Ses Sistemi Hakkında Görüş ve Önerilerinize İhtiyacım Var...

Minigun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle herkese selamlarımı sunuyorum.
2011 model sport aracıma amfi mid ve sub kombinasyonundan oluşan bir ses sistemi yaptırma düşüncesindeyim.bu konuda değerli görüş ve tavsiyelerinizi almak istiyorum. öncelikle aracın üzerindeki orijinal teybi değiştirmeyi düşünmüyorum şimdilik. temiz ve net bass beklentim var. araçta genellikle yabancı ve Türkçe hareketli ve bass ağırlıklı müzik dinlemeyi tercih ediyorum. sadece malzeme olarak 700 tl bir bütçe düşünüyorum malum sonu yok ama üç aşağı beş yukarı olabilir iki yönlü olarak bütçem biraz daha esneyebilir. elimde diğer aracımızdan döktüğüm m acoustic msq 5.2 compenant mevcut sistemde bunu da değerlendirme düşüncesindeyim ancak fikirlere açığım sesi bozar gibi bir yorum gelirse diye. (üstünde yazdığına göre 4 ohm ve rms değeri 100 watt çapı 13 cm.) arka kapılarımız sanırım 13 cm bu yüzden bu comp arkaya koyulabilir. önlere daha kaliteli 16 cm lik bir comp düşünüyorum. amfi konusunda genel olarak 1 bass amfisi ve bir de comp bağlanacak amfinin daha verimli olacağı konusunda yorumlar okudum ancak araç fazla kalabalık olsun da istemiyorum bu sebeple 5 yada 6 yollu bir amfi de işimizi görür diye tahmin ediyorum.

bass olarak
http://www.hepsiburada.com/liste/productdetails.aspx?productid=otsonyxsgtx121ls&categoryid=26090&sku=OTSONYXSGTX121LS
bunu düşünüyorum. internette ürün hakkında genel kullanıcı yorumları gayet memnun oldukları yönünde. ancak jbl ürünleri de fiyat olarak uygun görünüyor tavsiyelere açığım.

comp olarak önlere 16 cm olur sanırım. . ve bu sistemi besleyecek bir de amfi.

bu noktada aklıma gelen ve birkaç yerde de okuduğum sorunlardan söz etmek lazım diye düşünüyorum.
1- aracın uyarı ve ikaz sesleri ne hale gelecek. yol bilgisayarından sesleri kısmak işe yararmı( bazı yerlerde soruna çözüm olarak deck çeviricisi diye bir aletten bahsediliyor teyp çıkışına bağlanıyor sanırım.)
2-araçta meydana gelecek elektrik ihtiyacını akü karşılar mı. üstünde alındığı zamanki ilk aküsü mevcut (kaç amper olduğunu bilmiyorum ilk fırsatta öğrenip yazacağım). tesisat için ikinci bir akü olsun istemem açıkçası.

Son olarak bu koşullar altında değerli yorum ve önerilerinizi esirgemezseniz sevinirim saygılarımla.

Düzeltme:Akü yanlış bakmadıysak 75 amper. (GM-PN-12772108.FS)

kenangokhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Ses Sistemi Hakkında Görüş ve Önerilerinize İhtiyacım Var...

Öncelikle gelişmelerden haberdar olmak istiyorum çünkü aynı subwoofer i bende almak istiyorum. Diğer sorularınıza bilen birinin yanıt vermesinde fayda var ancak ekleyeceğim birşey var o da13 hoparlor aracınıza uymaz. Önler de arkalar da 16 cm araçlarımızda. Ha illa kullanmak istiyorum derseniz kasnak takar kullanırsınız ama istediğiniz performansı alabilir misiniz bilemiyorum. Şimdiden kolay gelsin

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

Merhaba yeni ses sistemi yaptırmış biri olarak yorum yapayım. Bütçenize göre istekleriniz biraz fazla. Sony subwoofer gerçekten güzel ve kullanışlı. Ben bass ağırlıklı müzik tercih etmediğim için subwoofer almadım. Komponent olarak 250 TL seviyesinde İnfinity rakipsiz. 500 TL civarında işin için Focal giriyor. Elinizdeki 13cm'ler kullanamazsınız zira ön ve arkalar 16 cm boyutunda.

