Uzun hüzme Hk.

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Uzunlara xenon takmak çok mantıklı değil, hem tehlikeli hemde kullanışsız. Çünkü xenon ampul ısınana kadar tam anlamıyla ışık vermez, buda nerden baksanız 5-10 saniye demektir ilk kullanımda. Dolayısıyla sellektör olayını acil gerekli durumlarda yapamazsınız. O zaman uzunlara neden xenon takılır ki. Karşıdan geleni veya öndekini aşırı derecede rahatsız etmekse amaç, takılabilir o ayrı tabi..
Bunun dışında arkadaşlar bahsetmiş, uzunlar için en verimli ampul osram nightbreaker (%90 daha fazla ışık) Kullandım, süperdi, tavsiye ederim...

sevgili vectracı arkadaşım

uzunlara xenon takmak uzunyola çıkıyorsan sık gayet mantıklı ama xenon ampülün 4300k olucak göz yormaz ve görüntüyü güzel alırsın

sellektör olayını acil durumlarda yapar yeni nesil balastların tetikleme ısınma süreleri artık çok kısa sadece sellekde verimli patlamayı yapamaz yani tam ışık alamaz ama sellek yapar çok rahat

uzunlara neden xenon takılır sorusunu dünyada milyonlarca uzunları kısaları fabrika çıkışı olan bixenon olan fabrika yetkililerine sormak lazım.. bixenon larda sellek sorunu olmaz çünkü uzunlar devamlı arka planda yanar ama xenonun uzunda olmasının sebebi tamamen sürüş ve görüş kalitesi uzun yolda.. sellek işin ayrıntısı

exenon farınızda mercek varsa ne uzunlarda öndekini rahatsız edersiniz nede başka bir şey olur mercekli farda mercek ışığı toplar zaten yola verir adam karşıdan gelirken rahatsız oluyorsa atar bir sellek kaparsınız zaten bunu adamı görür görmez yapmanızda sürüş ahlakı terbiyesi açısından şarttır ki %90 onunkilrede yanıyordur oda kapatır sizin gözünüz almasın diye..

VeCCtrA

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sevgili vectracı arkadaşım

uzunlara xenon takmak uzunyola çıkıyorsan sık gayet mantıklı ama xenon ampülün 4300k olucak göz yormaz ve görüntüyü güzel alırsın

sellektör olayını acil durumlarda yapar yeni nesil balastların tetikleme ısınma süreleri artık çok kısa sadece sellekde verimli patlamayı yapamaz yani tam ışık alamaz ama sellek yapar çok rahat

uzunlara neden xenon takılır sorusunu dünyada milyonlarca uzunları kısaları fabrika çıkışı olan bixenon olan fabrika yetkililerine sormak lazım.. bixenon larda sellek sorunu olmaz çünkü uzunlar devamlı arka planda yanar ama xenonun uzunda olmasının sebebi tamamen sürüş ve görüş kalitesi uzun yolda.. sellek işin ayrıntısı

exenon farınızda mercek varsa ne uzunlarda öndekini rahatsız edersiniz nede başka bir şey olur mercekli farda mercek ışığı toplar zaten yola verir adam karşıdan gelirken rahatsız oluyorsa atar bir sellek kaparsınız zaten bunu adamı görür görmez yapmanızda sürüş ahlakı terbiyesi açısından şarttır ki %90 onunkilrede yanıyordur oda kapatır sizin gözünüz almasın diye..

Uzun yolda uzunları yakmak ne alaka, ıssız dağ yolları falan olsa tamamda (ki en kötü ampul bile yeterli oluyor uzunlar için) normal şehirlerarası yollarda uzunları yakanlara genelde küfür edilir. Heleki dandik beyaz ampuller, ayarsız farlar ve heleki xenon ise bu küfürün şiddeti iyice artar. Tercih meselesi tabi ben başkalarınıda düşündüğüm için kesinlikle tasvip etmiyorum. Bencilliği bırakmak lazım...Ayrıca xenon ampulün 4300 K olması veya 6000K olması ile gözü yorması arasında bir bağ yoktur. Kelvin ışığın rengini belirler. İsterse 3200K olsun birisi uzunlara xenon takıp arkana geçerse görürsün gözün yoruluyor mu yoksa kör mü oluyorsun...

O senin bahsettiğin yeni nesil balastlar orijinal bixenon sistemlerde vardır, sonradan takılan dandik xenon sistemlerinde sözkonusu olmadığı için dikkate almıyorum söylediklerini..

