Sensör ve partikül arızası

Aömdr

Kayıtlı Kullanıcı
31-Hatay
Siteyi ziyaret et
Selamlar. Arıcım ile 700-800 km yaptıktan sonra araç çekişten düştü. Yokuşları zar zor çıkmaya başladı. Hiçbir arıza kodu vermedi. Yolda bir ustaya gösterdim oksijen sensörü değişti. Birkaç gün sonra da sarı motor arıza ışığı birkaç saat sonrada partikül arıza ışığı yaltı. Bu sefer partikül filtresi temizlendi. Partikül arıza ışığı söndü. Lakin oksijen sensörü ve ısı sıcaklık sensörleri arıza veriyor. Oksijen sensörü değişmişti zaten. Ustaya gösterdim sensörlerin ikisi çalışıyor dedi. Bu nedenle katalikten şüphelendi. Ne yapmamı önerirsiniz saygılar.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Selamlar. Arıcım ile 700-800 km yaptıktan sonra araç çekişten düştü. Yokuşları zar zor çıkmaya başladı. Hiçbir arıza kodu vermedi. Yolda bir ustaya gösterdim oksijen sensörü değişti. Birkaç gün sonra da sarı motor arıza ışığı birkaç saat sonrada partikül arıza ışığı yaltı. Bu sefer partikül filtresi temizlendi. Partikül arıza ışığı söndü. Lakin oksijen sensörü ve ısı sıcaklık sensörleri arıza veriyor. Oksijen sensörü değişmişti zaten. Ustaya gösterdim sensörlerin ikisi çalışıyor dedi. Bu nedenle katalikten şüphelendi. Ne yapmamı önerirsiniz saygılar.
Arıza kodunu bize söyleyin yardımcı olalım yokuş çıkmıyor kat tıkanmıştir zaten

Aömdr

Kayıtlı Kullanıcı
31-Hatay
Siteyi ziyaret et
Evet partikül filtresini temizlettim hocam . Kod olarak bilmiyorum . Bu hafta aracı yetkili servise gösterdim . Yerkili servis egzos sıcaklık ve oksijen sensörü değişecek dedi. Daha sonrasında özel servise gösterdim. Özel servis sensörlerin ikisi çalışıyor okuma yapıyor dedi. Katalikten şüpheleniyorum dedi. Sizce önce ısı sıcaklık sensörünü değiştirip durmu görmek doğru mu olur? Oksijen sensörünün değişmesine rağmen arıza vermesi "ısı sıcaklıktan aldığı yanlış değerlere bağlı olabilir mi"diye geçiyor aklımdan . Özel servise yarın yine gideceğim katalitik değerlerine bakacağını söyledi. Daha arabaya binmeden arabadan soğudum :) cevap için teşekkürler.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Evet partikül filtresini temizlettim hocam . Kod olarak bilmiyorum . Bu hafta aracı yetkili servise gösterdim . Yerkili servis egzos sıcaklık ve oksijen sensörü değişecek dedi. Daha sonrasında özel servise gösterdim. Özel servis sensörlerin ikisi çalışıyor okuma yapıyor dedi. Katalikten şüpheleniyorum dedi. Sizce önce ısı sıcaklık sensörünü değiştirip durmu görmek doğru mu olur? Oksijen sensörünün değişmesine rağmen arıza vermesi "ısı sıcaklıktan aldığı yanlış değerlere bağlı olabilir mi"diye geçiyor aklımdan . Özel servise yarın yine gideceğim katalitik değerlerine bakacağını söyledi. Daha arabaya binmeden arabadan soğudum :) cevap için teşekkürler.
Hiç öyle kafadan değişim yapma bana arıza kodu bildir sana yardımcı olayım cebine yazık o dpf yı boşaltır lar bir ton para o

Aömdr

Kayıtlı Kullanıcı
31-Hatay
Siteyi ziyaret et
Maalesef yolda başıma geldiği ve araç ciddi anlamda çekişten düştüğü için panikleyip önce sensör değişimi sonra dpf temizliği yaptırdım . Arabadan çok anlayan biri değilim.( ama şu süreçte ustaların da arabadan anlamadığını keşfettim:) Araştırıp öğrenmeye çalışıyorum. Yarın kodları alıp buraya ekliyeyim vaktiniz olursa bakmanızı rica edeceğim. Tekrardan çok teşekkürler , iyi akşamlar:)