5 kanal kaliteli bir amfi 500 TL'den başlıyor. Xetec xi-172.5 tavsiye ederim. 450 TL'ye n11 üzerinden alabilirsiniz. Piyasada 550-600 gibi satılıyor.  4x90 +1x300w çıkışları fazlasıyla yetecektir. Amfide kesinlikle ucuza kaçmayın sistemin en önemli bileşeni amfi.

Komponent olarak infinity REF-6500 piyasada 300 TL civarında faturalı, eğer distribitör ürünü olmazsa n11 üzerinde 233 TL http://www.n11.com/infinity-ref-6500-cx-165-cm-component-hoparlor-kargo-P15940958

Evet şimdiden bütçe doldu. Bass için para kalmadı diyeceksiniz. ֖n kapılara infinity altında komponent taktıracaksanız hiç uğraşmayın orjinal hoparlörler kalsın subwoofer ve mono amfiyi takıp keyfinize bakın.

Benim tavsiyem ifinity 230 + sony sub+250 +xetec amfi 450 şeklinde olur. Toplam 930 TL'ye fiyatına göre en iyi bileşenleri seçmiş olursunuz. Dediğim gibi ucuza kaçmayın zira sistemin montajını deneyimli bir usta 200-300 TL civarında yapacaktır.
Montajda kaliteli bir rca çevirici kullanın mutlaka. Bu çok önemli sakın 15-20 liralık dandik ürünler kullandırtmayın. Amfi güç kablosu 4ga olsun ki ileriye dönük sorun çıkmasın. Deck çevirici 60-70 TL, kablo seti 75 TL işçilik için 200 TL dersek 350 TL gibi montaj 930 gibi de malzeme gidecektir.

Son olarak şunu söyleyeyim bu iş sonunda alpine, sony gibi teyplerden alınan ses kalitesini beklemeyin zira sistemin en zayıf halkası çıkışı kalitesiz olan orjinal teyp ve rca çıkışı yerine dönüştürücü kullanılması olacak.

Benim sisteme ait konu;
http://www.opelsizasla.com/forum/index.php?topic=10456.0

spitemre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Mustafa  thnxx gayet ıyı bır acıklama yapacak olanlara

Minigun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

madmax50 link' Alıntı:
Merhaba yeni ses sistemi yaptırmış biri olarak yorum yapayım. Bütçenize göre istekleriniz biraz fazla. Sony subwoofer gerçekten güzel ve kullanışlı. Ben bass ağırlıklı müzik tercih etmediğim için subwoofer almadım. Komponent olarak 250 TL seviyesinde İnfinity rakipsiz. 500 TL civarında işin için Focal giriyor. Elinizdeki 13cm'ler kullanamazsınız zira ön ve arkalar 16 cm boyutunda.

5 kanal kaliteli bir amfi 500 TL'den başlıyor. Xetec xi-172.5 tavsiye ederim. 450 TL'ye n11 üzerinden alabilirsiniz. Piyasada 550-600 gibi satılıyor.  4x90 +1x300w çıkışları fazlasıyla yetecektir. Amfide kesinlikle ucuza kaçmayın sistemin en önemli bileşeni amfi.

Komponent olarak infinity REF-6500 piyasada 300 TL civarında faturalı, eğer distribitör ürünü olmazsa n11 üzerinde 233 TL http://www.n11.com/infinity-ref-6500-cx-165-cm-component-hoparlor-kargo-P15940958

Evet şimdiden bütçe doldu. Bass için para kalmadı diyeceksiniz. ֖n kapılara infinity altında komponent taktıracaksanız hiç uğraşmayın orjinal hoparlörler kalsın subwoofer ve mono amfiyi takıp keyfinize bakın.

Benim tavsiyem ifinity 230 + sony sub+250 +xetec amfi 450 şeklinde olur. Toplam 930 TL'ye fiyatına göre en iyi bileşenleri seçmiş olursunuz. Dediğim gibi ucuza kaçmayın zira sistemin montajını deneyimli bir usta 200-300 TL civarında yapacaktır.
Montajda kaliteli bir rca çevirici kullanın mutlaka. Bu çok önemli sakın 15-20 liralık dandik ürünler kullandırtmayın. Amfi güç kablosu 4ga olsun ki ileriye dönük sorun çıkmasın. Deck çevirici 60-70 TL, kablo seti 75 TL işçilik için 200 TL dersek 350 TL gibi montaj 930 gibi de malzeme gidecektir.

