Seat Leon 1.4 TSI 122hp vs Opel Astra 1.4 turbo 140 hp ??

UMUT

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
2 aracı aynı sınıfta ya da denk olarak görmemek çok yanlış bi düşünce,
leon tasarım temeli olarak astra j ye göre eski kalabilir ama rakibi J değil H dır demek yanlış olur,
yeni leon (makyajlı kasa) son derece başarılı, özellikle iç tasarımdaki revizyonlar oldukça yerinde olmuş, ayrıca bagaj yükleme zemininin kademesiz olarak düzleştirilmesi de artıların arasında,
donanım ve kalite olarak da aşağı kalır yanı yok, tamamen tercih meselesi, alıcıya kalmış bi durum

kıyaslama yapacak olursak,

dış ve iç tasarım
astra j daha oturaklı, konforlu ve atik görünürken leon da aynı şekilde duyguları ateşlemeye yönelik çizgileri barındırıyor, ön kelebek camları ve yatık ön cam ile dinamizm her iki araçta da ön planda,
arka cam görüş açıları arasında belirgin farklar yok, koltuk oturma pozisyonu olarak yatık ön konsol sayesinde yine her iki araç da size istediğinizi vaad ediyor

motor/performans
her iki turbo motor da başarılı ancak +18 hp astraya ara hızlanmalarda avantaj sağlıyor, leonun motor sesi daha vızıltılı, astra ise daha tok, ferrari-leon / lambo-astra olarak düşünülebilir motor sesleri.

işçilik/malzeme kalitesi
vw grubunda olan leon hernekadar kalite ve işcilik olarak hiçbişeyden ödün vermese de daha yeni tasarımın getirmiş olduğu üretim teknolojilerinin avantajını kullanan astra bu konuda yarım adım kadar önde gidiyor, ancak leon a kötü demek yersiz olur, her iki arac da sınıflarında hakedileni sunmayı başarıyor,

ekstra donanımlar
leon FR, cupra gibi dış bodykit de astraya göre daha farklı çizgileri alternatiflere yansıtıyor, J GSI/OPC/irmscher ise yine daha tok ve aşırıdan uzak estetiğe sahip, göze her ikisi de hoş geliyor yine araçların bu versiyonları,
flexride ve AFL gibi donanımlar astrayı yine bi basamak yukarıya çekmeyi başarıyor, her iki modelde de açık renk bej iç döşeme olmaması bir handikap,

ayrıca belirtmekte fayda var, 2012 leon'un, 13 eylül 2011 de yapılacak olan frankfurt autoshow da ilk tanıtımı yapılacak, ardından (1 ay sonra) los angeles autoshow ile world premier'i gerçekleşecek.

concept fotolar şu şekide,
2001110951438123.jpeg

2001110951439534.jpeg

2001110951433900.jpeg

2001110951436402.jpeg

2001110951435151.jpeg

Uğur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tabiki euroncap dediğimiz araç dayanıklılık ve güvenilirlik testlerinde belli kriterler baz alınarak yapılan testler sonucu her araca yıldız baz alınarak not verilir max 5 yıldız dır örneğin 97 lagunada 2-3 yıldız , mercedesin 97 c sınıfının dışında 2 yıldız alanı yok. 97 passat 3 yıldız, 97 vectra 2-3 yılzdız, 97 mondeo 2-3 yıldız, 97 primera 3 yıldız, 98 brava 2 yıldız ve 97 volvo s40 ve 98 volvo s70 4 yıldız vs ve bu sayılan 2,3,4,5 seviyelride kendi içinde alt üst yada ortasıda olabiliyor demek istedğim buydu.

