Vectra b

hasanusta78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar, geçen hafta rölantide silkeleme ve su eksiltme şikayetiyle gittiğim tamircim su borularını vs. değiştirdi. Su eksiltme sorunum ortadan kalktı. Rölanti motoru, gaz kelebeği filan söküp temizlemiş. Rölantide silkeleme de ortadan kalktı. Hepsine 200 tl para verdim.

Şimdi ayağımı gazdan çekince devir saati ne bakıyorum,devir 500 lere kadar iniyor sonra 800 de sabit kalıyor. Yolda giderken rölanti normal ,fakat ışıklarda filan durduğumda ayağımı gazdan çekiyorum haliyle .devir önce 500 ü görüyor ,neredeyse stop edecek,hatta arasıra ediyorda. sonra 800 de sabit kalıyor.

Bunun sebebi ne olabilir acaba,rölanti motorunu komplemi değiştireceğim.?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Rolanti motorunun biz amatörler için basitce testini yapmak için: Aracı çalıştırırken (gaza basmadan) araç çalışmaya başladığında devir önce yükselip (mesela 1200-1500 d/d gibi) daha sonra normal değerlere düşüyorsa rolanti motoru sağlam demektir.

hasanusta78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Savaş bey Klima açıkken ayağımı gazdan çektiğimde devir 500 e düşüyor.
klimayı kapatıyorum devir 800 e çıkıyor ve 800 de sabit.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Klima açıkken devir kaybı olması normal ama bu kayıp sizin aracınızda biraz fazla (araç 2.0 mı 1.6 mı?).

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Benim aracımda 2.0, klimayı devreye alınca çok az bir devir kaybı yaşıyorum. Anlaşılan sizin aracın kliması fazla güç çekiyor :(.

hasanusta78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Peki fan devri ile çekilen güç doğru orantılımıdır?
yani fanı 1. kademede çalıştırmakla 4.kademede çalıştırmak arasında fark olurmu güç çekme anlamında?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Yeni nesi araçlarda bir tedbir alındımı bilmiyorum ama eski nesi araçlarda fark oluyordu, hatta araç rolantide çalışırken fanı en kuvvetli konuma aldığımızda şarj ikaz lambası yanmaya başlardı, biraz gaz verinde de sönerdi :).

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Savaş bey Klima açıkken ayağımı gazdan çektiğimde devir 500 e düşüyor.
klimayı kapatıyorum devir 800 e çıkıyor ve 800 de sabit.
yazılanları okudum ...
şimdi aracın problemi rolanti idi ve boğaz rolanti temizlendi ve aracından problem kalmadı diyorsun..yani debraja basdığında rolantide problem yok ama klima açılınca devir 500 altına iniyor ve bağzen stop ediyor doğrumu?
o zaman sorun bana klima kompresöründe gibi geliyor yani motoru zorluyor ve stopa götürüyor normalde klima açık iken devir hafif destekli yüksek olur debraja bastığında...
kompresör yağı pompalamada zorlanıyor gibi geldi bana acaba klima filitresi ile gazını değişsen düzelirmi? Ben denerim derim
çünkü klima sorunu olmazsa rolanti ve kelebekde sorun derdim

hasanusta78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yazılanları okudum ...
şimdi aracın problemi rolanti idi ve boğaz rolanti temizlendi ve aracından problem kalmadı diyorsun..yani debraja basdığında rolantide problem yok ama klima açılınca devir 500 altına iniyor ve bağzen stop ediyor doğrumu?
o zaman sorun bana klima kompresöründe gibi geliyor yani motoru zorluyor ve stopa götürüyor normalde klima açık iken devir hafif destekli yüksek olur debraja bastığında...
kompresör yağı pompalamada zorlanıyor gibi geldi bana acaba klima filitresi ile gazını değişsen düzelirmi? Ben denerim derim
çünkü klima sorunu olmazsa rolanti ve kelebekde sorun derdim

Gaz yeni basıldı.
bu arabaların rölantisi hep böyle sorunlu sanırım..