vectra b cdx aracı olup aküsü bitenler ( önemli)

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar bilindiği gibi vectra b cdx araç aldım. aracımda son 2 haftadır akü bitmesi problemi vardı, şarj dinamosu görevini yapıyor akü tam şarj oluyor fakat 2 gün içinde aküm bitiyor ve aracım çalışmıyordu. bu gün aracımda kaçak olduğunu düşünerek multimetre yardımıyla ölçümlere başladım. öncelikle kutup başını söküp araya multimetre bağlayıp çektiği akıma baktım, o da ne ! yaklaşık 1 amper boşta akım çekiyor.

öncelikle bagaj aydınlatması, torpido aydınlatmasını kontrol ettim.
daha sonra lpg beynine aküden direk çekilen kabloyu söktüm yine aynı akımı çekiyo . ve araçta en son ne değişiklik yaptım diye düşündüm ve aklıma teybi değiştirdiğim geldi.

olay aynen budur.

teybi değiştirince torpidodaki cd changer iptal oluyo haliyle ,fakat orjinal teybi söküldüğü için changere kapat komutu gitmiyor.ve cd cahanger boşta çalışmaya devam ediyor. içindeki cd depolama haznesini çıkarttım ve aküyü tekrar ölçtüm. sonuç 0,002 amper yani problemin kaynagı cd changer çıktı.

hazne takılı olduğunda içindeki bir anahtara temas ederek changerin boşta çalışmasına sebep oluyor hele birde içinde cd varsa cd boş boş dönüyor ve aküyüde 2 günde bitiriyor. bu tarz problemi olan cdx sahipleri kesinlikle yazdıklarımı denesinler.

şimdiden kolay gelsin ......

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun Ethem. Benim araçda CD changer olmadığı için çok mutluyum :).

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Başkası olsa akü bozulmuş diye aküyü değiştirirdi:D
Yada servise gitsen bu arabalar böyle 2 günde bir çalıştrman gerek yoksa biter derdi:D

anulmustafa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Paylaşım için tşkr ederim abi Bu arada nasıl bir teyp aldın resim görebilirmiyiz. tesisatı değiştirdin mi. saygılar.

VAKVAK95

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
Ethem Bey geçen hafta benim akü durup duruken boşalmıştı.Aküm daha yeni halbuki.Teşekürrler bilginizi .Benim içinde hala CD var.Hemen çıkartıyorum.Tekrar Teşekkürler

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Ethem Bey geçen hafta benim akü durup duruken boşalmıştı.Aküm daha yeni halbuki.Teşekürrler bilginizi .Benim içinde hala CD var.Hemen çıkartıyorum.Tekrar Teşekkürler

işte faydasını görecek bir arkadaşımız :) kolay gelsin...

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bizim arabadada var içi boş geçen torpidoyu söktüm arkadaki fişi çıkartıp taktım çalıstı sonra durdu zaten kodu olmadığı için orjinal teyplede çalışmıyordu :)

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
sonuç olarak içinde cd olmayacak yani cd changerda_?doğru anlamış mıyım_?

kerem cdleri taktığımız haznede takılı olmayacak.