Trafik cezası ve tebligatı

kadirizm2010

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
herkese iyi forumlar.
geçen hafta başıma gelen bir olayı anlatmak istiyorum. aracımın vergi borcunu ödemek için gelirler vergi dairesinin internet sitesine girdim. aracımın vergisini ödedikten sonra cezalar bölümünüde kontrol ettim ve karşıma bir trafik cezası çıktı kırmızı ışık ihlali hiçbir zaman kırmızıda geçmem ama nasıl olduysa 08/01/2010 tarihinde arkamdan bir hayırsever bu cezayı yazmış tabi eğer bu cezayı gerçekten hak ettiysem sorun yok. tebliğ tarihine baktığımda 17/03/2010 deniliyor bu tarihte bana gelen böyle bir tebligat yok hemen vergi dairesini arayıp sordum muhtar tarafından tebliğ edilmiş. tebliğ kanununa göre evde bulunulmaması halinde kapıya bir not bırakılarak muhtara teslim ediliyormuş yada apartman yöneticisine haber bırakılıyormuş. o tarihte yada daha önce kapıma böyle bir not bırakılmadı ayrıca apartman yöneticisi olan babama da böyle bir haber bırakılmamış. ptt genel müdürlüğünü arıyarak durumu tebligat bölümünden bir beye anlattım ve bana durumun incelenmesi için şikayet dilekçesi yazmamı söyledi dilekçeyi yolladıktan 1 hafta sonra ptt den bir müfettiş ve bir postacı geldi konuyu araştırmak için bakalım önümüzdeki günlerde ne olacak. şikayet dilekçesini yolladıktan sonra öğrendiğim bazı duyumlara göre tebliğ memurları özellikle de eski kadrolular adrese hiç uğramadan tebligatı muhtara bırakıyorlarmış. bizimde haberimiz varmış gibi ceza katlanıp gidiyor. bu arada bu araştırmalara beni yönlendiren 3. kez aynı şekilde haberim olmadan tebliğ edilen cezalar oldu. arkadaşlar başınıza buna benzer bir durum gelirse hemen ptt ile irtibata geçiniz hakkınızı arayın. bu insanlar bu tebligatı size bildirmekle yükümlüler dışarda şahsi işlerini yapıp sonra muhtara size gelen cezayı bırakmakla değil bu durum yüzünden ödediğim cezalar 2 ye hatta 3 e katlandı. herkese iyi günler dilerim

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
PTT özellikle İzmir'de çok sorumsuz, tamamen keyfi çalışıyor denebilir. Postacı sanki ayda veya haftada bir gün çalışıyor gibi. Bütün faturalar son ödeme tarihinden sonra geliyor, mesela bugün değişik kurumlara ait, son ödeme tarihleri farklı 5 fatura aynı anda geldi. PTT'ye şikayet ettim, onlar da faturaları "postaya geç vermişlerdir" diye gönderenlere kabahat buluyorlar. Önceden zarfların üzerinde damga olurdu, pul olurdu şimdilerde şirketlere ait gönderilerde onları da kaldırdılar.

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Durumu açıkça anlatan dilekçe ile trafik mahkemesine başvurun.Hatta resim , mobese kaydı vs olmadığı gibi diye de belirtin.

Polisin birisi sırf firma aracı diye park cezası yazmıştı.Ben ise direk mahkemeye ilettim ve geçenlerde haklı bulunduğum kararı geldi.

Experience

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Benim de başıma benzeri bir olay geldi 1 ay önce. En son geçen sene muayeneye sokmuştum arabamı ve biliyorsunuz arabanın cezası yoksa muayene yaptırabiliyorsunuz. Ceza görünmüyordu ve muayeneyi geçtim. Geçen ay öylesine bir kontrol edeyim yeni bir şey var mı diye bakarken gözlerime inanamadım. 800 tl civarı iki ceza görünüyordu (toplam). Tarihlerine baktım, biri 2005 yılına ait, diğeri 2008. 2005 yılındakini biliyorum ve ödemiştim. Banka bilgilerime girip buldum. 2008 den haberim hiç olmadı, olsaydı onu da hemen öderdim. ve katlanarak 500 küsür lirayı bulmuş. Daha da ilginci ben yıllardır kontrol ederim ama hiç ceza görünmüyordu, üstelik muayeneye de girdim bu süre zarfında. Ancak 5 yıl önce yedigim ve 2 gün sonrasında ödediğim cezayı bugün şak diye ödenmemiş nasıl gösteriyorlar anlamıyorum. Bu işin içinde kesinlikle bir üçkağıt var bana göre. Şimdi işi gücü bırakıp 2005 teki cezayı banka onaylı dekontla sildircem ama 2008deki cezayı ne yapacam bilmiyorum. Ruhsattaki adreste bulunan kimse yok artık. Dolayısı ile bana tebliğ edilememiş olması normal. Ama ne olursa olsun diğer ceza mantığa sığmıyor. Ne olursa olsun ödediğiniz bir cezayı 5-10 yıl sonra önünüze sunabiliyorlar katlanmış halde. Bu yüzden asla dekontlarınızı kaybetmeyin, bilindik yerlerde saklayın.