda F ksanın kullanım kılavuzu ve burda 100 kmde 0.075 lt.yağ tüketimi olacağını firması yazmış.Ama birçok usta yağ tüketimi başladı ise rektefiye zamanı gelmiş diyebiliyo :( Şimdi anlamadığım nokta bu konuda ustalarımızmı haklı yoksa firmamı haklı yoksa kullanımdan kaynaklı hataları kronik hata dediğimiz gibi buda opelin kronik bir sorunumu acaba :(

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Şimdi anlamadığım nokta bu konuda ustalarımızmı haklı yoksa firmamı haklı yoksa kullanımdan kaynaklı hataları kronik hata dediğimiz gibi buda opelin kronik bir sorunumu acaba :(
Her yağ eksilten motor için, hemen motorun acilen rektefe yapılması gerekir demek yanlış. Tereddüte düştüğün zamanlarda kendine şu soruyu sor. Bu aracı imal eden firma elemanları ile bana bunu söyleyen ustanın teknik bilgisi aynı mı? Daha araca elini bile sürmeden, anlatılanlar doğrultusunda hemen rektefe için kolların sıvanmasının arkasında bir rant olabilir mi?

buraqh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracım 97 model 116binde 99dan beride bizde 2 seneden beri bi yağ eksiltme olayı var araç kıbrıstayken ayda 2000 km yapıyordum ortalama üstüne 1 lt de 10w 40 ekliyordum türkiyeye geldiğimde ayda 1000 km ye düştüm yağ eksiltme olayını söylediğimde mobil 10w 60 önerdiler araç 2000 km de 1 lt eksiltiyorsa 3000 kmde 1 lt eksiltmeye basladı daha sonra kalın yagın aracın motoruna uygun olmadıgını bir cok forumda okudum 10 w 40 a geri döndum gecen 111 binde komple yag degısmıstı uzun yola gittim geldim 5 bin km sonucu arabanın motor sesi değişti dizel gibi oldu 3 gün önce castrol magnatec 10w 40 ekledim rektefe yapılınca bundan iyi olacağı kesin mi orjinal şekilde böyle kullanırım kafam daha rahat olur.

caglar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben GM kullanıyorum, memnunum. Zaten bu tür yağların kalitesi üç aşağı beş yukarı aynıdır. Bir marka belirle o markayı bir iki kere kullandıkdan sonra yağ tüketimini kontrol et, büyük ihtimalle yağ sarfıyatında azalma olacaktır. Zaten hemen motor yaptıramam diyorsun, zamana ihtiyacın olduğuna göre denemende fayda var. Boşuna katkı maddesi kullanma da gerek yok. Tek yapacağın aynı değerde ve aynı markaya ait yağı kullanman. (ara ara yağ seviyesini kontrol etmeyi unutma)
Teşekkürler Savaş abi.Gm veya Castrol ile devam edeceğim.

Bulent SARI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bence korkulacak bişey yok alttan yağ geliyosa ordanda azaltabilir bendede var contayı değiştirmeden önce biraz kaçak vardı değiştirdim dahada arttı :D sabah bi bakıyorum yerde bir avuç yağ var onuda arada telafi ediyorum şuanda memleketteyim kayseriye dönünce opel servisinden orjinal alıp taktırcağım.Eğer farklı bi durum söz konusuysa segmanlada kurtarabilirsin gömlekler aşınmamışsa.Eski aracım 1000 km de yaklaşık 1 lt eksiltiyordu (hundai accent 1.5) geceleri gözüme uyku girmiyodu çok sinir bozucu bir durum.