Soğuk havalarda vectra vites sorunu

battal gazi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracım:
- Opel, Vectra(1.6 105 hp comfortline--sıralı sistem lpg'li)
- 2001(makyajlı kasa)
- Motor Numaranız
- vectra -5 kapı-
- Manuel vites

Arkadalaş aracım soğuk havalar başlayalı yani sıcaklığın 0 ve altına düştüğü derecelerde aracımı ilk çalıştırdığım vakit aracım vitese geçiyor birazcık hareket ediyorum bu sefer aracım vitesi bırakmıyor değiştirmek istememe rağmen debriyaja basıyorum gene bırakmıyor vitesi ve arabayı istop etmeden durduramıyorum(yani frene basınca duruyor fakat araç viteste olduğundan vitesten kurtaramadığından zaten istop etcek pozisyona geliyor frene tam basınca otomatikman)Ve araba ısındıktan sonra bu problem kalmıyor vites pamuk gibi oluyor.Bu problemi daha önce bir çok opelci ve hondacıdan duymuştum soğuk havalarda ısınana kadar vites problemleri oluyor diye bu konu doğrumudur yoksa gerçek bir problemmi vardır.debriyaj ve baskı balatada bir problem olabilceğini sanmıyorum ama uzman görüşlerinizide bekliyorum şimdiden sağolun konu hakkında yardımcı olacak arkadaşlar.

Birde aracın vites yağı çok kalın olduğu ve araç 8 10 dakika ıstılmadan hareket edilmemesi gerektiği ve hemde o sürede motorun ısınacağından bir problem oluşmayacağını söyleyenler var ben bu havalarda 3-4 dakka çalıştırıyorum rolantide eğer bir müddet çalışması problemi çözecek ise veya her araç bu havalarda ne kadar rölantide çalışmalıdır ilk çalıştığında yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
wd 40 ile biraz yağla birde şanzıman yağını kontrol ettir

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben boyle kronik sorun ilk defa duyuyorum. sana bu devamlı olur diyen her kimse sana şaka yapmıs anlasılan..

az_ti_layk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşım ilk başda havalar soğuk malum çalıştır hemen hareket etme bekle 5 dk ısınsın araba tam gaz gitme hidrolik buzz gibi kas katııı normaldir yağlarını deyiştirrr zamanı geçmiş olacaktır ısındıktan sonra bir proplem kalmıyorsa teknik bir sorun deyill güzel bir yağ koydurr tertemizz binn

start19

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Genelde çok soğuk havalarda her araçta vites değiştirmek zorlaşır bu normal.

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vitesi bırakmaması hiç normal değil fakat kışın vitese geçerken biraz zorlanma olması normaldir

battal gazi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yorumlara cevap

Arkadaşlar 2 gün önce arabamı çalıştırdım rolantide 7-8 dakika ve bu sefer aracımı 3000-3500 devire iki kez getirdikten sonra hareket ettirdim vites pamuk gibi oldu ve hiç bırakmama sorunu yaşamadım.
1_demekki daha önce soğuk havada sadece rolantide 4 5 dakka çalıştırmışım(hiç 3500 devire getirme veya durdu yerde gaza basmamıştım)
2-galiba hava soğuk ya arabayı gaza geçirmeden hareket ettirince tam bire veya duruma göre ilk kalkışta geriye takınca hareket ederken geçiyorya gaza haliyle çok düşük devirle oluyor ilk hareketler o da gaza geçiş sürecinde arabanın soğuk olması sebebi ile vitesi bırakmıyor olabilir diye düşündüm son yaptığım denemeden sonra.yazın olsa direk çıkıyorsun çalıştırıp hiç problem olmuyor fakat kışın demekki araba hareket etmeden 2 kere filan 3000-3500 devire getirmeliymişim deviri ozaman pamuk gibi oluyor ve arabamda sınıyor.
yorumda bulunan kardeşlerimize teşekkür ediyorum.