Volan+Marş Motoru

turkolog55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar ara sıra da olsa volandan ufak ufak vuruntu sesi gelmeye başladı. Şimdi bu sesin artmasını engellemenin veya volanı değiştirdikten sonra kesin bir şekilde nüksetmemesi güçlendirilmiş marş motoruyla mı ilgili? Şimdi ben değişsem volanın sesi artar mı? yoksa ses aynı kalır mı öyle?

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Volan+ debriyaj seti değiştirmeniz lazım vuruntu varsa. Marş takılı kalıyorsa, tamir görür.

turkolog55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hayır hocam henüz değişecek seviyede değil marş motorunu değiştirirsem ses aynı seviyede kalır mı yoksa artar mı?

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
hayır hocam henüz değişecek seviyede değil marş motorunu değiştirirsem ses aynı seviyede kalır mı yoksa artar mı?

Ses artmaz. Sesin kaynağı marş ise azalır. Debriyaja bastığınızda bu ses ve vuruntu oluşuyorsa volant ve/veya baskı balatadır. Sesi dinlemeden şu demek doğru olmaz.

turkolog55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motoru ilk çalıştırdığımda yani sağukken her zaman olmasa da ses debriyaja basmadan çıkıyor basınca kesiliyor. motor sıcakken bunun tam tersi basınca net duyuyorum sesi. bir de bu aralar araba çok yavaş bir şekilde ilerlerken 1 vitese geçiş zorlaşıyor yani önceden çok rahat geçtiği hızlarda şimdi çok zor geçiyor hatta bazen 2. vites bile. debriyaj kavramasında bir problem yok sizce ne olabilir?

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
motoru ilk çalıştırdığımda yani sağukken her zaman olmasa da ses debriyaja basmadan çıkıyor basınca kesiliyor. motor sıcakken bunun tam tersi basınca net duyuyorum sesi. bir de bu aralar araba çok yavaş bir şekilde ilerlerken 1 vitese geçiş zorlaşıyor yani önceden çok rahat geçtiği hızlarda şimdi çok zor geçiyor hatta bazen 2. vites bile. debriyaj kavramasında bir problem yok sizce ne olabilir?

Debriyaja basmayınca, Motor ve şanzuman birbirine bağlı durur ve ses yok diyorsunuz. Debriyaja bastığınız an, baskı balata motoru şanzumandan ayırır. Burada oluşacak ses Debriyaj ve/veya Volant dır %90. hangisi olsa değişirken diğeri kontrol edilir zaten. Kavramada sorun yoksa, debriyaj merkezi sağlamdır.

Vites geçişini etkiler lakin siz bu sesi duymadığınız için çok fazla odaklanmadığınızdan bunu fark etmiyor olabilirsiniz, yoksa ses olmasa ufak bir ayar ile düzelir. Marşın olay ile ilgisi yok.

phdserkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Volan+ debriyaj seti değiştirmeniz lazım vuruntu varsa. Marş takılı kalıyorsa, tamir görür.

Emre bey, ben marş takılı kalıyorsa olayını merak ettim. Aracımda da bazen marş takılıyor. Kontak kapatıp tekrar marş bastığım zaman düzeliyor. Tamiri mümkün müdür? Bahsettiğiniz bu şekilde bir takılma mı?

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Emre bey, ben marş takılı kalıyorsa olayını merak ettim. Aracımda da bazen marş takılıyor. Kontak kapatıp tekrar marş bastığım zaman düzeliyor. Tamiri mümkün müdür? Bahsettiğiniz bu şekilde bir takılma mı?

Mümkündür, elektrikçilerin çoğu revize eder. Parçanın kaba bir tabiri vardır sanayiide.

deluxe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hocam aracına hiç masraf etme özellikle volan konusunda. bırak sesmi yapıyor, yapsın burada kaçtane volan mağduru var artık kimse uğraşmıyor. Volan marş motoru baskı balata ve işçilik sana en az 1500 2000 TL e patlar ve ses sorunun biter mi? kesinlikle hayır 1 yıl geçme den yine acayip sesler duymaya başlarsın. O yüzden koy paranı cebine nezaman parçalanır ki bu imkansız ozaman değiştirirsin

turkolog55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eyv. hocam ben de galiba öyle yapacağım :)