Sanki camlar hep aralıkmış gibi rüzgar sesi geliyor?? Can Sıkıcı..

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
evt arkadaşlar 1 tane kapıyı biraz once bitirdim. daha fazla devam edemedim çünkü hortumda bitti :=)

bu kadar hortum bulabilmiştim. işi kaptım. ince bir çelik buldum evde uzun. onunla 1 kerede geçirdim. bulaşık deter janı ile kayganlaştirdim süper oldu. bi kaç yerden yarık oldu ama olsun pek sorun olmaz herhalde..

sunu sormak istiyorum. fitil sanirim tam eski yerine denk gelmedi kapıda. bu bir sorun teşkil eder mi?

deterjan işe yarar :) kolay gelsin.

Webeffect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar dün tüm kapılara hortumu çektim. çekerken bazi yerleride yırtmış bulundum. lastik çok eskimiş hemen yırtılıyor..

neyse bittikten sonra hemen test sürüşüne çıktım. 120 130 km civarinda. eskiye göre azalma olmuş. ama diger arkadaşlarin dedigi gibi tamamen kesilmedi hala rüzgar sesi geliyor. azda degil.. nedendir acaba bilen var mı??

en ince hortumlardan almadım. 3 numara diyebiliriz aldıgım hortuma..

acaba benim sorunum başka bir olay mı??

termometre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benimde sürücü kapısında sorun vardı, kapının üstü yani kapı direğine gelen kısmı tam basmıyordu ve kapı fitiline sürtüp gıcırtıya benzer bir ses yapıyordu...

Malum 9 yıllık araç fitiller eskimiş... Yeni fitil fiyatları da el yaktığından o şekilde kullanıyordum... Aklıma kapının kilit karşılığını biraz geriye almak aklıma geldi, 2-3 mm kadar geriye aldım 2 vidası var zaten, 1 dakika bile sürmüyor...

Şimdi kapıdan bırakın fitil sesini, rüzgar sesi bile gelmiyor artık yüksek hızlarda...

Diğer kapılara uygulamadım, sadece 140km den sonra arka kapılardan rüzgar sesi geliyor şimdilik... Gerek duymadım...

bu türden sorunları olan arkadaşlar bunu deneyebilirler.... Kapı artık daha tok bir sesle kapanıyor... Kapıya bir zararı varmı onu bilmiyorum, bir kaportacıya sordum, bana gelsen bende aynısını yapardım dedi.....

Fotoğraf eminiyet kemerini tamir ederken ki çektiğim fotoğraf, elimle tuttuğum kısmın bir alakası yok:D

38475470.jpg

Son düzenleme:

Webeffect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sedat hoca anladıgım kadariyla sen kapiyi artık daha çok kapatiriyorsun. peki dıştan nasıl gözüküyor kapi içeri göçmüş gibi durmuyor mu??
bunu deneyebiliriz ama 2-3 mm yana kaydırınca diger delik çok yakın olacak. arası felan kırılırsa kötü olabilir. tam emin olamadım ben :S

termometre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sedat hoca anladıgım kadariyla sen kapiyi artık daha çok kapatiriyorsun. peki dıştan nasıl gözüküyor kapi içeri göçmüş gibi durmuyor mu??
bunu deneyebiliriz ama 2-3 mm yana kaydırınca diger delik çok yakın olacak. arası felan kırılırsa kötü olabilir. tam emin olamadım ben :S

Bende o konudan çok tedirgindim. 2-3 mm geriye aldım, ses olayı bitmişti ancak dediğiniz gibi kapnın ayarı v.s. konulardan bir sıkıntı olabileceği için tekrar eski yerine aldım ve hiç bir fark yoktu...

Kaportacıya gösterdiğimde ise; zaten olması gereken bu ayar dedi, zamanla kapı karşılığı kayabiliyor, sizde de aynı sorun olmuş galiba dedi, fitillerinizde eskimiş zaten, sorununuz fitilden kaynaklanıyor dedi...

Ayarı anlamanın yolu ise şu imiş:

Kapı karşılığını hiç oynamadan kapının açılış-kapanış sesi, ve kapı konuna uygulanan kuvvet ve görünüm duyulur hissedilir ve gözlemlenir...

Kapı karşılığı 1-2-3 mm arasında geriye alınır, yine aynı şekilde, ses-kuvvet ve görünüm gözlemlenir...

Geriye çok veya az aldığımız ise kapı kolundan hissedilirmiş... Kapıyı açarken kapı kolu zorlanıp, damak düştükten sonrada geriye hızlı geliyor ise geriye çok alınmış, biraz öne alıp orta noktayı bulmaya çalışılmalı imiş...

Zaten bunun için usta olmaya gerek yok insan çok rahat hissediyor... Evlerimizdeki ahşap oda kapıları gibi, yıllar ile nemden v.s. ayarı bozulan kapıları açarken kol zorlanır ve pat diye birden açılır işte bu gibi durum olmaması gerekiyor ayarlarken....

Bence en iyisi bir kaportacıya gidip ayarlatmak, para ile yapılan bir iş değil zaten, ben ayarı sormaya gittiğimde de kaportacıyı tanımıyordum geçerken selamünaleyküm diye girdim içeriye:) diğer 3 kapıyada baktı ben gerek yok desemde, bunlar güzel gerek yok dedi... Borcumuz nedir dediğimde bu tür işlerden paramı alınır, ayar bozulursa sen yine gel ben hallederim parasız dedi... Bence en güzeli kaportacıya ayarlatmak... Bir selama iş bitiyor... Allah razı olsun kaportacı arkadaştan....:) Yani parayla değil duayla yapılan bir iş:)

engin03

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet gerçektende fitillerinizde yırtılma veya çok fazla eskime yoksa serumla, fitil değiştirmekle falan uğraşmayın. Bir kaportacıya götürün kapılarınızı ayarlatın rüzgar sesinden kurtulun.