Soru easytronic vites

efedkr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben de kalibrasyonu tavisye ederim. Ben de aynı dertten müzdariptim. Zorbela (açtığım konulara bakabilirsin detay için) bir kalibrasyon yaptırdım. Şimdi canavar!..

Dizeller kendini kalibre ediyor da ne demek?

Opelde dizel araçlarda kullanılan şanzıman kendi kendini kalibre ediyor diye biliyorum, benzinli araçlardaki şanzıman ise bilgisayara bağlanarak kalibre ediliyor..

tunaturay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar merhaba, aracı servise götürdüm ancak sorun yok dediler (gedizler) ama pek tatmin olmadım. bana sanzıman konusunda iyi bir yetkili servis önerebilirmisiniz istanbulda

garraro

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende de easytronik var,hiç öyle bir sıkıntı yaşamadım.özelden mesaj atarsanız istanbulda değil ama telfonda yardımcı olabilecek iyi bir usta biliyorum...

MCakir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar merhaba, aracı servise götürdüm ancak sorun yok dediler (gedizler) ama pek tatmin olmadım. bana sanzıman konusunda iyi bir yetkili servis önerebilirmisiniz istanbulda

Gerçek'e git diyebilirim. Ama gittiğinde "kalibrasyon yapmanızı istiyorum" diye belirt. Yoksa kalibrasyondan kaçınıyorlar, uğraşmak istemiyorlar 5 dakikalık iş olsa bile.

MCakir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opelde dizel araçlarda kullanılan şanzıman kendi kendini kalibre ediyor diye biliyorum, benzinli araçlardaki şanzıman ise bilgisayara bağlanarak kalibre ediliyor..

Kalibrasyon bir tür zamanlama ve debriyaj yükseklik ayarı, motorla hiç ilgisi olmayan bir konu. Ayrıca ben dizellere de kalibrasyon yapıldğını biliyorum. Araç kendi kendine yapsa neden bir de makinenin kalibrasyonunu kullansınlar.

Esasında kalibrasyon yarı otomatik, ya da robotize otomatik denilen tüm şanzumanlarda var (MMT, 2Tronic, Auto6R, Dualogic ve hatta DSG). Ancak neredeyse diğer tüm markalar her periyodik bakımda "debriyaj aşınmasını, debriyaj inceliğini" telafi edebilmek için kalibrasyon yapıyorlarken Opel'ler yalvar yakar ancak yapıyor. Bu nedenle de "genellikle" Easytronic şanzumanlar garanti süresi dolmazdan bir süre sonra dağılıyor.

efedkr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motorla alakası var demedim bende zaten, dizellerde kullanılan şanzımanı farklı bir firma üretiyor ve o şanzıman kendi kendini kalibre edebiliyor diye biliyordum ama yanlış biliyormuşum demekki..

seniorpass

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende de 2007 model 1.3cdti var. yeni aldım. bende de sizin bahsettiğiniz 1 nolu sorun yani; 1'den 2 ye 2'den 3'e geçerken ses ve sarsılma problemi var. servis volant, debriyaj baskı balata, bilya, ön motor takozu, akslar, arka motor takozu(motor ve şanzımanı şaseye bağlayan ortak takoz) değişti. problem aynen devam ediyor. servis ve birkaç yere sordum. adamlar problem yok sen sürmeyi, vites değiştirmeyi bilmiyorsun yapmıyorsun diyorlar.

seniorpass

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar yok mu bi yardimci olan? Valla soğudum soguyacam arabadan. Daha önce benzer problem yaşayıp da çözen illaki olmuştur. Vites değiştirmek için debriyaja basınca sanki motor yerine oturmuş gibi lik ediyor. Tek bir vuruntu ve lik sesi...