Uzun Yol İzlenimleri

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Uzun Yol İzlenimleri

onurs link' Alıntı:
Pek uzun yol sayılmasada ilk istanbul dışı yolculuğu lüleburgaz'a yaptım.
İstanbul içi de dahil olmak üzere 400 km net yarım depo yaktı, 1 depo bana yetmez diye düşünürken. Motoru açılsın biraz seri olsun diye şehir içi agresif kullanımlarım sonucu benzin istasyonları 3. adresim olunca gidiş gelişte 90'ı geçmicem diye karar aldım taaki lüleburgaz'a 30 km kala, fenalık boyutuna ulaşınca 30 km'yi 180-200 arası gittim. Hız hissedilmiyor orası güzel, fakat 1,5 tonluk araç rüzgarda savruldu orası biraz şaşırtıcı oldu.
Dönüşte de yaklaşık 25-30 km yi yine 180 190 arası giderken yakıt ibresi hareketleri hızlanınca cc de 90 kaçınılmaz oldu :) , konfor iyi hız hissedilmiyor 90 ile gidersem anladım ki yakıt ta normal olacak, rüzgarda savrulma ve daha 2 aylık arabada çıtırtılar tıkırtılar fena canımı sıktı, otobanda gidiyorsun yağ gibi yol kol dayamadan çıtırtı konsoldan tıkırtı hiç hoşuma gitmedi.

Uzun yolda sağ ayağımıza biraz hakim olabilirsek (ben dayanamıyorum) 1.4 T ile çok güzel ortalamalar yakalamak mümkün. İstanbul-Antalya yolculuğumda test amaçlı yolun 90%, hatta 95%'ini 120 km CC ile kat ettim ve ortalamam 6.7 Lt oldu.  :)
Dönüş yolunda ise hiçbir tasarruf kaygısı olmadan 140 beygirin hepsini kırbaçladım. Sonuç: 10.2 Lt  :D

REİS38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vay arkadaş biz çıkamadık uzun yola hala yazı bekliyoruz bakalım bizde vuracaızkrbacı e anlatacağımsize geçtiğim kuşları:)

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

MeRt link' Alıntı:
Uzun yolda sağ ayağımıza biraz hakim olabilirsek (ben dayanamıyorum) 1.4 T ile çok güzel ortalamalar yakalamak mümkün. İstanbul-Antalya yolculuğumda test amaçlı yolun 90%, hatta 95%'ini 120 km CC ile kat ettim ve ortalamam 6.7 Lt oldu.  :)
Dönüş yolunda ise hiçbir tasarruf kaygısı olmadan 140 beygirin hepsini kırbaçladım. Sonuç: 10.2 Lt  :D

Ne etin yahu, ben ortalama 140-160 la gittiğim hatta bir yerde 216 ile radara (hız gösteren levhalara) girdiğimde bile ortalama 8 litreye ancak yaklaşıyordu!

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tolga KARACA link' Alıntı:
Ne etin yahu, ben ortalama 140-160 la gittiğim hatta bir yerde 216 ile radara (hız gösteren levhalara) girdiğimde bile ortalama 8 litreye ancak yaklaşıyordu!
140-160 civari gidince 7.5-8 arasi yakiyor  ben bu yaz uzun yolda 11 lt civari yakmistim 1000km ortalama ama 200 ustu gittim genelde

locke1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hocam sizden ders alalım :)
Ama bu ortalamayı "tatlı tatlı" 140  ile gittiyseniz olabilir de. Pek yuklenmediniz herhalde....

Ben bu yaz antalya dönüşü sakin başlayan yolculuğuma Afyon öncesinde bir inşaat nedeniyle bozuk bir kısımda beni sıkıştıran bir Golf yüzünden bozdum. Herif saçma sapan  hareketler yaptı. Aksi gibi çabuk gaza geliyorum.
Ama İstanbul'a kadar egozsu koklamak zorunda kaldı :)
֜stelik tsi'mış. ֖nce anlamadım. Ama adam bilecikte benzincide yakaladı beni :)
Fark ettim bunu ama görmezden geldim. Baktım yanıma geldi... sohbet e başladı. 1.4 tsi dedi.
Bildiğim kadarı ile golf tsi bizimkinden iyi "çekiyor" . Ya adam beceriksiz ya da söylenenler doğru değil.
Yani sadece virajlarda değil kütahya ışıklardan kalkışlarda da geçemedi???

Sonuc itibarı ile yaklaşık 500-600 km arasını tam yük gittik desek yeridir. Ortalama tavan yaptı. 11 litreyı buldu. 10.8 gibi bir şeydi.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

locke link' Alıntı:
Hocam sizden ders alalım :)
Ama bu ortalamayı "tatlı tatlı" 140  ile gittiyseniz olabilir de. Pek yuklenmediniz herhalde....

Ben bu yaz antalya dönüşü sakin başlayan yolculuğuma Afyon öncesinde bir inşaat nedeniyle bozuk bir kısımda beni sıkıştıran bir Golf yüzünden bozdum. Herif saçma sapan  hareketler yaptı. Aksi gibi çabuk gaza geliyorum.
Ama İstanbul'a kadar egozsu koklamak zorunda kaldı :)
֜stelik tsi'mış. ֖nce anlamadım. Ama adam bilecikte benzincide yakaladı beni :)
Fark ettim bunu ama görmezden geldim. Baktım yanıma geldi... sohbet e başladı. 1.4 tsi dedi.
Bildiğim kadarı ile golf tsi bizimkinden iyi "çekiyor" . Ya adam beceriksiz ya da söylenenler doğru değil.
Yani sadece virajlarda değil kütahya ışıklardan kalkışlarda da geçemedi???

