V E C T R A C ' Ler Buraya

CDX Hastası

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vectra B2 CDX'ten Vectra C 2.2'ye geçiş yaptım.

Arkadaşlar motor hacimlerinizi ve 1 tl LPG ile şehir içi/dışı yaptığınız km'yi yazabilirseniz sevinirim.
Çıkacak ortalama değerlere göre LPG ayarlarını yapıp yapmayacağıma karar vereceğim.

Sami abi hayırlı olsun..Aramıza hoşgeldin..Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin... benim 1.6 elegance atıker gazlı...Yakıt ortalamam şuan 7.8 bursada gazın litre fiyatı 228 7.8 x 2.28 = 177 küsür yakıyor gazda..
Benzin litre fiyatı 3.99, 3.99 x 7.8= 310 krş yakıyor benzinde..Bence tavsiye ederim.. ;)

DaRgUrE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.samikoroglu.com
Sevgili Serdar teşekkür ederim. Daha aracı elden geçirmedim. Gerekli kontrollerden sonra sanırım yakıt tüketimim düşecektir. özellikle 2.2 Vectra kullanan arkadaşlar araçlarıyla ilgili verileri paylaşırlarsa daha net bir sonuç alabiliriz.

CDX Hastası

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sevgili Serdar teşekkür ederim. Daha aracı elden geçirmedim. Gerekli kontrollerden sonra sanırım yakıt tüketimim düşecektir. özellikle 2.2 Vectra kullanan arkadaşlar araçlarıyla ilgili verileri paylaşırlarsa daha net bir sonuç alabiliriz.

Rica ederim Sami abi..Sizin aracınızın ortalaması ne kadar peki?

VeCCtrA

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sami abi hayırlı olsun..Aramıza hoşgeldin..Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin... benim 1.6 elegance atıker gazlı...Yakıt ortalamam şuan 7.8 bursada gazın litre fiyatı 228 7.8 x 2.28 = 177 küsür yakıyor gazda..
Benzin litre fiyatı 3.99, 3.99 x 7.8= 310 krş yakıyor benzinde..Bence tavsiye ederim.. ;)

Yanlış hesap. LPG ölçümü yol bilgisayarı verisine göre yapılmaz. Yapılırsada kendini kandırmış olursun :D Kaç litre lpg ile kaç km yapıyor onu hesaplamak lazım...

CDX Hastası

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yanlış hesap. LPG ölçümü yol bilgisayarı verisine göre yapılmaz. Yapılırsada kendini kandırmış olursun :D Kaç litre lpg ile kaç km yapıyor onu hesaplamak lazım...

Doğru söylüyorsunuz da zaten daha az yakması lazım gelir yol bilgisayarına bakacak olursak..Sonuçta gazın benzinden daha kıymetsiz ve oktan açısından daha cal i düşük olduğu göz önünde bulundurulursa ama koyduğumuz gazla şehir içi mi şehirler arası mı gideceğiz bozuk yolda mı asfalt yolda mı,yoksa 90 km sabit hızla mı,geniş lastikle mi ince lastikle mi bunları katarsak hepten değişir...

VeCCtrA

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Doğru söylüyorsunuz da zaten daha az yakması lazım gelir yol bilgisayarına bakacak olursak..Sonuçta gazın benzinden daha kıymetsiz ve oktan açısından daha cal i düşük olduğu göz önünde bulundurulursa ama koyduğumuz gazla şehir içi mi şehirler arası mı gideceğiz bozuk yolda mı asfalt yolda mı,yoksa 90 km sabit hızla mı,geniş lastikle mi ince lastikle mi bunları katarsak hepten değişir...

Daha az değil daha çok yakar lt/100km olarak. Misal benzinde 9lt/100 km ise yol bilgisayarındaki değer LPG de 10-11 lt gibi olur..

Sonuçta gazın benzinden daha kıymetsiz ve oktan açısından daha cal i düşük olduğu göz önünde bulundurulursa ama koyduğumuz gazla şehir içi mi şehirler arası mı gideceğiz bozuk yolda mı asfalt yolda mı,yoksa 90 km sabit hızla mı,geniş lastikle mi ince lastikle mi bunları katarsak hepten değişir

Bu kısımla ilgili diyeceğim, lafı uzatmaya gerek yok bir depon atıyorum 45 litre gaz mı alıyor. Bir depo ile şehir içi kaç km yapıyorsun ona bakarım ben. Gerisi boş. Bu değer en fazla 5-10 km değişir...

Özetle 177 yakıyor demişsin ya başta., zaten 17.7 kuruş diye söylemek gerekir, ki imkansız bir değer ...

Son düzenleme:

CDX Hastası

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Daha az değil daha çok yakar lt/100km olarak. Misal benzinde 9lt/100 km ise yol bilgisayarındaki değer LPG de 10-11 lt gibi olur..

Bu kısımla ilgili diyeceğim, lafı uzatmaya gerek yok bir depon atıyorum 45 litre gaz mı alıyor. Bir depo ile şehir içi kaç km yapıyorsun ona bakarım ben. Gerisi boş. Bu değer en fazla 5-10 km değişir...

Özetle 177 yakıyor demişsin ya başta., zaten 17.7 kuruş diye söylemek gerekir, ki imkansız bir değer ...

Her neyse sizin ne kadar yakıyor?

DaRgUrE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.samikoroglu.com
Yakıt verilerini ben her zaman doldurduğum depoya giren LT miktarıyla yaptığım yol arasındaki ilişkiyle hesaplarım. En sağlıklısı da bu. Şehiriçi değerleri de değişkenlik gösterebilir. Saatte 80-90 km yaptığınız şehiriçleri gerçek şehiriçi değerleri değildir.
Ben en son depoyu fulledim. Ve 40 lt LPG ile şehiriçinde 200 km yaptı. Buradaki şehiriçi değerleri gerçek şehiriçi. yani 4. vitesi asla görmüyorsunuz, her ışığa takılıyorsunuz, gittiğiniz yol belki 3 km ama ara sokaklar, ışıkar derken epey bi uzuyor. başa dönecek olursak 40 LT LPG ile 200 km demek 1 LT ile şehiriçinde 5 km ederki bu bana göre oldukça yüksek bir değer. Bir önceki aracım CDX ti. Onda 1 LT ile 6,5 Km şehiriçi 11 KM de şehir dışı yapıyordum. Şimdik aracımın birden %25 daha fazla yakması emsallerinin yaktığını öğrenip ona göre yapılacak bir işlemin olup olmayacağına karar vereceğim.