Euroncap ve yıldız verme şartlarını biliyorum ve senesini tam bilmiyorum ama artık testler eskisi gibi yapılmıyor ve puanlama da değişti daha da zorlaştı. Benim anlamadığım Atra j'nin 5 yıldızın en alt puanını aldığını ya da leonun 4 yıldızın en üstünü aldığını nasıl biliyoruz?

hakan_yucel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Euroncap ve yıldız verme şartlarını biliyorum ve senesini tam bilmiyorum ama artık testler eskisi gibi yapılmıyor ve puanlama da değişti daha da zorlaştı. Benim anlamadığım Atra j'nin 5 yıldızın en alt puanını aldığını ya da leonun 4 yıldızın en üstünü aldığını nasıl biliyoruz?
yıllardır takip ettiğimden,araştırdğımdan biliyorum bu kadar merak ettiysen araştırıp sende öğreneblirsin.

Uğur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yıllardır takip ettiğimden,araştırdğımdan biliyorum bu kadar merak ettiysen araştırıp sende öğreneblirsin.

Üslup değil mi ne kadar önemli. Sorumun sonunu bile nasıl biliyoruz diye bitirdim dikkat ettiysen biliyorsun demedim ki belki yanlış anlarsın diye. Yazdığın şeye peşinen katılmıyorum deyip ahkam kesmek istemediğimden belki bilmediğim bir şey vardır diye sordum hani burası forum ya o yüzden senin cevabın da üstte işte.

Ayrıca bu konuda araştırıp öğrenilecek yer euroncap tabi ki oraya girip puanlama ve sonuçlara bakıyorum lakin senin dediğin gibi bir kriterle karşılaşmadım astra j'nin 5 yıldızın en kötülerinden olmadığını da biliyordum ( tekrar da baktım ) ama yine de bilmediğim bir şey vardır diye sorma gereği duydum, sanma ki leonu kötülüyorum kullandım ve çok da keyif aldım.

Bir hatırlatma yapayım forumda birilerine sormak ve bilgi almak da ( özellikle kaynak göstererek yapılan) bir araştırmadır.

hakan_yucel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Üslup değil mi ne kadar önemli. Sorumun sonunu bile nasıl biliyoruz diye bitirdim dikkat ettiysen biliyorsun demedim ki belki yanlış anlarsın diye. Yazdığın şeye peşinen katılmıyorum deyip ahkam kesmek istemediğimden belki bilmediğim bir şey vardır diye sordum hani burası forum ya o yüzden senin cevabın da üstte işte.

Ayrıca bu konuda araştırıp öğrenilecek yer euroncap tabi ki oraya girip puanlama ve sonuçlara bakıyorum lakin senin dediğin gibi bir kriterle karşılaşmadım astra j'nin 5 yıldızın en kötülerinden olmadığını da biliyordum ( tekrar da baktım ) ama yine de bilmediğim bir şey vardır diye sorma gereği duydum, sanma ki leonu kötülüyorum kullandım ve çok da keyif aldım.

Bir hatırlatma yapayım forumda birilerine sormak ve bilgi almak da ( özellikle kaynak göstererek yapılan) bir araştırmadır.
uslubumda rencide edici yada sizi kırıcı birşey varda benmi göremedim.peki sizin gönlünüz olsun ben tamamen işkembe-i kübradan attım boş boş konuşuyorum işte.konu amacından sapcak yoksa iyice farklı konuşmaya başlanacak.

kutluhan23

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben genel olarak iki aracıda beğeniyorm ,opeli kullanıp memnun kalan biri olarak opelin yeni yüzü olan astrayı tercih ederdim , fakat bende bir tecrübemden bahsedeyim size , otomobillerle iç içe yaşayan meraklı biriyim ve çevremdeki arkadaşlarımda bu şekilde olduğu için araçları biribiri ile sık sık kıyas edecek ortamlarımız oluyor , geçenlerde volvo s60 d3 (2.0 dizel 163 hp ) ile octavia 1.4 tsi yi kalkış yarışı yaptık ve tsi ye olan hayranlığım kat be kat arttı , tsi kesinlikle bir mühendislik harikası bir makine , silindir hacmi dinlemeden hem kalkışta hemde son süratte kendisinden kağıt üzerinde 30-40 beygir daha güçlü olan motorlarla çok rahat başedebiliyor.