shift ışığı

dupisk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar bu shift ışığına uymak gerekiyormu araç 2000 devirde yanıyor birkaç motor ustasına sordum 3000 devirde vites değiştirdedi şimdi hangisine uymak lazım shift ışığına mı yoksa ustalaramı hangisi doğru

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İmmDizel arac için 2000- 2200 benzin 2500-3000 aracın ağırlığını hesap edilerek vites değiştirilmeli.Motoru boğmamak ve sağır olmaması için

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar bu shift ışığına uymak gerekiyormu araç 2000 devirde yanıyor birkaç motor ustasına sordum 3000 devirde vites değiştirdedi şimdi hangisine uymak lazım shift ışığına mı yoksa ustalaramı hangisi doğru

Ustaların söylediği doğru fakat ustalar genel kanıyı söylemiş. Daha doğru olanı shift ışığına göre vites değiştirmek.

O ışığın yanma prensibi biraz farklı. Düz yolda farklı devirde yanar rampa çıkarken farklı devirde yanar.

Araç sizin vites değiştirmeniz gerektiğini gaz pedalına basma şeklinize göre hesaplıyor. Bunu tam tarif edemesem de ışığın ilk defa yandığı esnada pedala basma şeklinize dikkat ederseniz çözersiniz.

Işık yandı, ama siz vites değiştirmek yerine sollamaya çıkıp ivme istiyorsunuz diyelim. Gaza basmaya devam ettiğiniz zaman araç, bu sürücü performans istiyor demek ki diyerek ışığı söndürecektir. Ardından 4500 5000 devirlerde o ışık tekrar yanar. Siz gaza basmaya devam ettiğiniz sürece de son kez kırmızı bölgeye geldiği zaman yanacaktır, ondan sonra da gaz keser zaten.

Yani özetle o ışık ilgili viteste 3 kere yanıyor. 3'ünün de yanma amacı farklı.

aytek26

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar benim shift lambası aracı ilk aldığım da ikinci el 2013 d kasa tam 1 sene hiç yanmadı ben ztn böyle bir ışıklı ikazın varlığından bile habersizdim daha sonra kendiliğinden yanmaya başladı bu durum 3_4hafta devam etti sonra yine söndü ve hiç yanmıyor kontak açıldığında ışık yanıyor ama yolda seyir halinde aktif çalışmıyor bilgisi olan arkadaşlar cvp verirse sevinirim. Teşekkürler.