• Beğen
Tepkiler: Kaan.

ss50

Kayıtlı Kullanıcı
50-Nevşehir
Siteyi ziyaret et
Benim Aracım Opel vecta 2001 - araçta aynı şekilde çekişten düştü ve motor agrıza ışığı yandı. bilgisayara bağladıgımızda Sensör ağrızası verdi ustama sordugumda temizleyelim geçerse geçer dedi. sensörü temizlettim ama halen geçmedi ve sensörü yeni alıp değişelim dediğimde yine agrıza verebileceğini ve bir süre boyunca benzinde kullanmam gerektiğini söyledi sizce yeni sensör almak sorunu çözermi yoksa bu ustanın dediği gibi benzindemi binilmesi gerekiyor

Aömdr

Kayıtlı Kullanıcı
31-Hatay
Siteyi ziyaret et
Benim Aracım Opel vecta 2001 - araçta aynı şekilde çekişten düştü ve motor agrıza ışığı yandı. bilgisayara bağladıgımızda Sensör ağrızası verdi ustama sordugumda temizleyelim geçerse geçer dedi. sensörü temizlettim ama halen geçmedi ve sensörü yeni alıp değişelim dediğimde yine agrıza verebileceğini ve bir süre boyunca benzinde kullanmam gerektiğini söyledi sizce yeni sensör almak sorunu çözermi yoksa bu ustanın dediği

Aömdr

Kayıtlı Kullanıcı
31-Hatay
Siteyi ziyaret et
Bugün gidip sensörü değiştirdim ben . Birkaç gün kullanıp duruma bakacağım. Aracı cihaza bağladık arıza görünmüyor lakin ilk marşta sarı arıza ışığı yanmaya devam ediyor . Tam marşta kayboluyor. Bakalım ne olacak. Sensör arızalı ise anladığım kadarıyla dpf ye sıkıntı yaratabiliyor ve yakıt sarfiyatı artıyor. Ustanın dediği : sensör tekrar arıza verirse kablolar üst üste binmiş olabilir onu kontrol ederiz yoksa partikül filtresine tekrar bakacağız dedi. Bakalım gelişmeleri yazarım.

• Beğen
Tepkiler: ss50

ss50

Kayıtlı Kullanıcı
50-Nevşehir
Siteyi ziyaret et
Bugün gidip sensörü değiştirdim ben . Birkaç gün kullanıp duruma bakacağım. Aracı cihaza bağladık arıza görünmüyor lakin ilk marşta sarı arıza ışığı yanmaya devam ediyor . Tam marşta kayboluyor. Bakalım ne olacak. Sensör arızalı ise anladığım kadarıyla dpf ye sıkıntı yaratabiliyor ve yakıt sarfiyatı artıyor. Ustanın dediği : sensör tekrar arıza verirse kablolar üst üste binmiş olabilir onu kontrol ederiz yoksa partikül filtresine tekrar bakacağız dedi. Bakalım gelişmeleri yazarım.
tamam konuyla ilgili gelişmeleri tekrardan paylasırsan cok memnun kalırım ona göre sensör değiştircem bende. peki değişmeden önce çekiş gücünde azalma oldumu ve yaptırdıktan sonra o çekiş gücü performans eski haline geldimi

Aömdr

Kayıtlı Kullanıcı
31-Hatay
Siteyi ziyaret et
tamam konuyla ilgili gelişmeleri tekrardan paylasırsan cok memnun kalırım ona göre sensör değiştircem bende. peki değişmeden önce çekiş gücünde azalma oldumu ve yaptırdıktan sonra o çekiş gücü performans eski haline geldimi
Hocam ben en başta yazdığım gibi uzun yolda çekişten düşmüştü araç, bildiğin kağnıya dönüşmüştü . Partikül arıza vermemesine rağmen partikül tıkanmıştı. Temizletmiştim . Dönüş yolunda aynı bayılmayı yapmadı . Isı sensörü değişiminden sonra şunu fark ettim araç rölantida 0,5 yakıt değerini görmeye başladı öncesinde 0,7 0,8 aşağısına pek inmiyordu . Birazdan çıkıp 20-30 km süreceğim. Çekiş konusunda bahsettiğim sıkıntı dışında yokuşta gaza basınca devir yükseliyor ama hız artmıyor . Bakalım bu konuda iyileşme olacak mı ...