TÜVTÜRK'ün araç muayene sistemi hakkında

H

hkkaptan

Bilgi Girilmemiş
fenni muayene bodykit ?

slm ! fenni muayenede her şey yasak ama gene sorayım dedim; yere çok yakın olmayan bodykit tamponlar yasak mı; ayrıca sonradan takılan maşpiyeller yasak mı ? tşk!

mustafa57

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cam filmlerine hafif kusur yazıyorlar, araçta fabrika çıkşlı xenon varsa zaten far yıkama da mutlaka olduğu için problem yok ama çakma xenonlara tantana ediyorlarmış,

cam filminden hafif kusurlu olarak geçtiğimizde, bir sonraki muayenede yine hafif kusurlu olarak geçebilirmiyiz. Yoksa bir sonraki muayenede hafif kusurları düzeltmemizmi gerekir.

u_özdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
26.11.2010 Tarihinde Ordu ili Tüv Türk te muayene de arka cam ve araka kapı camları film kaplı olmasına hafif kusur diyerek geçtik. Diğer aksamlarda, lastiklerde, frenlerde. far ayarlarında bir eksik çıkmadı.

fluminense

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
işin özü bir heves başda ama sonra her şey sistemine uyuyor su yolunu buluyor kısaca burası türkyie diyoruzya tüv de türk işi oluyor.. olduda.. ilk başlarda doğuda bir tüv de silahlı çatışma çıkmışdı bir tüvde kütahanın yada afyonun oralardaki kamyoncular basmış adamların ağız burunlarını kırmışdı bunlar hiç gazetelere yansıtılmadı yada genele yansıtılmadı lokal medyada sınırlı kaldı yada yansıltılmak istenmedi hükümet tarafından..

şimdi tüvdekilerde asgari ücrete çalışan insanlar adamın evde çoluğu var çocuğu var niye başını derde soksun artık tüvdekilerde ufak tefek normalde geçmemesi gereken şeylerde göz yumuyorlar bizim halk asabi bizim halk sinirli adama iki kez arabasını geri çevirse ordaki tüv yetkilisi gerçekden kurallara uymadığı için çevirmişdir ama araç sahibi öyle anlamaz türkiye burası kişisel algılar bu adam bana takdı kıl oldum buna nereli bu nerde oturuyor bu moduna girer.. kesin eminim böyle bireysel dayak yemiş sıkıştırılmış tüv çalışanlarıda vardır garibim adam anlatamazda kurallar böyle diye.. anlamazlar..

o yüzden bu tüvde türk işi olup çıkdı dahada olucak yakında eski sisteme döner ver parayı araba gitmeden ruhsat gitsin gelsin..zaten varmış bri iki yer işde bu yerlerin sayısı artar..

çok doğru.özellikle,tüv den pompa ayarı bozuk kapkara duman atan 15-20 yaşında kamyonların geçtiği kısım:) egzos emisyon ölçümü yapılan istasyonlarda da benzer durumlar var.bi şekilde çivisi çıkıyor işin,özetle çıkarmayı başarıyoruz.

kenangocmen88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar net bi sorum var.

Tüvtürk e gittiğimizde eski Trafik cezası çıkarmı ? uyarırlar mı? öde gel durumu olur mu?

tayfunzafer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
olmadı bence orda muameleciler var önce bionların yanına gidip konuşmalı belki onlar daha iyi yardımcı olurlar.sonuçta adamların işibu.ben servis çektiğim aracı onlar sayesinde rahat geçirdim

Ozgurruh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar,
Muayene sırasında, 15" jant yerine 16" takılmış olsa ve lastik çapıda 205/55/16 olsa (2001 ASTRA COMFORT için) bir sorun çıkar mı?
sanırsam orjinali 195/60/15.

emre12

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar muayene dert edecek birşey değil benim dede yadigarı 1972 renault 12TL tek seferde 8 hafif kusurla geçti. aracınız orjinal görünümüne sahip olsun geze geze gidin 40 yaşındaki araba bile geçiyor.
(itiraf edeyim önden 100TL para harcadım, arka fren ayarı yaptırdım, ampullerin hepsini değiştim, cam su fıskiyelerini değiştim, önler tam kabaktı öne iki çıkma lastik aldım)
lastikleri bile değişmeye uğraşmayın istediği değerler çok düşük
lastiğin3/4ünde 1.6mm diş derinliği istiyor, bizim orda buna yan yemiş kabak denir, ama tüvtürkten geçme değeri bu.
birde önden gereksiz masraf etmeyin alın arabanızı direk muayeneye gidin (bariz birşey yoksa tabi) opele gereksiz neyi yaptırsanız 130TL den fazla tutuyor birincide gidin birşeylerden taksa bile yaptırır tekrar kontrole gidersiniz
diyelimki olmamış dedi tekrar ödeyeceğiniz rakam 130TL opel için tek birtane lastik parası bile değil.
benim ön tekerlekler resmen kabaktı latikçiye gittim bir başkasının (muhtemelen muayene için) çıkarttığı lastiklerin diş derinliği geçecek değerde olduğu için ikinci el olarak (çıkma) aldım ve muayeneden çıkma lastikle sorunsuz geçtim.

size dökük araba ile gezin demiyorum ama gerksiz masraf yapmayın diyorum.

he bu arada aracın orjinalinde olmayan (sol dikiz aynası hariç) hiçbirşeyi sizden isteyemiyorlar.
tüvtürk merkezine aracımın durumunu ayrıntılı e-mail ile yazdım telefonla arayıp cevapladılar benim 1972 TL ön emniyet kemersiz, sağ dikiz aynasız, 45wattlık far ampulleri, dörtlü flaşör tesisatı olmadan, geri vites lambası olmadan, westinhause bulunmayan frenlerinden dolayı fren testinde lastik kilitlemeden (mekanik kara fren) göğüsten çekmeli el freninin dağıtım merkezi sol tekerlekte olduğu için sağ el freni kilitlemeden geçti
çünkü orjinali bu şekilde

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar,
Muayene sırasında, 15" jant yerine 16" takılmış olsa ve lastik çapıda 205/55/16 olsa (2001 ASTRA COMFORT için) bir sorun çıkar mı?
sanırsam orjinali 195/60/15.

14" orjinal jantlı arbaya 17" taktım geçtim geçen yıl hiçbir problem olmuyor lastik diş derinliği önemli