Şasedeki Paslanma.

junioryay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.realkrom.com
Arkadaşlar Akü asidi bir şekilde alt kısma akıp metal üzerindeki boyayı bozmuş. Boyadan mahrum kalan metal yüzey paslanmış. Bu kısmı boya ile hallederim ancak tamircim dedi ki; Eğer orayı boyatırsan araç önden darbeli sanabilirler. Fikri olan var mı?

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Arkadaşlar Akü asidi bir şekilde alt kısma akıp metal üzerindeki boyayı bozmuş. Boyadan mahrum kalan metal yüzey paslanmış. Bu kısmı boya ile hallederim ancak tamircim dedi ki; Eğer orayı boyatırsan araç önden darbeli sanabilirler. Fikri olan var mı?

Boyamadan resmini çek ve bu konunun çıktısını al, iddia eden olursa, al resmi, konusu burada böyle oldu dersin.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ümit ben olsam o kısmın resmini çeker sonrada boyatırdım. Kaporta pastan çürümüş diyeceklerine varsın boyalı desinler. Ayrıca şase uçları veya tampon arkası boyanmayacağına göre fazla sorun yaratmaz.

junioryay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.realkrom.com
Ümit ben olsam o kısmın resmini çeker sonrada boyatırdım. Kaporta pastan çürümüş diyeceklerine varsın boyalı desinler. Ayrıca şase uçları veya tampon arkası boyanmayacağına göre fazla sorun yaratmaz.
Araba boyasız olunca bu kısımı boyatmak zoruma gidiyor. Ama sonuçta senin dediğin gibi olacak Savaş abi.

hasankaplan35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Abi bukadar sıkıntı yapmayın böyle şeyler için.. Okadarlık boyayı sorun edecek kılçık ta senin arabanı almasın boşver :)

J kasa astrayı boyatmak zorunda kaldı geçenlerde forumdan bi arkadaş, boydan boya sürtmüşler.. Başına herşey gelebilir aracın, çok sakınan göze çöp batarmış sıkma canını nazar boncuğu olsun ;)

ömerfaruk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Akü kısmındaki çürüklerde asit içine işlediği için çürüme çok hızlı oluyor, iyice kazıdıktan sonra pas dönüştürücü kullanırsanız uzun süre sıkıntı çıkarmaz.

junioryay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.realkrom.com
Akü kısmındaki çürüklerde asit içine işlediği için çürüme çok hızlı oluyor, iyice kazıdıktan sonra pas dönüştürücü kullanırsanız uzun süre sıkıntı çıkarmaz.

Pas dönüştürücü dediğiniz nasıl bir malzemedir? Hiç duymadım.

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et

otoboyasi dersleri verdiginizi hatirliyorum bir konuda boyle bir muhabbet olmustu, ama tavsiye isterseniz...

Aku aisidi ile metal yuzeyde olusan paslanma, fabrikada yapilan phosphating isleminin etkisini o bolumde sifirlamistir, fosforik asit ve su ile o bolumun tekrar yikanmasi ve ayni etkinin saglanmasi ustune vurulcak boyanin etkisini artirir. Yoksa o boya tekrardan kabaracaktir. Normal pastan biraz daha farkli bir uygulama lazim asit yaniklarina

Son düzenleme:

junioryay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.realkrom.com
otoboyasi dersleri verdiginizi hatirliyorum bir konuda boyle bir muhabbet olmustu, ama tavsiye isterseniz...

Aku aisidi ile metal yuzeyde olusan paslanma, fabrikada yapilan phosphating isleminin etkisini o bolumde sifirlamistir, fosforik asit ve su ile o bolumun tekrar yikanmasi ve ayni etkinin saglanmasi ustune vurulcak boyanin etkisini artirir. Yoksa o boya tekrardan kabaracaktir. Normal pastan biraz daha farkli bir uygulama lazim asit yaniklarina
Bir kere normal pas işlemine nasıl bir işlem yapılabileceğini zaten biliyoruz. Benim sorduğum sorunun oto boyası dersi vermem ile alakası yok.
Sökülebilir bir metal olsa, o parçayı alıp pasivasyon işlemi de uygulardım. Ancak söz konusu şase ve spreyle boyamak için bile motorun inmesi gibi bir sürü sıkıntı var. Sizin söylediğiniz fosforik asit sistemi esasen pas sökme/temizleme işlemi. Kısaca fosfatlama deniyor. Okulumuzda fırın boya sistemi var ve bu işlemi zaten uyguluyoruz. Forumda birçok üye var ve akıl akıldan üstündür. Arkadaşımız da Pas dönüştürücü önerisi getirdi. Bu ürünü bilmiyorum. Az önce araştırdım. Bahsedilen pas dönüştürücü; pasivasyon işlemini ve aynı zamanda İnhibasyon uygulayan bir ürün. Ancak yine üzerine boya istiyor.

Son düzenleme:

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Bir kere normal pas işlemine nasıl bir işlem yapılabileceğini zaten biliyoruz. Benim sorduğum sorunun oto boyası dersi vermem ile alakası yok.
Sökülebilir bir metal olsa, o parçayı alıp pasivasyon işlemi de uygulardım. Ancak söz konusu şase ve spreyle boyamak için bile motorun inmesi gibi bir sürü sıkıntı var. Sizin söylediğiniz fosforik asit sistemi esasen pas sökme/temizleme işlemi. Kısaca fosfatlama deniyor. Okulumuzda fırın boya sistemi var ve bu işlemi zaten uyguluyoruz. Forumda birçok üye var ve akıl akıldan üstündür. Arkadaşımız da Pas dönüştürücü önerisi getirdi. Bu ürünü bilmiyorum. Az önce araştırdım. Bahsedilen pas dönüştürücü; pasivasyon işlemini ve aynı zamanda İnhibasyon uygulayan bir ürün. Ancak yine üzerine boya istiyor.

Bana ne oldugunu anlatma biliyorum ben zaten.... ya cok fena sinirleniyorum senin cevap yazma sekline...

yahu biliyorsan neden soruyorsun ki hep ayni terane senle anlasamiyoruz bak artisligi caktin yine, esseklik bende cevap yaziyorum sana :mad:Ne yapildigini biliyorsan git yap bunun 3-5 farkli yolu yok tek yolu var onuda biliyorsun zaten, pasivating i sus serisi metale yaparsin oto kapoartasina yap eline al umit bey, dahada yazmiyorum senin bu konuna gecmis olaun insallah duzelir aracin. Buda gogus kaplama olayina donucek :mad:

Son düzenleme: