Trafik Sigortalari

ENDO

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar meslek hayatım boyunca yıllardır araç kullanan kişilerin genelde Trafik sigortaları hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını gördüm, bir çoğu da yanlış biliyor. Bu yüzden biraz trafik sigortasından bahsetmek istedim. Hepimizin aracı var ve hepimizin trafik sigortası olduğuna göre bu konuda bilgimiz olması gerektiğini düşündüm.

Trafik sigortası (Karayolları Trafik Kanunu Mali Sorumluluk ve Yolcu – Sürücü Ferdi Kaza Karma Sigortası)

Adından da anlaşılacağı gibi trafik sigortaları bir mali mesuliyet sigortasıdır bu nedenle de Yaptırılması zorunlu bir sigortadır. Trafik sigortası motorlu aracımızı kullanırken üçüncü kişilere vereceğimiz maddi ve bedeni zararları poliçede yazan ve hazine müsteşarlığınca belirlenmiş teminatlara kadar karşılar. Bu teminatların limitleri ve primleri her yıl hazine müsteşarlığı tarafından belirlenir. Türkiyede faaliyet gösteren tüm sigorta için şirketleri tarifeye uyma zorunluluğu vardır. Bize en sık sorulan soru “trafik sigortası benim aracımda oluşacak hasarı ödermi” sorusu. Trafik sigortası sizin aracınızda oluşacak hasarları karşılamaz, sizin kusurlu olarak zarar verdiğiniz kişilerin zararlarını öder, yani sigorta şirketi böyle bir durumda zarar görene karşı sizin yerinize geçer, ancak karşılıklı bir kaza ise karşı tarafın kusuru oranında karşı tarafın trafik sigortasından alabilirsiniz.

Trafik sigortalarında bir önemli kural da, aracı kullanan kişinin ehliyetsiz veya alkollü olması, zarar gören için fark etmez. Zarar gören kişi bu durumda gene tazminat talebinde bulunur ve tazminatını alır ancak zarar görene ödenen tazminat tutarı araç sürücüsü veya aracın işletenine rücu edilir.

Birçok sigorta şirketi trafik sigortasında belirtilen teminatları yeterli görmeyen müşterileri için çeşitli isimlerde trafik sigortasına prim karşılığı ilave olarak ihtiyari teminatlar, manevi tazminat teminatı, çekici ve kurtarıcı teminatları vermektedir (çekici teminatı aracın arıza sonucu hareketsiz kalmasını da kapsamaktadır). Kasko yaptıramayacak isek böyle bir trafik sigortası satın almakta her zaman fayda görüyorum.

Vuran aracın belli olmadığı bedeni hasarlarda zarar gören tedavi masraflarını trafik sigortası garanti fonundan talep edebilir.

Trafik sigortalarında, aracı kullanan veya aracın işleteninin bedeni zarar gören birinci dereceden akrabaları sürekli sakatlık ve ölüm tazminatı talebinde bulunamaz.

M

mdellal

Bilgi Girilmemiş
ENDO' Alıntı:
Adından da anlaşılacağı gibi trafik sigortaları bir mali mesuliyet sigortasıdır bu nedenle de yaptırılması zorunlu bir sigortadır.
:good:
Paylaşım için teşekkürler ...

IceBreaker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
paylaşım için etşekkürler