servis bulamiyor...

fellatore

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende mi bir gudubetlik durumu var bilemiyorum ama bu astra H de ne kadar enteresan sorun varsa beni buluyor... neden mi... hemen anlatayim...
aracimin iki sorununa cozum uretemedi servis
birincisi... aracin hiz sabitleyicisi kafasina gore tutukluk yapiyor, calistirma esnasinda frene basarak bir kisim cozum urettik ama bu seferde arac hareket halindeyken takilma yapiyor... misal arac 90 km hizla sbt leyici ile giderken yavaslama ihtiyaci doguyor ve tekrar hizlaninca aracin sabitleyicisi devreye girmiyor... ben ne yapiyorum bu durumda araci kenara cekiyor kontagi kapatiyor ve tekrar calistirarak ya sabir diyerek yola cikiyorum... servise gittim... sorundan bahsettim... aracin teknik incelemesinde ve arac elektroniginde bir sorun olmadigini ve de sonucta benim bir tusa basma ozurlu oldugumu ima ederek resmen sepetlediler... arkadaslar da iyi niyetli biz arizayi gormeden birsey yapamayiz dediler ama ben gene magdur gene bahtsizim...

ikincisi... her sabah isime aracimla gidiyorum... sehir disi trafigine cikip vites yukseltmeye baslayinca arac bazi zamanlar 3000 deviri asmiyor... gaza asiliyorum ama 3.vteste de 4.viteste de arac 3000 devirde takiliyor ve ariza isigi bir goz kirpiyor ve sonra sonuyor, akabinde de aracin tekrara calistirilmasi esnasinda ariza kodunu hafizaya almis olmasindan kaynakli ariza isigi belirli bir sure yaniyor ve sonra da sonuyor... bu hususda servise basvurdugumda MAP SENSORU isimli bir parcanin kurum bagladigini ve uygun bir yontemle bunun temizlendigini soylediler ... ne ise yarar mis bu sensor onu da soylediler... turbonun basincini duzenleyerek gaz oranina gore hava akisini ayarlama gorevini yapiyormus... ancak bu temizleme isleminden sonra cok degil bir iki gun saonra arac gene ayni sorunlarla ariza vermeye basladi...
aracin CIM modulu de degisti, EGR valve de degisti... yakit deposu da temizlendi... 60.000 bakimi da yeni yapildi...
ustalardan yardim rica ediyorum...

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ilginç walla hız sabitleyicinin durumu. inşallah sorunun en kısa sürede hallolur...

yezocan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hız sabitleyicisi konusunda anlamadığım yavaşladığınızda devre dışı kalıyor sonra tekrar düğmeye bastığınızda devreye girmiyor mu?

fellatore

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hız sabitleyicisi konusunda anlamadığım yavaşladığınızda devre dışı kalıyor sonra tekrar düğmeye bastığınızda devreye girmiyor mu?
tam aciklayayim... evvelden arac hareket edince hizlaniyordum ve sabitleyici devreye girmiyordu... forumadan bir arkadasin tavsiyesi uzerine frene basarak calistirmaya basladim ve bu sorun kismen cozuldu... cun ki evvelden calistirma esnasindan 90 km hiza kadar hic frene basmadan geliyordum ( vites dusurerek motor freniyle falan hallediyormusum yavaslamayi... kirmizi isikta mecburen frene bastigim zamanlarda sabitleyicinin sorun cikarmadigini farkettim... bunun bir guvenlik onlemi oldugunu dusunerek her calistirmada frene basmaya basladim )ama daha bugun mesela ayni sorunla karsilastim... ana yolda yavasladim frene bastim... ne ettiysem olmadi en sonunda kenara cektim stopladim... resetledim bir nevi ...tekrar calistirdim ve sorun kayboldu...

fellatore

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yardim ve yorumlar... daha evvelden boyle sorunla karsilasan astra h ciler... servis mastertech inin de astra h si var...beni tanir ama adam bile inanmiyor bana...

serbest

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhabalar benzer bir sorunu bende yaşadım...araçtaki 3000 deviri aşamaması ve arıza ışığının bir süre yanıp daha sonra sönmesi (kontağı açıp kapayınca) bu sorun çok büyük bir ihtimalle krank devir sensörünün bozuk olmasından kaynaklanır...Aynen dediğin gibi ne kadar gaza basarsan bas araç devir yükseltmez..Servise krank devir sensörünün arızalı olabileceğini söylersen muhtemelen olayı farkedip değiştireceklerdir....Çok pahalı bir parça da değil...200ytl den az bi rakama çözebilirsin...Kafana takma dediğim gibi çözersin olayı..ama tespiti çok zor bir olay..çünkü arıza hafızaya alınmıyor...

serbest

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
büyük ihtimalle hız sabitleyicinin bozukluğuda bu oalydan kaynaklanıyor...çünkü hızı ayarlayamıyor...ilk sorunu çözersen hız sabitleyici sorununda otomatik olarak çözüleceğini umuyorum...İnşallah düzelir...

fellatore

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
samet bey servise bir soyliyeyim... eger cozulurse sorun forumun ne kadar etkili oldugunu bir kez daha gormus olacagiz... ben bir masterteche ulasayim...sagolasin... ancak bir sorum olacak bu sensor ile bana ariza yaptigi soylenen MAP sensoru ayni seyler degildir insallah...

serbest

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı değildir inşallah...Sanırım map sensörü manifold basıncı ile ilgili bişey...krank devir direkt devirle ilgili zannediyorum..ustalar daha iyi bilir çok yorum yapmayayım...ama seninde önceden söylediğin gibi bulunması biraz zor bir sorun zamanında bende çok uğraştım...bir keresinde arıza lambasını yandığında koştura koştura lamba yanıkken servise gitmiştim...Ama sonunda krank mili devir sensörü (tam adı bu sanırsam) değişince olay çözüldü...İnşallah senin sorunun da çözülür...

Son düzenleme:

fellatore

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
manifold la ilgili oldugu dogrudur oyle biseyler telafuz etmislerdi... galiba dogru yoldayiz...