Şiddetli silkeleme ve mavi bir bulut.:( Yardım...

akduman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar....Aracım 1997 model Astra F Gls Sedan Benzinli 1.6 16 v Geçen günlerde yag değişimi yaptırdımm...5 lt lik Gm 10 40 yag koydular..Özel Opel servisinde..Ama tamamen 5 lt değilde 4 lt sini koyudular...Yag değişiminden sonra yaklaşık 60 km yol yapmışımdır..Sonra araba 1 hafta falan hiç çalışmadan yattı..İlk calıştırmada Sağlam bir silkeleme yaptı ve dikizden baktıgımda arkamda büyük mavi bir bulut gördüm..Tabi jikle devreye girdikten 6-7 saniye sonra silkeleme bariz sekilde azaldı ve arkamdaki mavi duman 10-15 sn sonra durdu...Düz bir zemin buldugumda ilk işim yag seviyesine bakmak oldu...Bilmiyorum sizinkilerdede yag cubugu aynımı ama benim yağ çubuğunun ucundaki plastik kısmı tamamen yagla doluydu..Sanırım koydukları bu 4lt yag fazla geldi...Peki sizce bu fazla yag,1 hafta yatan arabanın ilk calışmasında bu durumlara sebep olabilirmi...Ayrıca belirtmek isterim daha sonra 1.5 gün aracı yatırıp calıstırma denemelerimde de ilki kadar cok olmasada aşşsgı yukarı aynı problemle karşılaştım...Sizce sorun fazla yagdanmı kaynaklanıyor,Ateşlemedenmi,Antifirizdenmi yoksa motorun bir problemimi var...Not olarak arac hareket halindeyken mavi duman atmıyor,sadece ani hareketlerde ve gaza yüklendiğimde kısa bir siyah duman atıyor...

Uykularımı kaçıran,severek bindiğim aracımı satma eşiğine getiren bu soruna verdiğiniz cevaplar ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim......

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mutlu geçmiş olsun
contayı değiştirmeden fazla binmesen iyi olacak gibi sanki, gerçi ustalar daha bi detaylı bilgi verirler tabi ama...
üzüldüm..

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mutlu şöle bişiler buldum netten kabaca çevirmeye çalışayım;
mavi duman motora yağ girişyle yağın yanması sonucu olur diyor ve contalardan olması kuvvetle muhtemeldir diyor, bunu zaten biliyoruz
siyah duman için ise;zengin karışımdan kaynaklanır diyor, (fazla benzin) sebebini de, yakıt pompası enjektör veya areşleme beyni hatası olabilir diyor.
bu nette mekanik danışmanlık yapan bi adamcağızın yazdıkları, aklında olsun dedim.

oguz_bio

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle geçmiş olsun. Benim aracımda da benzer bulgular yaşadım ama yağ eksiltme de tespit ettim. Sanırım siz de böyle bir durum yok. Ustalardan yorumları bekliyoruz.

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sibop lastıklerınden yapar. lastık yerınden cıkmıs bıle olabılır. uzun sure yatınca yanma odasına yag sızıyor. o sırada gaza bassan duman cok daha fazla olur.silindir kapagı sökulecek sıbop, gayt ve lastıklerı degısecek

akduman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Musa usta peki bu değişimin fiyatı ne olur ortalama?
Ayrıca birşey sormak istiyorum...Yazın mesela yogun trafikte iki dur kalktan sonra hararet direk 100 oluyordu bu normalmi...Kullandığım arabada ne tür bir termostat bulunuyor...Eger üzerindeki termostat kışlık ise bu hararet yaptırırmı yazın..Bu da contanın yanmasına bir etken olabilirmi?
Ayrıca yag kapasiyesinin 4 lt olduğunu söyleyip,o miktarda değişim yaptılar..Ama çubuğu cektiğimde plastik kısımm tamamen yağ ile kaplıydı...Acaba yağ haznesine su mu karışıyor,yoksa yağ seviyesi cokmu fazla....?

akduman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mutlu şöle bişiler buldum netten kabaca çevirmeye çalışayım;
mavi duman motora yağ girişyle yağın yanması sonucu olur diyor ve contalardan olması kuvvetle muhtemeldir diyor, bunu zaten biliyoruz
siyah duman için ise;zengin karışımdan kaynaklanır diyor, (fazla benzin) sebebini de, yakıt pompası enjektör veya areşleme beyni hatası olabilir diyor.
bu nette mekanik danışmanlık yapan bi adamcağızın yazdıkları, aklında olsun dedim.

Saolasın Hakan'ım..Ya çok fena dara düştüm..Allah yardımcımız olsun inşallah..

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Musa usta peki bu değişimin fiyatı ne olur ortalama?
Ayrıca birşey sormak istiyorum...Yazın mesela yogun trafikte iki dur kalktan sonra hararet direk 100 oluyordu bu normalmi...Kullandığım arabada ne tür bir termostat bulunuyor...Eger üzerindeki termostat kışlık ise bu hararet yaptırırmı yazın..Bu da contanın yanmasına bir etken olabilirmi?
Ayrıca yag kapasiyesinin 4 lt olduğunu söyleyip,o miktarda değişim yaptılar..Ama çubuğu cektiğimde plastik kısımm tamamen yağ ile kaplıydı...Acaba yağ haznesine su mu karışıyor,yoksa yağ seviyesi cokmu fazla....?
termostad arızalı degıl arızalı olsa aracını kullanamazsın zaten. yag ve fılıtreyı boşaltınca 3.75 -4 litre cıvarı bı yag alır 4 lıtre koysada hıc bırsey olmaz. 700 ytl tutabılır

Son düzenleme:

uğur şanlı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracın çekişi bana zayıf ğeliyor ve atik degil taki 3700 devirden sonra sebebi ne olabilir