Ayrıca bixenon olayı ile uzunlara xenon takma olayını karıştırmışsın, bi kurcala istersen, sitenin geçmişini araştırırsan yeterli bilgi mevcuttur.

exenon farınızda mercek varsa ne uzunlarda öndekini rahatsız edersiniz nede başka bir şey olur mercekli farda mercek ışığı toplar zaten yola verir adam karşıdan gelirken rahatsız oluyorsa atar bir sellek kaparsınız zaten bunu adamı görür görmez yapmanızda sürüş ahlakı terbiyesi açısından şarttır ki %90 onunkilrede yanıyordur oda kapatır sizin gözünüz almasın diye

Ben zaten mercekli xenonlardan veya bixenonlardan hiç bahsetmedim, cevap vermek adına alakasız şeylerden bahsetmişsin. Kulaktan duyma bilgilerle hareket etmemek lazım...

Son düzenleme:

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Xenon farların çalışma şartları ve Sistem hakkında genel bilgiler:

Xenon farlar genellikle sadece kısa farlarda kullanılırlar çünkü kullanılan kısa far projektörü ampulün optiğine göre tasarlanmıştır. Maliyet ve Xenon ampulun uzun ısınma süresi nedeni ile uzun farda klasik halojen uzun far reflektörü ve halojen ampul kullanılmaktadır.

Bi-Xenon farda hem kısa hem de uzun far ışığı Xenon projektöründe üretilir. Bi-Xenon sistemi kısa far açıkken çalışır, kısa far kapalıyken sellektör için ayrı bir halojen reflektörü ve ampulü kullanılmaktadır. Projektörün içindeki bir solenoide bağlanmış olan siperin yukarı-aşağı hareketi ile kısa-uzun far geçişi sağlanır.

yukarda dikkat ederseniz uzunlarda xenon zararlıdır demiyor uzunlarda masraflı dır diyor
yani takılmaz diye bir ibare yok hiç bir yerde de yok böyle bir yazı ayrıca uzun kısa xenonlarda piyasada satışda var...

bunların dışında renk çok mühimdir factory colour yani standart fabrikasyon bir arabanın üstündeki xenon 4300k dır

6000 yada 8000 yada 10000 değildir

insan gözü beyaz yada mavi renk için evrimleşmemişdir bizim gözümüz gün ışığı renginde rahat eder yorulmaz buda 4300 e tekabül ediyor bu süreninde gözünü uzun yolda yormuyor karşıdan gelenin gözünün içinede 6000 yada 8000 gibi girmiyor kör etmiyor

adamlar bu 4300 ü boşuna sizin gibi kelvin değeri diye basite almıyorlar adamların onu koymalarının nedeni var.

son olarakda bu uzunları bixenon olan ama sonuçda uzunlarıda kısalarıda xenon olan mercedesler bmwler audiler hatta şimdi yeni çıkıcak insignia da dahil hepsinin uzunları da kısalarıda xenon bu fabrikalar hatalı üretim mi yapıyor..

tekrar ediyroum yukarda adamlar açıklama yapmış yukarki yazıyı xenon sitesinden aldım adamlar uzun lara xenon yasak gereksiz dememiş sadece masraflı olur demiş birde uzun ısınma süresinden dolayı sellektör oalyını vurgulamış ama yasak zararlı falan dememiş lükse kaçar demiş bende o lükse girdim...

VeCCtrA

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Xenon farların çalışma şartları ve Sistem hakkında genel bilgiler:

Xenon farlar genellikle sadece kısa farlarda kullanılırlar çünkü kullanılan kısa far projektörü ampulün optiğine göre tasarlanmıştır. Maliyet ve Xenon ampulun uzun ısınma süresi nedeni ile uzun farda klasik halojen uzun far reflektörü ve halojen ampul kullanılmaktadır.

Bi-Xenon farda hem kısa hem de uzun far ışığı Xenon projektöründe üretilir. Bi-Xenon sistemi kısa far açıkken çalışır, kısa far kapalıyken sellektör için ayrı bir halojen reflektörü ve ampulü kullanılmaktadır. Projektörün içindeki bir solenoide bağlanmış olan siperin yukarı-aşağı hareketi ile kısa-uzun far geçişi sağlanır.

yukarda dikkat ederseniz uzunlarda xenon zararlıdır demiyor uzunlarda masraflı dır diyor
yani takılmaz diye bir ibare yok hiç bir yerde de yok böyle bir yazı ayrıca uzun kısa xenonlarda piyasada satışda var...

bunların dışında renk çok mühimdir factory colour yani standart fabrikasyon bir arabanın üstündeki xenon 4300k dır