Sonuc itibarı ile yaklaşık 500-600 km arasını tam yük gittik desek yeridir. Ortalama tavan yaptı. 11 litreyı buldu. 10.8 gibi bir şeydi.

Abicim mesajlarınıza ve yaşınıza bakılırsa ne sürüş ne de teknik konularda size ders verebilecek konumda değilim!  :)

Bahsettiğim hızlar yolcuları - özellikle oğlumu rahatsız etmeyecek, düşük ivmeleyle ulaşılıp sabit tutulan hızlar; >200km lik hızlar ise malumunuz en fazla 15-20sn sürekli gidilebilen anlardaki hızlar.

Ama gene de bu araçla uzun yolda 11 litre görmek sık ve sürekli seri kalkış+yük ve 5-6. vitesin pek tercih edilmemesi ile açıklanabilir bence, 6. vitesi hiç kullanmadan 90km sabit hızla 5.0l/100km ve aynı yolu 6.vitesle 80-100km sabit hızla 4.4l/100km lik ortalamalarım olmuştu, 4.4litre olan özellikle ekonomi potansiyeli amacıyla yapılan bir sürüştü ve sonradan trafik ve hava şartlarından 5 litreyi geçmişti.

Tsi Golf 122Hp ise sizi sadece kalkıştan 110km ye kadar takip edebilir, sonra geride kalır ancak kalkıştan itibaren geride kalıyorsa ya aranızda sürüş farkı vardır ya da araç 1.2 Tsi dır.

locke1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Abicim mesajlarınıza ve yaşınıza bakılırsa ne sürüş ne de teknik konularda size ders verebilecek konumda değilim!  :)

Bahsettiğim hızlar yolcuları - özellikle oğlumu rahatsız etmeyecek, düşük ivmeleyle ulaşılıp sabit tutulan hızlar; >200km lik hızlar ise malumunuz en fazla 15-20sn sürekli gidilebilen anlardaki hızlar.

Ama gene de bu araçla uzun yolda 11 litre görmek sık ve sürekli seri kalkış+yük ve 5-6. vitesin pek tercih edilmemesi ile açıklanabilir bence, 6. vitesi hiç kullanmadan 90km sabit hızla 5.0l/100km ve aynı yolu 6.vitesle 80-100km sabit hızla 4.4l/100km lik ortalamalarım olmuştu, 4.4litre olan özellikle ekonomi potansiyeli amacıyla yapılan bir sürüştü ve sonradan trafik ve hava şartlarından 5 litreyi geçmişti.

Tsi Golf 122Hp ise sizi sadece kalkıştan 110km ye kadar takip edebilir, sonra geride kalır ancak kalkıştan itibaren geride kalıyorsa ya aranızda sürüş farkı vardır ya da araç 1.2 Tsi dır.

Estağfurullah, olur mu öyle şey :) biz bir şeyler paylaşalım ve öğrenelim diye buradayız. Ayrıca yeri gelmiş iken belirtmek isterim, bu forumu ve arkadaşlık düzeyini çok beğendim.

Siz yazınca hatırladım bu araçta ki 6. vites ekonomi değil ve 5. vitesin devamı. öyle değil mi?

Golf konusunda haklısınız. tabiki kalkıştan itibaren arayı ciddi boyutta açabildiğimi söyleyemem. ama arayı kapatamadı ! ben kapatabilmesini beklerdim. ve buna en az  4 -5 kez şahit oldum.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tamamen 6.vitesle giderek 10 lt ustu yakalanabiliyor  180 ustune  6. viteste fayda etmiyorki ben hic  kalkis yapmamistim bile hep otobandi benzini icmeye devam etti ama gayet normal o hizlara

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

locke link' Alıntı:
Estağfurullah, olur mu öyle şey :) biz bir şeyler paylaşalım ve öğrenelim diye buradayız. Ayrıca yeri gelmiş iken belirtmek isterim, bu forumu ve arkadaşlık düzeyini çok beğendim.

Siz yazınca hatırladım bu araçta ki 6. vites ekonomi değil ve 5. vitesin devamı. öyle değil mi?

Golf konusunda haklısınız. tabiki kalkıştan itibaren arayı ciddi boyutta açabildiğimi söyleyemem. ama arayı kapatamadı ! ben kapatabilmesini beklerdim. ve buna en az  4 -5 kez şahit oldum.

Ekonomi vitesleri genelde aracın son süratine ulaşamayacağı kadar uzun oranlı, motor devrini düşürerek ekonomi, sessizlik ve uzun ömür sağlayan viteslerdir.

Astra 6. viteste de gaza tepki verebiliyor ancak son süratine bu viteste ulaşamaz sanırım.

aliceinchains

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Dün ilk uzun yol deneyimimizi yaşadık. Yaklaşık 460 km. Bu yolun sadece ilk 50-60 kilometresi sıkışık köprü ve gişeler trafiğiydi. Geri kalan kısmında yaklaşık 150km. cruise control kullanarak 130, yolun geri kalan kısmında ise yine cc kullanarak 100-110 km. hızla geldik. Yakıt tüketimimiz, yol bilgisayarı verilerine göre 4.6 litre oldu. Yol tutuş oldukça etkileyiciydi. Hiçbir sorun yaşamadık ve yorulduğumu hissetmedim. Genel anlamda, eşim ve ben Astramızdan çok memnun kaldık.