Viteste giderken motor boştaymış gibi devirleniyor.

baris81

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Son düzenleme:

baris81

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mrb. 5. vitesde 90-100 km/s ile giderken , gaza basınca bazen devir 2.000-2100 deyse boştaymış gibi 1 saniye kadar 2300 e kadar çıkıyor. sonra debriyaj ve vitese hiç dokunmadan tekrar devrini alıp hızlanıyor. . genelde hafif yokuş yukarı çıkarken oluyor. aynı olay 4 viteste de oluyor. geçenlede de 2. vitesteykende yine yokuş yukarı 2 vitesteyken vites boşa geçer gibi oldu bu sefer düşük viteste olduğu için boştaymış gibi (ayakta gaz pedalında basılı olduğundan) daha çok devirlendi, bu sefer debriyaja basıp vitese hiç dokunmadan gene debriyajı çekince düzeldi. Bu durum her zaman değilde arada sırada oluyor.
Bazende yine hafif yokuş yukarı gidişlerde örneğim 5 vites 90 / 100 giderken ve gaza basarken sanki yolda bozukluk varmış gibi titreme yapıyor. gazdan ayağımı çekince düzeliyor. hemen çekip bırakıp gza tekrar gaza basınca bir daha yapmıyor.
Sizce sorun ne olabilir. araç astra 1.3 cdti
bunun dışında vites geçişlerinde problem yok. debriyaj ile seri şekilde geçiyor. zor geçme vb. problem yok. yakıt tüketiminde herhangi bir artış vb yok.
baskı balatayı yokuş yukarı kalkışlarda denedim kaçırmadan kalkıyor sorun yok, vites 2 deyken düz yolda gaz vermeden kalkmayı denedim kalkıyor. el freni çekikken denedim stop ediyor. baskı balata arızalı olsa bunları yapmazdı. başka sorun olmasın ?

baris81

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
baskı balata setini aldım ama daha taktırmadım. orjinal gm olarak 250 lira . dizel 1.3 motor için resimleri ekte orjinaldir healde üzerinde gm yazıyor. luk üretimi.

Ekli dosyalar

• RIMG0002.jpg
    RIMG0002.jpg
    88.8 KB · Görüntüleme: 8
  • RIMG0003.jpg
    RIMG0003.jpg
    85.1 KB · Görüntüleme: 5
  • RIMG0004.jpg
    RIMG0004.jpg
    92.3 KB · Görüntüleme: 7
  • RIMG0005.jpg
    RIMG0005.jpg
    91.9 KB · Görüntüleme: 5

Chaossx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bazen luk bazende sachs marka kullanılıyor..orijinal ekipman diye biliyorum bende.
Balata bitik olup olmadığını anlamak için,araç çalışırken el freni çekik vaziyette 5.vitese atıp kalkış yapmaya çalışın.stop ederse debriyaj normaldir,gitmeye meğilliyse debriyaj kaçırıyor demektir..Sanayideki bir usta böyle test edebilirsin demişti..Geçmiş olsun,umarım sorunu çözüme ulaştırırsınız..

cedoo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
baskı balatayı yokuş yukarı kalkışlarda denedim kaçırmadan kalkıyor sorun yok, vites 2 deyken düz yolda gaz vermeden kalkmayı denedim kalkıyor. el freni çekikken denedim stop ediyor. baskı balata arızalı olsa bunları yapmazdı. başka sorun olmasın ?

iyi bir ustaya gösterdinmi. hatta birkaç ustaya gösterseydin keşke parçaları alma. dediğin gibi yokuşta sıkıntısız kalkıyorsa, 2 vitesde de dediğin gibiyse bence sorun farklı bir yerdende olabilir. araştırmadan indirtme şanzımanı..

baris81

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İyi gunler.benim daha onceki aracim qashqai idi.ondada soylediginiz ayni durumla karsilasmistim. Bir sure sonra daha slk karsilasirsiniz.Sorun debriyaj balatasinda cikmisti benimki.balata bitmis.sizdede ayni sorun olabilir.
fromdan bir arkadaşta dediklerim aynı bendede olmuştu dedi.

biriside "ya baski balata yada sanzuman kecesi yag kaciriodur baskinin icine" dedi. keçedende olabilirmi.

ayrıca 1 viteste düşük devirde değilde , 1 viteste 4000 devir yapıp vitesi 2 ye geçirince 1-2 arası debriyaja basınca sanki debriyajda bişey varmış gibi sarsıyo vitese zor geçiyo gibi oluyor.

neyse. Bir ustaya gönderdim, dururken o kalkşı hareketlerini yaptı bişey görünmüyor dedi dedi ama, geçen 2. viteste hafif yokuş çıkarken hızlanmaya çalışırken, araba 2. vitesteyken motor tekerleklerden güç kesti , vites 2 de olmasına rağmen boşa düştü devir boşa döndü. belkide tam sıyırmadı ama bitmek üzere balata , bakalım bikaç kişiye daha göstereyim. bu baskı balata olayı ilginç birşey.

Son düzenleme:

baris81

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tamam