tavan lambası elektrik kaçağı hk

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selam arkadaşlar,

geçen gün tavan lambasını söküp yerine 12 adet led taktım. ledleri 3 lü gruplar halinde seri bağlayıp bi de direnç attım. fakat sonra bi baktım , kapı kapalı olsa bile az bi ışık var. tekrar söktüm kablo uçlarını ölçtüm. kapı açıkken 12 volt.. kapı kapalı iken 6-7 volt var. bu 6-7 volt kaçak yüzünden led takamıyorum. eski lambasını taktığımda sorun yok. ama ledleri taktığımda az bişeyde olsa yanıyor..
sonuç olarak bu 6-7 volt için bi devre veya bi elektronik malzeme yokmudur.
örnek; 12 voltu geçirip, 12 volt altı voltajda devreyi kesebilecek bi devre felan yapılamazmı???.

şimdiden herkese teşekkürler.

ufuk19

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bektaş,
Aynı problem bende de var. Bu nedenle bende led takamıyorum.Umarım aydınlatıcı bir çözüm bulunurda sorunu çözmemize yardımcı olur.

Vectrali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı sorun bende de var fakat bi sorun teşkil etmiyor bu konunun aynısı önceden acılmış teknik olarak açıklamalar yapılmıstı.

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
farklı düşüncesi olan varsa yine paylaşır.
Arkadaşlar öncelikle bu sorun değil. Aracın tavan aydınlatması, gecikme devesinin sızıntısı kapıları kilitletince komple söner zaten. Her araçta standart aynı. iptal etmek istiyorsanız gecikme devesinin yerine normal röle takın, kapıyla beraber anında söner yanıkta kalmaz.
Bence bu özelliği avantaj haline çevirerek daha güzel şeyller yapabilirsiniz.
Fikir vermesi için benim aydınlatmaları vereyim, Hemde yorumları alalım

AYDINLATMA SÖNÜNCE YANLAR VE ÖZELLİKLE ELCİKLERDE MAVİLER HAFİF YANIK KALARAK GECE AYDINLATMA BUTONUNU KOLAY BULMANIZI SAGLIYOR:

AYDINLATMALAR YANARKEN ÖN VE ARKA ELCİK.

attachment.php

attachment.php

BUNLARDA SÖNÜK AYDINLATMA Resim pek ii çıkmadı ama anlaşılıyor.

attachment.php

attachment.php

Ekli dosyalar

• TAVAN LAMBASI.JPG
    TAVAN LAMBASI.JPG
    25.4 KB · Görüntüleme: 170
  • TAVAN 2.JPG
    TAVAN 2.JPG
    6.7 KB · Görüntüleme: 163
  • ARKA ELCİK1.JPG
    ARKA ELCİK1.JPG
    24.5 KB · Görüntüleme: 164
  • ARKA ELCİK.JPG
    ARKA ELCİK.JPG
    21.9 KB · Görüntüleme: 160
Son düzenleme:

ufuk19

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cengiz hocam,
Peki zamanla aküye zarar vermez mi .Atıyorum 1 - 2 ay kullanmadın arabayı.Ledlerfazla bir enerji çekmez ama sonuçta ledler yanıyor.
Şahsi görüşüm gece yolculuklarında rahatsız eder diye düşünüyorum insanı.
Uygulama gayet güzel olmuş birde şu sönük yanma işini halletsek tadından yenmez :D

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Cengiz hocam,
Peki zamanla aküye zarar vermez mi .Atıyorum 1 - 2 ay kullanmadın arabayı.Ledlerfazla bir enerji çekmez ama sonuçta ledler yanıyor.
Şahsi görüşüm gece yolculuklarında rahatsız eder diye düşünüyorum insanı.
Uygulama gayet güzel olmuş birde şu sönük yanma işini halletsek tadından yenmez :D

Ufuk sen normal ampülde yanma olmuyor diye akım geçmiyormu sanıyosun.
Aynı şey normal ampül takıncada geçiyor. Ama geçen akım lambayı yakmaya yetmediği için sen göremiyorsun.
Ayrıca kapıları kilitleyince tamamen söner zaten. yani akü vs bitme söz konusu değil zaten.
Gerce rhatsız edecek kadar yanmıyor sönük zaten. Beyaz olsa belki göze takılabilir

Son düzenleme:

ufuk19

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ufuk sen normal ampülde yanma olmuyor diye akım geçmiyormu sanıyosun.
Aynı şey normal ampül takıncada geçiyor. Ama geçen akım lambayı yakmaya yetmediği için sen göremiyorsun.
Gerce rhatsız edecek kadar yanmıyor sönük zaten. Beyaz olsa belki göze takılabilir

Normal ampulde yanma olmuyor diye akım geçmediğini düşünmüyorum.Sana Pm den atmış olduğum mesajda da belirtmiştim hatta.Ölçü aleti ile ölçtümde 6-7 V akım geçiyor.Dediğin gibi 12 V luk lambayı yakmaya gücü yetmediği için yanmıyor. Merak ettiğim 12 V altındaki akımı geçirmeyecek bir devrenin yapılıp yapılamayacağı. Evet ışıkların hepsi beyaz olsa gözü alabilir katılıyorum.

H

hardcat

Bilgi Girilmemiş
Devreye + - arasına 1 k bir direnç bağla ama + - arasına o lambanın yaptığını yapar ve ledler yanmaz ben yaptım tabi yani o lambalar gece giderken dikkat çekiyor ama dediğim gibi olunca sorun ortadan kalkıyor deneyin tecrübe edildi

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Devreye + - arasına 1 k bir direnç bağla ama + - arasına o lambanın yaptığını yapar ve ledler yanmaz ben yaptım tabi yani o lambalar gece giderken dikkat çekiyor ama dediğim gibi olunca sorun ortadan kalkıyor deneyin tecrübe edildi

Bu pek saglıklı değil ama baglıyosan bile 1K düşük bi değer 10K felan bağlasan kurtarmıyormu.

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
oturdum aracın içine kilitledim kapıları ve bayagı bi bekledim. 6 volt her zaman duruyo. enteresan nasıl aküyü bitirmez....
peki bu direnci +- arasına atınca görevi ne olacak. aküden yük çekmeyecekmi