Son olarak şunu söyleyeyim bu iş sonunda alpine, sony gibi teyplerden alınan ses kalitesini beklemeyin zira sistemin en zayıf halkası çıkışı kalitesiz olan orjinal teyp ve rca çıkışı yerine dönüştürücü kullanılması olacak.

Benim sisteme ait konu;
http://www.opelsizasla.com/forum/index.php?topic=10456.0

öncelikle görüşleriniz için çok teşekkürler. sıkılmadan üşenmeden o kadar yazmışsınız. sizn verdiğiniz linkdeki konuyu da inceledim.hayırlı olsun.
arka kapıları 13 gibi okumuştum sanki demek ki aklımda yanlış kalmış. o zaman eldeki complar kalacak. bir başka bir şekilde değerlendirilir mühim değil. ben ön ve arka olmak üzere 2 çift komp set düşünmüştüm elimdekilerle birlikte ancak tek set iyi bir comp da tatmin edici olur sanırım. o zaman ilk etapda bahsettiğiniz amfi ve sub ile aracın orjinal hoparlörleri ile devam edip bir süre sonra 1 veya 2 çift komp ile sistemi tamamlamak uygun olur gibi. uyarı sesleri ve akü ile ilgili olarak bir problem yaşarmıyız acaba. son olarak teyp ile ilgili olarak yine ilerleyen dönemde yaza doğru navigasyonuda olan sağlam bir cihaz alma düşüncem de var. sanırım ses cihazla birlikte biraz daha iyileşir.

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

Arka kısım sesi çok önemli değil. Müzik stereo dinlenir. Öndeki 2 mid takımı ve arkadan bass ile desteklenmesi yeterli. Arkada oturanlar için orta kalite koaksiyel hoparlör yeterli. Arkada hoparlör varsa hiç dokunmayın. Ses sistemi için planı iyi yapın ki her güncellemede işçilik ücreti ödemeyin.

Dediğiniz gibi ilk etapta subwoofer ile amfi işini halledin. Sonrasında komponentleri alırsınız. Komponentlerde kesinlikle ucuza kaçmayın, montajcı elindekilerden takmak isteyecektir uzak durun.

Komponent dedik, amfi dedik kalite dedik ama şunu kesinlikle unutmayın bu işte işçilik çok önemli. Daha amfiyi bile kulak ile ayarlamaya çalışan montajcılardan uzak durun. Kablo setini en kötü Cadence kullandırın. Tekrar yazayım rca çevirici için mutlaka kaliteli aktif bir ürün kullandırın.

Minigun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

arkadaşlar sistemle ilgili olarak merak ettiğim husular var. komp olarak önlere ve arkalara olmak üzere 2 takım  infinity REF-6500cx serisü düşünüyorum bass olarak da  PIONEER TS-W310D4 1400 WATT 30 CM (400 rms) yada Sony XS-GTX121L 12” 1000 Watt (300 rms )sub düşünüyorum. bu noktada 4 kanal + 1 kanal mono amfinin kalabalıklığından ziyade XETEC Xİ 172.5 A SINIFI 5 KANAL daha mantıklı ve uygun geldi fiyat olarak. acaba bu amfi sağlıklı bir şekilde bu sistemi taşıyabilir mi? amfi özellikleri bakımından mid ve sony sub'un sahip olduğu rms değerlerini karşılıyor. birde bu komp setlerini 4 kapıya da monte ederken kasnak kullanmak zorundamıyız? bu konularda beni aydınlatabilecek arkadaşlardan yorum e tevs,yelerini bekliyorum. teşekkür ederim..

