Şanzıman Fantezisi

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar, bildiğiniz veya bilmediğiniz üzere bir arabam var. Çok garip giriş oldu :D 2006 model Vectra C2 1.9CDTI Active Select. Otomatik vitesi çok seviyorum, keyfi rahatlığı bir harika ama bu aralar rahat batıyor ve arabayı haddinden fazla zorluyorum ve ısınıp vuruntulu geçiş yapmaya başlıyor. Meşhur bir şanzımancıyla görüştüm %101 hidrolik beyni sorunu var daha yeni tamir ettim seninkiyle aynı sorun yaşayan bir şanzımanı dedi. Kardeşim de otomatik sürmekten pek hoşlanmaz, benim de performansa olan düşkünlüğüm tavan yaptığından ve otomatik şanzıman da performans törpülediğinden manuele çevirmeyi istiyorum.

Klasik cevaplar bellidir " sat manuelini al" , "düzen tutmaz" , "arabayı yörütemezsin" , "beyine kadar değişecek" falan filan uzar gider yani. Araştırıyorum, bakıyorum tüm 1.9CDTI piyasası leş arabalarla dolu, eşşek gibi binmişler 500bin km çekmişler 130 140bin kmye ve C2 kasada 1.9CDTImanuel olarak bulma gibi bir ihtimalim de yok. Arabama güveniyorum ve eş değer temizlikte ve aynı fiyata araba bulamayacağıma adım gibi eminim.

Hali hazırda fabrikasyon manuel 6 ileri F40 şanzımana sahip 1.9CDTI modeller var. Komple otomatik şanzıman sistemini söküp arabayı orijinal parçalarla manuele çevirmek istiyorum. Daha yalın sistemli arabalarda bmw e36 gibi falan modellerde manuele çevirmek gayet basit ancak 1.9CDTI konusunda emin değilim. Bilgisi veya daha iyi fikri olan varsa kafasına göre yardırabilir.

Sonraki adım olarak emme manifold pal kısmını genişletme, değişken zamanlı turbo(üst devirlerde daha yüksek güç alırken alt devirlerde turbo lag olmaması için) , DPF EGR KAT iptali içeren yazılım ve downpipe dahil bir egzos sistemi. Ve bunlar sonrasında 220 230hp civarı kara duman atan bir araba :D

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence mantıklı güzel proje,turbosundan şanzımanına ben tuttum :) Ayrıca bence sorun olcak bişey yok gibi ortada tam detayını bilmiyorum,sadece masraf biraz sorun gibi mert :)

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Okul bitti selçuk, eski arabada ertelediğim fikirleri bu arabada hayata geçirsem süper olur, altyapı yeterince iyi :D
Afyon'da iki servise götürdüm arabayı, servisin biri afyonda tuttuğuna saplama konusunda kıdemli bir opel servisi. Aks boşluğunu orijinal parçayla 1500 liraya, yan sanayi parçayla 750 liraya gidereceğini söyledi eleman :D Aynı eleman bizim otomatik şanzımanı komple alıp, komple manuele döndürmeye 3bin lira para istedi, sorunsuz takarız dedi. Bu işlerden anlayan biri 2bin lira cebimden çıkacak şekilde şanzımanı yaparsa. Belimi doğrultmak için sadece yazılım + düzboru ile bir süre geçiririm :D Toplamda 2-3 maaşa hallederim sanırım herşeyi :D

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opel Garaj ile iletişim haline geçtim, sanırım olcak bu iş :D

dark_crow

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Hayırlısı olsun Mert. Biz yürüt dedik sen uçurdun :D

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tam uçamadım panpa, bugün yine 1.6 sanan aziz mümin kardeşlerimle baya bi kapışmalı seyrederek 220km yol yaptım. 250hp civarına çıkartabilirsem arabayı çok feci şeyler olacak :D

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sat gitsin

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eski araba gibi olsa değmez satayıp yeni araba alayım derim de bu araba başka be canerim, satsam aynı paraya dengi bi araba alamam. Sattığımla kalır özler dururum, dizelin tortor sesine bile alıştım, 1.9cdti olmazsa olmaz konuma geldi acayip alıştım, hele bi güne 6-7 tokat sığdırınca daha bi bağlandım arabaya. Manuel şanzıman ve kara duman ile düşünemiyorum ben onu :(

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opel Tech ile görüştüm de motor beyninde 20 tane sensör varmış otomatik şanzımanı algılayan, onları kandıramayabilirim de falan filan dedi yapamazsan mahcup olmak istemem falan...Memlekette bu arabayı manuele çevircek adam yok galiba. İyi ki bir niyeti bozup arabayı kara trene döndürelim dedik.