uzun yolda açık cam mı klima mı?

27 J 4811

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar uzun yolda açık camla gidersek mi yoksa klima ile gidersek mi daha az yakarız?genelde otoban olan bi güzergah. Bu konuda bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim. çok fazla uzun yol yapan arkadaşlar var belki denemişlerdir herkes tecrübelerini paylaşırsa sevinirim. şimdiden teşekkürler;)

astracd_35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çok büyük bi fark olmuyor bence çok gittim izmir - urfa. acık cam çok rahatsız edici ve yorucu oluyor...

27 J 4811

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çok büyük bi fark olmuyor bence çok gittim izmir - urfa. acık cam çok rahatsız edici ve yorucu oluyor...
bende bursa-mersin gidicem de işte kimisi dio 100milyon fark eder kimi dio klimada da daha az yakarsın açık camda arabanın aerodinamiği bozuluyomuş falan 100milyon mevuu kafama takıldı biraz atış gibi geldi ama sormak istedim yine de

MeLisA SeRiM

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
marmaris-ankara arasında gidip gelmekten alışkanlık oldu açık cam çok rahatsız edici klima daha iyi oluyo cam açık olduunda e bayada hızlı olnca olan hep bana oluyodu en iisi klima :D

gokalp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
klima açıkken daha yavaş gidersen aynı yakar aynı hızda gidersen depo başına 100 km az yaparsın cam açık olursada fazla yakarsın.

yeniceri

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
noktayı koyuyorum:)eğer araç içindeki sıcaklığa ve sese dayanabiliyorsanız, iki ön cam max. 3 cm açık giderseniz yakıtta dikkate değer bir artış olmuyor. ancak sıcaklığa dayanamayıp camları daha fazla açarsanız, hem sesten rahatsız olursunuz, hemde yakıt hissedilir derecede artar. o zamanda aracın klima ile gitmesine yakın bir yakıt harcarsınız. ben bu konuya ilgi duyduğum için aynen denedim, ve bu sonucu gördüm. klima ile yakıtım yaklaşık % 10 civarında arttı. bu testi combo ile yaptım. honda ile yaptığım testte ise hiç cam açmaya gerek kalmadan rahatlıkla klima açabilirsiniz. nedenine gelince, klima yaklaşık 5-8 beygir arası çeker motordan... hondam 113 beygirdi. 5 beygir çektiğini farzetseniz % 4,4 kayıp var. combo 69 beygir olduğundan bu kayıp % 7,24 ü buluyor. her ne kadar bu rakamlar yaklaşık olsada, bir fikir veriyor. klima açıkken kırmızı ışıkta kalkarken bile araba ısrar ediyor kalkmayacam diye... vites değiştirip ayağınızı debriyajdan çekince resmen asfalta bir yumuluyor şöyle... düsturunuz şu olsun: klimasız dayanabildiğiniz kadar dayanın. dayanamadığınız yerde klimayı dayanabildiğiniz en düşük ayarda çalıştırın. unutmayın: polen filtresinde tuvalettekinden daha tehlikeli ve öldürücü virüsler barınabiliyor. diğer bir olumsuzluk ise araç içi ve dışı sıcaklık farkı ne kadar yüksekse hasta olma riskinizde o kadar büyüktür. klima aracı yavaşça soğutur ama arabadan inerken birden sıcak hava ile karşılaşırsanız vücut şoka uğrar. onunda çaresi şudur. araçtan inmeden yani duracağınız yere gelmeden bir kaç dk. önce klimayı kapatıp araç içindeki serin havayı dahili soğutma yaptırın. o zaman sıcak hava ile birden değil yavaşça buluşursunuz. hemde polen filtresindeki nem oluşumunu azaltıp küf kokusundan kurtulursunuz. bir örnek vereyim. eski hamamların girişinde peşpeşe en az 4-5 odacık vardır. girerken yavaşça vücudu hazırlar, çıkarkende yavaşça soğuğa hazırlar. yani vücudu sıcak ve soğuk şokun zararlı etkisinden korur. bunlar naçizane deneyim ve araştırmalarımdan edindiğim sonuçlardır. aksini düşünenlerede saygım vardır. esenkalın

Son düzenleme:

UMUT

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
uzun yolda yani sabit hızda gidilmesi durumunda klimanın yakıt sarfiyatına etkisi şehir içi ve yüksek devirli kullanımlardaki sarfiyatına nazaran oldukça azdır.
cam açılmasının ise hızınız arttıkça yakıt sarfiyatına etkisi de artacaktır.
aracın hızını kesecek her türlü sürtünme yakıt sarfiyatını artırır,
araç tasarımı, rüzgarın yönü ve kuvveti, port bagaj vs.. bunların hepsi sürücünün dışında etki eden faktörlerdir. ancak açık cam ile seyir size bağlıdır :)

uzun yolda klima tercih edilmelidir.
Ayrıca klimanın da sürekli değil belli aralıklarla aktif olması yakıt sarfiyatını daha da düşürür..

BURAK53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
umut acıklamayı yapmiş bence katılıyorum cam acik olunca terliykene boynunu maf ediyor ruzgar carpınca cok kötu oluyor klimayi ara ara acarak git erman:good:
sanruf ta bi yere kadar fayda veriyor kilimayi ister istemez aciyorum uzun yolda dayanilmaz sıcaklarda

Son düzenleme: