Soğutma Sıvısı Eksik uyarısı - Su eksiltme

sahincem20001

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
[font=verdana, geneva, lucida,]Merhaba Arkadaşlar,[/font]

[font=verdana, geneva, lucida,]2012 model astra j 1.6 sedan benzin + lpg'li otomatik aracımda 2. defadır sogutma sıvısı eksik / azaldı uyarısı alıyorum. İlk uyarı yaklaşık 6 ay önce oldu bende su ekledim sonra sogukken baktım yine azalmış hemen ustaya götürdüm altını üstünü her yerini güzelce kontrol ettiler kaçak yok. Daha sonra araç sıcakken baktım ki su seviyesi yerine gelmiş dedim herhalde ben yanıldım. Bugun yine aynı hatayı verdi sogukken baktım su eksik sıcakken tekrar kontrol ettim bu sefer maksimum seviyenin aşagısına düşmüş yani eksiltmiş ? bu neyde olabilir arkadaşlar araçta kaçak yok... yardımlarınızı bekliyorum. araç lpg'li acaba bundan mı kaynaklanıyor ?[/font]
[font=verdana, geneva, lucida,]saygılar[/font]

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et
Cvp: Soğutma Sıvısı Eksik uyarısı - Su eksiltme

geçmiş olsun,devir daim pompası arızalanmış olabilir yani contası yıpranıp yağa karıştırabilir bunu motor yağ kapağını açıp bakarak anlaya bilirsiniz,yağ sarımsı krem şekline döner köpük köpük olur,ve ya genleşme kabına giden ince boru var onun ortasında t bağlantısı var o çabuk yıpranır ondan sızar ve hatta yol alırken bir anda yarılıp bütün suyu atabilir(tecrübeyle sabit) ve ya yine genleşme kabının kapağı diş atlamış veya yalama olmuş olabilir oradan motor sıcakken sıvıyı atar.

sahincem20001

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ulaş Bey öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Yaklaşık 1 - 2 önce yağ değişimi yaptım hiç bir sıkıntı gözükmüyordu yani yağa su karışmamıştı.
dediğim gibi aracın altını üstünü iyice kontrol ettiler damla su sızıntısı yok...Ben şimdi lpg den şüpheleniyorum...

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

yanlız kapaktan olan kaçağı ve borudan olan kaçağı yerde damlama olarak göremezsiniz,uzun vadede eksiltir ve minimal oranda eksilir sizin de dediğiniz gibi ancak 5-6 ayda seviye uyarısı verecek kadar eksilir.

sahincem20001

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Peki ne yapmamı tavsiye edersiniz ulaş bey ? sanırım dediğiniz gibi ya kapaktan yada borulardan ? bunun için nasıl bir teste tabi tutmak lazım aracı ?

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

serviste kontrol ettirirseniz tespitini yaparlar,kapaktan veya hortumdan ise motor fan açınca ikisinde hafif sızıntı olur.

Bonexxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

LPG regülatörünün oradanda kaçak olabilir sızıntı varmı diye kontrol edin isterseniz

sahincem20001

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bilgiler için teşekkür ederim. Bugun bir baktıracagım zaman olursa

mertk

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et

Sogutma sivisi eksiltme durumu bendede vardi, servise gittim LPG regulator dirseklerinden kacak oluyormus, egilip baktigimda pembe renkli antifirizi gorduk zaten. Hemen degistirttim o zamandan beri hic eksik uyarisi almadim. Gozle de kontrol ediyorum normal gorunuyor seviye.

OGOKTAS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ucuzdan pahalıya kontrol edilmesi gerekenler Soğutma suyunun kapağı düzgün kapatılmamışsa, kapak bozulmuşsa, bidonunda yada borusunda çatlak varsa yada devir daimde sorun varsa bu uyarıyı verir