sıfır araba motor açılması ------

tunahantuna

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bizim burda motor açmak için uzun yol idealdir. İlk önce uzun yolda yavaş yavaş hızınızı 100-120'ye çıkartırsınız, sonra hızı 50-60'a kadar düşürür dinlendirirsiniz. Sonra tekrar hızınızı 140-160'a çıkarıp 50-60'a düşüp dinlendirirsiniz. Maksimum çıkabildiğiniz hıza kadar aynı işlemi tekrar edersiniz. Burda hızı 50-60'a düşürüp motoru soğutup rahatlatmak önemli. Bu yapılmaz ise arkadaşların yazdığı sakıncalar olur diye biliyorum. Ayrıca arada şehir içinde yüksek devirde kullanmakta faydalı olur diye biliyorum. Tabi arada bir sürekli değil. Bu düzende 10.000km.'den sonra araba iyice açılır, yakıtta düşmeye başlar diye biliyorum.

Morenmula

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2500 km ye kadar en fazla 3000 d/dak. 2500 km den 5000 km ye kadar en fazla 4000 d/dak. 5000 km ile 10000 km arasında en fazla 5000 d/dak. 10000 km den sonra en fazla 7000 d/dak :). Biz Focus u yeni aldımızda böyle yapmıştık şimdi araç 60.000 km de 220 ye kadar çıkıyor ve yakıt tüketimi iyi :good:.

Kunteper Canavarı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
normal zamanda nasıl kullanıyorsanız öle kullanın.
sanki arabayı belli km den sonra formulaya girecekmiş gibi düşünmeye gerek yok.
ilk 5000 de bassanız yada basmasanız ne olur. 500 bin yapacak araba 350 bine mi düşecek?

burak loves opel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İlk 1000 veya 1500 kilometre arabayı zorlama. 3000 deviri geçmemeye çalış. Sonra yavaş yavaş basabilirsin. Basmayınca motor sağır kalır laflarına inanma çok saçma şeyler bunlar.

palamut

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.erzincantuningsofrasi.net
aldığın gibi tapagaz kullan biz her yolunu denedik. rodaj süresince basılan araç her zaman sakin rodaj yapılana göre daha hızlı oluyor. motor ömrü belki biraz azalıyodur ama azalsa ne olacak. yaşasın sert rodaj ;)

gsi.mert

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
en basidi değişken kullan arada bas gerçi artık rodajmı kaldıki teknolojıye baksana:)
şimdi burda rodajdan bahsederken şunu düşünen varmı ??? sıfır motorların araca takılmadan önce testlerini izledinizmi hiç, ben canlı izledim her devirde deneniyor beyler bantda sonrada araçlara takılmaya yollanıyor orda her devir deneniyor mın/max nerde kaldı rodaj :):)???
hattaa geçenlerde natıonal georg... da dıgıtrk mega fabrıkalar bölümünde her hafta 1 araba fabrikası tanıtılıyor ordada ferrarı ve porsche yi en son izledim o makınelerdede tezgahta tam gazdan minımum devir hepsi farklı aşamalarda denenip motor no basılmaya gidiyor hattaa y.tube dede vardır kesin bakın görün