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

Minigun link' Alıntı:
arkadaşlar sistemle ilgili olarak merak ettiğim husular var. komp olarak önlere ve arkalara olmak üzere 2 takım  infinity REF-6500cx serisü düşünüyorum bass olarak da  PIONEER TS-W310D4 1400 WATT 30 CM (400 rms) yada Sony XS-GTX121L 12” 1000 Watt (300 rms )sub düşünüyorum. bu noktada 4 kanal + 1 kanal mono amfinin kalabalıklığından ziyade XETEC Xİ 172.5 A SINIFI 5 KANAL daha mantıklı ve uygun geldi fiyat olarak. acaba bu amfi sağlıklı bir şekilde bu sistemi taşıyabilir mi? amfi özellikleri bakımından mid ve sony sub'un sahip olduğu rms değerlerini karşılıyor. birde bu komp setlerini 4 kapıya da monte ederken kasnak kullanmak zorundamıyız? bu konularda beni aydınlatabilecek arkadaşlardan yorum e tevs,yelerini bekliyorum. teşekkür ederim..
Merhaba,

֖ncelikle subwoofer tercihiniz güzel TS-W310D4 meşhur bir sub. Amfi noktasında ise 5 kanal kullanmak çok sağlıklı olmayacaktır. şöyle ki xetec amfi 4x90 +300W rms çıkış sunuyor. Maksimumda 1000 W veriyor teoride. Pratikte 900 w verdiğini düşünelim. İnfinityler pmpo değeri 210w ort seste 150w çektiğini düşünelim 600W çekerler. Sub ise 1400w pmpo değere sahip bu da orta seste 1000w çekse toplamda 1600 W pmpo yani maksimum güçteki sürücülere 1000W pmpo değerine sahip amfi bağlıyoruz ki uzun süreli yüksek seste amfi çıkışları yanacaktır. RMS olarak uygun gibi görünebilir ama yüksek seste amfi her zaman risk altında. Ben yüksek ses dinlemem derseniz olabilir ama ben 500 liralık amfiyi riske atmazdım. 4 çıkış amfi ve 1 kanal mono bass amfisi çok daha sağlıklı olacaktır.

Kapılar mdf kasnak kullanmak zorunlu değil eğer ki astra plastik hopörlör adaptörünü bulabilirseniz ki ben tavsiye etmem mdf ses dolgunluğu açısından çok daha iyi olacaktır. 2 küçük vida ile kapı sacına takılır.

Minigun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

@madmax50 öncelikle yorum için teşekkürler ikinci elde güçlü bir 5 kanal da olabilir tavsiyeniz varsa açığım. midlere gelince o zaman 2 takım copm set için Jameson Usa-506 4 kanal 2500 watt  amfi nasıl olur. bunun yanında malum subwooferı kaldıracak seviyede bir mono amfi varmı bildiğiniz tavsiye edebileceğiniz. her türlü . 2 amfi kullanınca malum bagaj biraz kalabalıklaşacak amfi bakımından. bu amfileri bagajda görünmeyecek şekilde monte edebileceğimiz bir yer varmı. stepnenin oralarda yada başka yerlerde?

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

Minigun link' Alıntı:
@madmax50 öncelikle yorum için teşekkürler ikinci elde güçlü bir 5 kanal da olabilir tavsiyeniz varsa açığım. midlere gelince o zaman 2 takım copm set için Jameson Usa-506 4 kanal 2500 watt  amfi nasıl olur. bunun yanında malum subwooferı kaldıracak seviyede bir mono amfi varmı bildiğiniz tavsiye edebileceğiniz. her türlü . 2 amfi kullanınca malum bagaj biraz kalabalıklaşacak amfi bakımından. bu amfileri bagajda görünmeyecek şekilde monte edebileceğimiz bir yer varmı. stepnenin oralarda yada başka yerlerde?

Araçta lpg var mı?

Jameson amfileri tavsiye etmem Cadence 80.4 küçük ve kaliteli bir amfi. 250 TL. Bunun yanına bass için cadence 650.1 (260-270 TL )alırsanız subwooferın hakkını verir ortalığı inletirsiniz. Arkalar için mid takımı almanıza gerek yok kaliteli bir koaksiyel alın bana göre. Arkalara infinity mid alacağınıza önlere Focal ps165 takarak premium ses alablirsiniz. Neyse daha fazla kafanız karışmasın  :)