6000 yada 8000 yada 10000 değildir

insan gözü beyaz yada mavi renk için evrimleşmemişdir bizim gözümüz gün ışığı renginde rahat eder yorulmaz buda 4300 e tekabül ediyor bu süreninde gözünü uzun yolda yormuyor karşıdan gelenin gözünün içinede 6000 yada 8000 gibi girmiyor kör etmiyor

adamlar bu 4300 ü boşuna sizin gibi kelvin değeri diye basite almıyorlar adamların onu koymalarının nedeni var.

son olarakda bu uzunları bixenon olan ama sonuçda uzunlarıda kısalarıda xenon olan mercedesler bmwler audiler hatta şimdi yeni çıkıcak insignia da dahil hepsinin uzunları da kısalarıda xenon bu fabrikalar hatalı üretim mi yapıyor..

tekrar ediyroum yukarda adamlar açıklama yapmış yukarki yazıyı xenon sitesinden aldım adamlar uzun lara xenon yasak gereksiz dememiş sadece masraflı olur demiş birde uzun ısınma süresinden dolayı sellektör oalyını vurgulamış ama yasak zararlı falan dememiş lükse kaçar demiş bende o lükse girdim...

Yahu adamlar senin standart merceksiz farlara çakma xenon takacağını nerden bilsinde uzunlara xenon zararlı desin :) Bixenona laf yok onun bahsini etmeye de gerek yok.Pahalı olduğuda aşikar zaten. Konuyu saptırmayalım. Başta söylediğim üzere standart merceksiz farlara xenon takılması sözkonusu burda. Hem de uzunlara :S

Renkler konusuna gelince güzel yorumlamışsın ama biraz atmasyon olmuş :) Kelvin değerleri ışık rengidir, tüm xenonlar 3200 lümen aydınlatma şiddetinde olmasına karşın en optimum aydınlatma 4300 kelvinde olduğu için factory default olarak 4300 kullanılıyor. Yoksa gözü rahatsız etmek etmemek meselesi değil. 4300 de gayet güzel rahatsız ediyor karşısına geçip odak noktasından bakarsan anlarsın..

Benim anlatmaya çalıştıklarımı cevap yazma telaşıyla okuduğundan olsa gerek ya yanlış anlıyorsun yada hiç anlamıyorsun. Hala yeni çıkacak araçlardan insigniadan falan bahsediyosun :) Onları gayet iyi biliyorum merak etme, xenonu da bi-xenonu da zamanında çok tartıştık konuştuk. Sen o kısımları atladığın için şu anki durumunu normal karşılıyorum. Sırf cevap yazmış olmak için yazmıyorum, yanlış bilgilendirme olmasını istemediğimden yazma ihtiyacı hissediyorum çünkü yazdıklarının çoğu yanlış malesef....

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki arkadaşım ben takıyorum xenonlarımı uzun larada kısalarada 4300 k mıda takıcam uzunlarada kısalarada atmasyon matmasyon yanlış ama doğru ben takıcam takanda taksın takmıyan ampülde devam etsin.. çok da keyifle yakıcam

bu arada acele falanda etmedim öyle cevap yetiştiricem diye bir kaygımda yok benim bilgilerim tamamen yanlışsa sana yanlış bana doğru sen çakma 3kuruşluk halojenlerinle takıl bende çakma 100 kuruşluk xenonlarımla :)

VeCCtrA

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hehe benim farlarımın ne olduğunu nerden biliyosunki sen :) benim kısalarım zaten 5000K Philips xenon, hemde orijinal :D Uzunlarımda osram nightbreaker. Gayet memnunum, herkesin memnuniyetini istediğim için uğraşıyorum yoksa tabiki istediğini takarsın. Güle güle kullan derim ;)

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sağol bende lafın gelişi dedim ampül diye espri olsun ortam yumuşasın diye şu an içinde benimde uzunlar philips crystal vision hemde orjinal :D ama yakında xenon olucak

VeCCtrA

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hadi bakalım, ama trafikte yakalarsam benim tavandaki projektörleri açarım gözüne gözüne :)

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben uzunları uzunyolda geçrkden göremessem açarım şehri içinde katiyen açmam benim insanlara saygım var uzun yolda da zaten karşıdan adamı görürsem kaparım hemen

sadece şu merceksiz farlı xenonlular var adamın gözünün içine giriyor farları kör ediyor önünü göremisyorsun işde ona kıllığına uzunları açarım gözüne sokarım

VeCCtrA

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben uzunları uzunyolda geçrkden göremessem açarım şehri içinde katiyen açmam benim insanlara saygım var uzun yolda da zaten karşıdan adamı görürsem kaparım hemen

sadece şu merceksiz farlı xenonlular var adamın gözünün içine giriyor farları kör ediyor önünü göremisyorsun işde ona kıllığına uzunları açarım gözüne sokarım

Bak ilk defa sana katılıyorum :) aynen bende öyle yapıyorum...