TÜVTÜRK'ün araç muayene sistemi hakkında

mrdag01

Kayıtlı Kullanıcı
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar direksiyon pompas1ndan gelen meshur vizzzz sesi araç muayenesinde sorun çikartir mi? :confused:

tahtaravalli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ocak ayında arabaın muayenesi var ve arka amortisörler yag kaçırmış bu patlak alamına mı gelir?Bu şekilde muayeneden geçebilirmiyim.Yaptırırsam hangi marka önerirsiniz.

sandokan_006

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tüvtürk'ün teknik elemanlarinin ukelaliği

Aracım 2006 model ilk sahibiyim 45.000 bakımını yeni yaptırdım ve ertesi günü muayeneye gittim. Özellikle bakımını yaptırdım ki bir sorunla karşılaşmayayım diye sabahtan akşam 16:00'a kadar beklediğim yetmiyormuş gibi soğukta birde muayene raporunda hafif kusurlu kısa farlar ayarsız yazısını görünce beynimden vurulmuşa döndüm. Oysa aracımın bakımını yetkili serviste yaptırmıştım ki son derece titiz ve düzenli bir şekilde eksiksiz her şey yapılmıştı. Ama gelin görün ki bizim işgüzar TÜVTÜRK teknik elemanları yetkili servisten çok daha iyi biliyorlar ya başka bir şey bulamamışlar iki yıllık araçta kısa farlar ayarsız diye hafif kusurlu raporu yazmışlar. Raporu aldım ve yetkili servise tekrar geldim görevli arkadaş tekrar kontrol etti ve farların ayarında bir sorun olmadığını ayarların gayet iyi olduğunu söyledi. Buda şunu gösteriyor ki TÜVTÜRK çalışan elemanlarını ya iyi seçemiyor yada ukelalık yapmalarına göz yumuyor. Bence bu muayene işinin yetkili servislere verilmesi gerekirdi herkes aracının bakımını yaptırmaya gittiğin de aynı zamanda muayenesi vs. herşeyi aynı anda yapılmış olur. Hem zamandan, hem bürokrasiden ve kilometrelerce uzayan araç kuyruklarına gerek kalmazdı. Sırf kıllık olsun diye aracında hiç bir şey olmayan birisi hafif kusurlu diye bir rapor alırsa şaşırmasın, hani askerde terhis olmadan sorarlar ya buraya gelip de dayak yemeden giden var mı diye. Bizim araç muayene işi de işte öyle merak etmeyin illa ki bir kusur bulurlar çok biliyorlarya lavuklar...!

Silverblue

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
TÜVTÜRK özel bir cihazla kontrol ediyor far ayarlarını, cihazın fiyatı da 4500 euro civarında.

Kusura bakmayın ama çoğu oto elektrikçisinde ve serviste olan arabanın önüne getirip ayar yaptıkları analog göstergerli aynalı ayar cihazlarından bugüne kadar doğru düzgün farlarımı ayarlayanı göremedim. CDX Vectra, orjinal xenon'lu araç kullanıyorum.

