Senkromeç tamiri mi yoksa şanzıman değişikliği mi?

Webster

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,
Aracım vectra b2 1,6. Araçta 2. vitese geçirirken cırtlama diye tabir edilen durum var ve bir de ara sıra 1. vitesten boşa atma durumu var ve bu durumların olma sıklığı önceye göre biraz daha arttı.
Yaptığım araştırmalar ve ustalara sormalar ile klasik olarak senkromeç arızası deniliyor. Tamirini sorduğumda ise 0 parça senkromeç olmadığını, haliyle çıkma alınması gerektiğini söylüyorlar. Ama bu duruma dair herkes farklı bir şey söylüyor, kimisi çıkma al tamir ettir diyor (araştırdım 500-600 tl'ye geliyor) kimisi de şanzıman açılırsa ne çıkacağı belli olmaz daha sonra başka arıza çıkartır o yüzden direk garantili çıkma şanzıman alıp değiştir diyor( bu da eskisini verirsen 750 tl civarı oluyor).
Şimdi bu durumda hangisi doğru? içini açtırığı çıkma senkromeç takarsan daha hesaplı ama işkillendirdiler maalesef. Yoksa içini açtırıp tamir etmek gerçekten sıkıntılı bir durum mu? Bu da haliyle tonla paraya geliyor. Bir de bunlar yetmezmiş gibi aracın debriyaj balatası değişim vakti geldi bir de o masraf var, haliyle ekonomi ve mantık şu an çarpışıyor.
Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim, cevaplar için şimdiden teşekkürler.
Not: bugün içinde açmış olduğum 2. konu, başlıklar farklı olduğu için 2 ayrı konu şeklinde açtım, kusuruma bakmayın lütfen.

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şanzıman işi biraz sıkıntılı bir iş, örneğin ben 3 tane şanzımandan iki f20, bir tane f18 sanzımandan bir tane kısa f20 yaptırmıştım 3 ay sonra kırıldı, şayet eskiyi verip 750 TL ye garantili şanzıman alma durumunuz varsa ben olsam öyle yapardım arada cok büyük bir fark yok fiyat olarak

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ekonomiden cok sorunsuz bir şanzuman önemli olmalı bence. Para sıkışıklığı vardır o zaman para olunca yaptırılır o zamana kadar araba sık kullanılmaz ve arada geçen sürede en uygun parça nerde bulunur araştırılır.

Anlaşıldığı kadarıyla sadece 1. ve 2. senkromeçlerde sorun var o yüzden o 2 parcaya odaklı bir bakım daha uygun görünüyor. Parçalar kadar bu işi yapabilecek usta da önemli tabi ki.

senkromeç parçaların sıfırı Türkiye'de bulamazsan Almanya eBay'de var gibi, şu linke bak: http://www.ebay.de/sch/i.html?_odkw...vectra.TRS0&_nkw=Synchronring+vectra&_sacat=0

Almanca senkromeç : Synchronring (tam Türkçesi: Senkron Halkası)
İngilizce senkromeç: Synchromesh

Almanya eBay'de Vectra 1. ve 2. vites senkromeçleri €159.99 gibi biraz tuzlu fiyatta fakat 0 ve Türkiye'ye €7,5 gibi kargoyla gönderi yapması güzel, Almanya eBay'de coğu araba parçası Türkiye'ye göndermiyor yada çok yüksek kargo veya başka şeyler çıkarıyorlar.

Diğer bir kontrol olarak şanzuman yağına bak diyeceğim fakat senin 1. vites tutmaması dolayısıyla diyemiyorum, yağ bakımı ona yetmez.

ogun06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben daha önce şanzıman değiştirdim piyasada çok dandik çıkmalar var. Şanzumandan çok iyi anlayacak güvenilir bi ustayla birlikte çıkma bulmanız lazım. Ama kendi şanzumanınızı tamir ettirmeniz daha sağlıklı olur bence herhangi bi problemde indir kaldır maliyetli bi iş şanzuman.

Webster

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Dediğiniz doğru fakat çıkma konusunda da aklıma takılan şu: alacağım şanzıman da ne kadar güvenilir olur? Misal benden çıkan şanzımanı alıyorlar ve o da ufak bir revizyondan sonra piyasaya sürülüyor. Sıkıntısız olduğu garantiliyse değiştirmek daha mantıklı, cevap çin teşekkür ederim

Webster

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Ekonomiden cok sorunsuz bir şanzuman önemli olmalı bence. Para sıkışıklığı vardır o zaman para olunca yaptırılır o zamana kadar araba sık kullanılmaz ve arada geçen sürede en uygun parça nerde bulunur araştırılır.

Anlaşıldığı kadarıyla sadece 1. ve 2. senkromeçlerde sorun var o yüzden o 2 parcaya odaklı bir bakım daha uygun görünüyor. Parçalar kadar bu işi yapabilecek usta da önemli tabi ki.

senkromeç parçaların sıfırı Türkiye'de bulamazsan Almanya eBay'de var gibi, şu linke bak: http://www.ebay.de/sch/i.html?_odkw...vectra.TRS0&_nkw=Synchronring+vectra&_sacat=0

Almanca senkromeç : Synchronring (tam Türkçesi: Senkron Halkası)
İngilizce senkromeç: Synchromesh

Almanya eBay'de Vectra 1. ve 2. vites senkromeçleri €159.99 gibi biraz tuzlu fiyatta fakat 0 ve Türkiye'ye €7,5 gibi kargoyla gönderi yapması güzel, Almanya eBay'de coğu araba parçası Türkiye'ye göndermiyor yada çok yüksek kargo veya başka şeyler çıkarıyorlar.

Diğer bir kontrol olarak şanzuman yağına bak diyeceğim fakat senin 1. vites tutmaması dolayısıyla diyemiyorum, yağ bakımı ona yetmez.

Bu tür gönderiler Türkiye'ye yapılsa ve biz de hiç düşünmesek keşke çıkma nedir niyedir diye. Teşekkürler

Webster

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Ben daha önce şanzıman değiştirdim piyasada çok dandik çıkmalar var. Şanzumandan çok iyi anlayacak güvenilir bi ustayla birlikte çıkma bulmanız lazım. Ama kendi şanzumanınızı tamir ettirmeniz daha sağlıklı olur bence herhangi bi problemde indir kaldır maliyetli bi iş şanzuman.
Umaru-ım öyle bir usta bulabilirim :) Teşekkürler

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu tür gönderiler Türkiye'ye yapılsa ve biz de hiç düşünmesek keşke çıkma nedir niyedir diye. Teşekkürler

eBay Almanya'da Vectra B Getriebe aramasında (Almanca şanzuman: Getriebe ) €200'e şanzumanlar var, ancak kargo €300
Örnek bir tane: http://www.ebay.de/itm/Getriebe-Opel-Astra-G-Speedster-Vectra-B-C-2-2-Benzin-16V-Z22SE-/321779962886

Kargo tuzlu fakat Türkiye'ye hiç göndermemesinden iyidir. Satışta birkaç tane daha şanzuman var cogu Türkiye'ye gönderiyor, kimisi göndermiyor veya satıcı ile görüşme sonrası gönderilir diyor (Möglicherweise kein Versand nach Türkei. Kontaktieren Sie den Verkaufer yazan ilanlar Muhtemelen Türkiye'ye gönderi yok. Satıcı ile görüşün) Örnek bir tane: http://www.ebay.de/itm/Getriebe-Sch...tra-B-Astra-G-Zafira-A-DTI-2003-/262261694081