şehiriçi yakıt tüketimi ve vites yükselt uyarısı

mitrox

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar hepinize merhaba,ilk defa opel kullanıcısı olarak intenrette yaptığım aramalarda bu siteye ulaştım,benim gibi yeni kullanıcıların tecrübe kazanması için iyi bir yer gibi görünüyor,cevap veren arkadaşlara şimdiden tşk ler.

Astra j 2012 1.3 dizel kullanıcıyım,aracımı alalı 1 hafta oluyor,alırken izmirde bir oto ekspert sokup genel bilgi aldım,ilk şaşırdığım yer orası oldu çünkü 95 bg olan araç testte 96 bg çıktı,garip bir durum :))
rapor şuan yanımda değil ama hatırladığım kadarıyla enjektör temizliği tavsiye edilmiş,birkaç kayışda ses var gibi birşeyler yazıyordu.
Benim sormak isteidğim konular şunlar,aracımla izmirde istanbulda yarım depodan daha az bir yakıtla sorunsuz geldim,ortalama tüketim 5 litre gibi birşeydi,
fakat istanbul içi bilgileri sıfırlayıp yaptığım denemede 1-2 vitesli dur kalk sıkışık trafikte 20 km gittiğimde benzin tüketimi 8-8.5 lt arası oldu,sizce bu normalmidir?
ayıca merak ettiğim bir diğer konuda aracım 5 vites olduu halde 5. vites giderken 2.5 devir civarında araç vites yükselt işareti veriyor,sanki araba 6 vitesmiş gibi,uyarı bir süre sonra kayboluyor.
satn aldığım arkadaş bir süre önce sprint booster denilen bir uygulama yaptırmış ama şehir içi yakıt arttığı için aparatı söktürmüş,aparat araca takılı değil,acaba bununla alakalı bir durum olabilirmi

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracıniz hayirli olsun . Sorularınıza gelirsek enjektör temizleyicisi kullanmak isterseniz wurth enjektör temizleyicisi öneririm uzun yola çıkip veya 50 km durmadan aracı kullanmanız gerekli depoya koyup fulluyorsunuz.Kayışlarda ses dediğiniz büyük ihtimalle V kayışı olabilir 6 senede veya 60 bin km değişmelidir. (Hangisi once dolarsa onu kontrol ettirin ). Şehir içi yakit sarfiyati her zaman daha fazla olur. Hatta kısa mesafe kullanımlarda da . Mesela şuan aracıniz 8 lt yaksın siz bilgisayardan sıfırladınız trafikten kurtulun o düşecektir.
Son sorunuza da sadece tahmin olarak opcop ile kapalı bi özelliği aktif etmiş olabilir.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Yakıt sarfiyatı normal değerlerde. Özellikle şehiriçi kullanımlarda yakıtın aşırı derecede artmasının çeşitli nedenleri vardır (Aracın kullanıldığı kentin trafik yoğunluğu, dur/kalk sayısının fazla olması, o kentin coğrafik konumu, iklim şartları, gidilen mesafe gibi). Onun için en ideal hesaplamalar uzun yolda yapılır. Vites büyütme uyarısı olan bir araç kullanmadım ama sanırım o ışığın amacı "ekonomik yakıt tüketimi" bantından çıkıldığını hatırlatan bir uyarı (bazı dizel araçlarda devir saatinde yeşil işaretli alanlar vardı, bunun amacı da ekonomik tüketim değerleri içindi).

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
shift lambası sonradan açılmış olabilir. 6 ileri versiyonlardaki gibi çalışma şekli vardır belki.
aracınızın kısa mesafe kullanımıysa normal. ortalama hızınız yükseldikçe tüketim düşer. birde yazılım yaptırırsanız baya keyif alırsınız. 120 hp oluyor araç o zaman daha kolay kalkıyor.

mitrox

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tşk ederim arkadaşlar,
evet kilit trafikte,1-2 vites,tüketim göstergesi ortalama 8-8.5 larda gezince belki bir anormallik vardır diye düşündüm,biraz hızlanınca düşüyor,hatta şuan yarı trafik yarı rahat trafik ortalamam 5.5 da.
ama bu 5 vites olan arabanın 5. vites giderken shift yukarı diye uyarı vermesi baya garip geldi aslında,hatta yol üstü bir özel opel ustasına sordum adam hayatımda ilk defa duydum bunu dedi:)

yazılım konusuna pek sıcak bakmıyorum,çünkü genelde hergün 80-100 km yol yapıyorum,yakıt tasarrufu önemli,yazılımda güç ile birlikte yakıtta artıyor diye biliyorum,
arabayı satın alırken arkadaş sprint booster cihazınıda verdi ama onu koydum kenara duruyor,takmayıda düşünmüyorum aslında,
1.3 şehir içinde evet keyifli diyemem,ama nekadar az yakarsa benim için okadar iyi,
aynı aracın 1.6 dizelini 1 ay kadar kiralamıştım,inanılmaz keyifli bir arabaydı,1.3 de hakkını yemek istemem gitmiyor değil gidiyor ama 70-80 den sonra gidiyor.
aracı seviyorum,gücü kadar gitmeye çalışıyor,hatta hızlanınca bende varım diyor ufaklık :)

bu arada yakın zamanda n11 sitesinde bakım kitleri satılıyor,hepsi bosh marka hava-yakıt-polen-yağ filtreleri,tavsiye edermsiniz,ve yağ olarak ne almak lazım,5-30 deniyor sanırım
birde triger seti devirdaim alıp taktırmayı düşünüyorum,bu konu için istanbul içi tavsiye edeceğiniz özel servis vamı

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yazılımla beraber düzgün kullanımda yakıt düşer. arabaya 95 hp az geliyor. 120 hp ve yaklaşık 30nm + tork artışı sayesinde araç daha rahat ve esnek oluyor. hergün 80 100 km arası yol yapsam kesin yazılım attırırdım 1.3 araca. dur kalkta eziyet olmaz en azından...

mitrox

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet dur kalk baya tatsız bu motorda,pek istanbulda önerilen bir yer varmı bu yazılım konusu için?

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet dur kalk baya tatsız bu motorda,pek istanbulda önerilen bir yer varmı bu yazılım konusu için?

şükrü abi var forumda 2cr diye bir firmada yapıyorlar. kullananların memnun olmadıkları bir durum yok.
1.3 cdti'da megachips var birde gözünüz kapalı teslim edebileceğiniz yerdir burasıda.