Sanayi ve ticaret bakanlığı

izy1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
SAnayi ve ticaret bakanlığına yazdığım dilekcem;
Aracıma yapmış olduğum modifiyeyi, plan proje çizdirip ruhsata işletememe.Bununla ilgili, ilk önce Denizli TSE müdürlüğüne sonra Ankara TSE müdürlüğüne, cevap EK1`dedir. Daha sonrada Ankara Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğüne, cevap EK2 `dedir , maruzatımı bildiren bir dilekçe yazdım.Ama dilekçelerde sorduğum sorulara tam cevap verilmeden bana, TSE´den plan proje gerektirmeyen bir tadilat olduğunu, gerek olmadığını, Sanayi ve Ticaret Bakanlığından uygun olmadığını belirten cevap aldım.

Benim asıl öğrenmek istediğim, diğer dilekçelerimde de belirttiğim sorulardır.

1-) Ülkemizde üretilen, vergisi ödenen, araç aksesuarları üretimi yasal olupta, kullanımı neden yasak.Bu durumda; firma üretiliyor devlete vergisini ödüyor. Toptancı alıyor devlete vergisini ödüyor. Biz tüketiciler alıyoruz vergisini ödüyoruz.Aracımıza taktırıyoruz işçilik parası ödüyoruz. Yolda trafik memuru durduruyor,yaptığımız modifiyeler ruhsata işli olmadığı için trafik kanununun 32. maddesine dayanarak, ya aracımız trafikten men ediliyor yada trafik cezası kesiliyor.

2-)Madem yasak neden üretimine izin veriliyor.

3-) Türkiye`de bazı araçların modifiyeleri ruhsatlarına işlidir.Bu araçlar nasıl işletti hala anlamış değilim.Çifte sıtandartmı uygulanıyor.Bu plakalar sadece benim bildiklerim.

4-) Modifiye bir çok tv kanallarında, şehirlerimizde, otoshow adı altında ve trtuning, tuningTürkiye gibi yazılı alanda boy gösteriyor.Yani yazılı ve görsel basında da yer alıyor. Bunular göz ardı edilemez.Modifiye, Türkiye`de çok büyük yol aldı ve almakta.Bunun önüne geçilemez.

5-) Bu konu hakkında bir izin yada kanun çıkarılamaz mı? Avrupa birliğinde modifiyeler, belirli vergi karşılığı ruhsatlarına işleniyor.

İnanın ki, ben ve benim gibi bir çok arkadaşımız modifiyeli araçlarını evinin önünden çıkaramıyor.Bizi bu zevkimizden mahrum etmeyin. Benim amacım burada kimseyi şikayet etmek değil sadece hakkımızı aramaktır.
Buda bana gelen cevap;
İlgili kayıtlarınız konusuna Bakanlığımız tarafından 29,02,2008 tarih ve 0577 sayılı yazı ile cevap verilmiş olup 21,10,2004 tarih ve 25620 sayılı resmi gazetede yayımlanan Araç imal,tadil ve montajı (AİTM )Yönetmelikte konu ile ilgili bir düzenleme şu aşamada Bakanlığımız gündeminde bulunmamaktadır.
Diğer taraftan, modifiye parçaları üretimi yapan firmaların üretiminin yasaklanması ile ilgili hususlsr görev ve yetki alanımızın dışında olduğundan herhangibir işlem yapılamammaktadır.

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
daha önceleri internet suçlarının yasalarımızda yer almaması gibi modifiye de öyle kalmış gibi görünüyor,
yeniliklere kanunların adapte olması epeyce gecikiyor malesef...
aslında vergi kapısı olduğunu devlet fark ederse balıklama atlar