Belkide en iyi yöntem düz bir duvarın karşısında 10-15 metre geriden farların yukarı aşağı, sağ sol ayarlarını kendinizin yapması.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Aracım 2006 model ilk sahibiyim 45.000 bakımını yeni yaptırdım ve ertesi günü muayeneye gittim. Özellikle bakımını yaptırdım ki bir sorunla karşılaşmayayım diye sabahtan akşam 16:00'a kadar beklediğim yetmiyormuş gibi soğukta birde muayene raporunda hafif kusurlu kısa farlar ayarsız yazısını görünce beynimden vurulmuşa döndüm. Oysa aracımın bakımını yetkili serviste yaptırmıştım ki son derece titiz ve düzenli bir şekilde eksiksiz her şey yapılmıştı. Ama gelin görün ki bizim işgüzar TÜVTÜRK teknik elemanları yetkili servisten çok daha iyi biliyorlar ya başka bir şey bulamamışlar iki yıllık araçta kısa farlar ayarsız diye hafif kusurlu raporu yazmışlar. Raporu aldım ve yetkili servise tekrar geldim görevli arkadaş tekrar kontrol etti ve farların ayarında bir sorun olmadığını ayarların gayet iyi olduğunu söyledi. Buda şunu gösteriyor ki TÜVTÜRK çalışan elemanlarını ya iyi seçemiyor yada ukelalık yapmalarına göz yumuyor. Bence bu muayene işinin yetkili servislere verilmesi gerekirdi herkes aracının bakımını yaptırmaya gittiğin de aynı zamanda muayenesi vs. herşeyi aynı anda yapılmış olur. Hem zamandan, hem bürokrasiden ve kilometrelerce uzayan araç kuyruklarına gerek kalmazdı. Sırf kıllık olsun diye aracında hiç bir şey olmayan birisi hafif kusurlu diye bir rapor alırsa şaşırmasın, hani askerde terhis olmadan sorarlar ya buraya gelip de dayak yemeden giden var mı diye. Bizim araç muayene işi de işte öyle merak etmeyin illa ki bir kusur bulurlar çok biliyorlarya lavuklar...!
Yakınmalarınızda haklı olabilirsiniz ama Ankara'daki opel servislerinde adam gibi far ayarı yapmasını bilen usta maalesef yok. Aynı sorunları bende yaşadım. Hepsinin faturası mevcut. Servisler farları tam ayarlayamıyor. Farlar ya yukarı, ya aşağı bakıyor. Eşimin kullandığı aracın farları aşağıda çıktı, başka bir markanın servisinde ayarlattım. Kendi kullandığım aracın ki de yukarı bakıyor. Bu kullanırken bile belli. İskitler'deki servisi uyardım normal dediler, şu an far yükseklik ayarını ortaya getirdim öyle geziyorum. Şubat ayında Ankara'ya gittiğimde aynı yerde tekrar ayarlatacağım (mutlaka bozuk diyecekler) bakalım ne bahane bulacaklar ama benimde bir çift sözüm olacak. (Elimde fatura edilipte yapılmayan işlerin ispatı da var.)

Tanbaron

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Avrupa sistemi getirildi ama merak etmeyin,biz bu işide Türk usulüne çeviririz.
Avrupadaki muayene istasyonlarında,bu kadar kuyruk ve soğukta bekleyen insanlar olduğunu zannetmiyorum.
Ne yazıkki bu işede çözüm üretiriler.6 ay 1 seneye kalmaz,herkes istasyona gitmeden muayene yaptırmaya başlar.(20 liraya muayene yaparlar)

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dün sabah 05 de Esenyurt muayene istasyonundaydım sıraya girdiğimde önümde yaklaşık 40 araç falan vardı, saat 06:00 da mesaileri başladı 07:45 de işim bitti ben de çok şaşırdım ve sevindirik oldum açıkçası, sanırım millet kar yağıyor diye gitmeye cesaret edemedi :D
gözlemlediğim şu ki aracının bakımını düzenli yapan bir insanın çekineceği tarz bir olay yok,abartıldığı gibi boyan dökük yaptır da gel vs tarzı uygulamalar da yok, ama enteresandır far ayarlarını gitmeden 1 gün önce citroen serviste yaptırmama rağmen sağ far hafif kusurlu çıktı !!

61TS061

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynen öyle abi bende 1 hafta önce yaptırdım araçta 17 jant,film,beyaz ampullerden wardı ama bi sorun olmadı fren muayenesi,komple arabanın altına baktılar,far ayarı,ilk yardım çantası fln derken geçtik hafif kusurlu.. bence güzel bişe bu sistem en azından arabanın bakımına fln bakıyolar.. tek eksikleri çok sıra olması bende onları hafif kusurlu olarak geçiriyorum :)

cihanbey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar sadece eksoz kafası var arkada aksesuar olarak acaba buna sorun çıkartırlar mı acaba sökmeye niyetlendim ama kaynaklı

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar sadece eksoz kafası var arkada aksesuar olarak acaba buna sorun çıkartırlar mı acaba sökmeye niyetlendim ama kaynaklı
Hiç bir şey olmaz, ses yapmadığı ve abartılı olmadığı sürece sökmene gerek yok. Benim aracımda da vardı, sorun olmadı.