T20 yerine G4 Led yapımı...

HasanM

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.urvakoyu.com
Merhabalar,
Astra j aracımın gündüz farlarında turuncu ampul kullanıyorum ama daha canlı ve parlak yanması için aliexpressten birçok led aldım. Başlarda çok güzel yanıyorlar ama ömürleri çok kısa oluyordu. 12 V olan ve ev ve işyerlerinde kullanılan iğne bacaklı G4 ledleri kullanmyı denedim. Ömürleri belki çakma çin ledlerinden daha uzun olur.

Perpadan 2 adet G4 DC 12 v ve 2W gücünde gün ışığı led aldım. Beyaz ve gün ışığı var sadece. Çok parlak güzel bir aydınlatması. var.

77ZO9Y.jpg

Bunun bacaklarını tek damar kalo lehim yaparak ve 2 + 1- uç çıkardım. Dibine birertane de taş duy taktım.

l31LkE.jpg

Daha sonra da eski T20 ledlerden kalana plastik duyları kullanarak montajı tamamladım.
VPYAlP.jpg

Bunu turuncu yapmak için de cam deney tüpü kullandım. Ledin boyunda cam deney tüpünü kestim ve ısıya dayanıklı turuncu cam boyası ile boyadım. Led çok fazla ısınmadığı içinde deney tüpündeki boyaya herhangi bir zarar vermiyor. Evde 30 saat kadar yaktım hiç bir deformasyon yada aşırı ısınma olmadı.

6rE7j3.jpg

yNv8k7.jpg

arabaya taktım, gerçekten çok güzel bir turuncu oldu. Photon'un halojen turuncu ampulleri sarı kaldı onun yanında. :)
Artı ayaklar paralel bağlandığı için arıza uyarısı vermiyor ve farlar yanığında kısılma da olmuyor.

WgyAjN.jpg

3v3Bkr.jpg

r6vqWm.jpg

Bir aydır felan kullanıyorum herhangi bir sorun olmadı şimdilik. :)