Cam Filmleri ile ilgili resmi cevap

cptdeniz 55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ultraviole ışınları kesen (yanlış biliyor olabilirim) renksiz film şeffaf yani, bu tür filmlerde yasak diyebilirmiyiz,
sorun sanki renkli renksiz ayrımı değilde, camlara orjinalin dışında bir şey uygulamakta yasak
yasak olsa bile şeffaf olacağı aracın içi net görüneceği ve kolaylıkla anlaşılamayacağı için kontrollerde sorun olacağını zannetmiyorum film olduğunun tespitinin gözle çok zor olacağı kanısındayım..

octinum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yasak olsa bile şeffaf olacağı aracın içi net görüneceği ve kolaylıkla anlaşılamayacağı için kontrollerde sorun olacağını zannetmiyorum film olduğunun tespitinin gözle çok zor olacağı kanısındayım..

Yönetmeliğe göre serbest görünüyor. :) Tabii başından beri tartıştığımız üzere, yoruma açık olabilir ve kanun uygulayıcılar başka şekilde yorumlayabilir.

Bu arada tespit çok mühim değil. Ben de yaptıracağım filmin özellikle camları indirip kenarlarından kurcalamadıkça kontrollerde farkedilmeyeceğini düşünüyorum; "Colt'ta var da Vectra'da mı olmayacak kardeşim?" argümanıyla filan yırtılır. :p Şaka bir yana, sanırım tartışmamız işin yasallığı üzerine, yoksa kontrollerde gözden kaçırmak ayrı mesele.

ysnbbk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öyle demiyelimde şöyle diyelim en güzeli, her nekadar sanal ortam olsada bazı şeyler takip ve kontrol altında sokakta yapamıyacağın şeyi buradada yapamıyorsun değişen bişey yok.. sanallık bi yere kadar..
http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=93273 burayıda bi okursan belki bakış açın değişebilir kanısındayım...
Deniz abi meraktan çatladım valla naptın sen ? Bu arada bende hızdan ceza yedim 510 tl. Abilerim otobanda hız sınırı 120 olurmu ya ? Bi dünya para veriyorsun vergi veriyorsun motoru şöyle güçlü beygiri böyle atik diye ama bomboş koca otobanda 120 hız sınırı var :) O zaman Türkiyeye getirilen araçlarda fabrikasyon çıkışlı hız sınırı konsun :) kadran 120 olsun :D Şaka maka bi yana ben filmde şunda bunda değilde diğer cana ve mala zarar verecek hataların cezalarının dudak ucurtacak şekilde pahalı olmasını istiyorum. Olması gerekende o.Ben normalde hızlı kullanan birisiyim ve yediğim ceza sayesinde artık 100ü geçmiyorum :D Avrupada adamlar o kadar bilinçli ve kurallara uygun kullanıyormuş ki hayret ediyorum okudukça. Madem insanlıktan anlamıyoruz varsın ceza fiyatları fırlasın.

Son düzenleme:

myugurge

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Deniz abi meraktan çatladım valla naptın sen ? Bu arada bende hızdan ceza yedim 510 tl. Abilerim otobanda hız sınırı 120 olurmu ya ? Bi dünya para veriyorsun vergi veriyorsun motoru şöyle güçlü beygiri böyle atik diye ama bomboş koca otobanda 120 hız sınırı var :) O zaman Türkiyeye getirilen araçlarda fabrikasyon çıkışlı hız sınırı konsun :) kadran 120 olsun :D Şaka maka bi yana ben filmde şunda bunda değilde diğer cana ve mala zarar verecek hataların cezalarının dudak ucurtacak şekilde pahalı olmasını istiyorum. Olması gerekende o.Ben normalde hızlı kullanan birisiyim ve yediğim ceza sayesinde artık 100ü geçmiyorum :D Avrupada adamlar o kadar bilinçli ve kurallara uygun kullanıyormuş ki hayret ediyorum okudukça. Madem insanlıktan anlamıyoruz varsın ceza fiyatları fırlasın.

120 hız sınırı konusu şundan dolayı , geçenlerde bir haber izledim , 27 yaşındaki bir genç TEM otoyolunda trafiğin en kalabalık olduğu saatlerde üst geçitten geçerken bayılıyor ve dengesini kaybedip düşüyor , otoyolun tam ortasında 1.80 uzanıyor , tabi havada karanlık olunca sürücüler son anda fark edip genci ezmemek için direksiyon kırıyorlar , sonra metrobüs yolcuları kendileri yola atınca araçlar bir olay olduğunu anlıyor ve yavaşlıyor o noktaya gelince , genç tabi Allah rahmet eylesin daha düşmeden yaşamını yitirmiş

Şimdi aynı olayın senin başına geldiğini düşün demişsin ki şu kadar beygirli bu kadar hızlı araba alıyoruz , ya üst geçitten geçen biri dengesini kaybetse ve tam senin önüne sen 220 KM ile giderken düşse ne yapacaksın ? Hiç bişey ... Ya genci ezeceksin (ki buna vicdanın el vermez) yada ezmemek için direksiyonu kıracaksın bu sefer aşırı hızdan direksiyon hakimiyetini kaybedip takla atacaksın sonra Allah korusun sen yaşam mücadelesi vereceksin hastanede

Yani şimdi anladınmı yasaların neden 120 hız sınırı koyduğunu , o senin boş yol dediğin yerde 1 saniye içinde yolun ortasında kedi , köpek daha da önemlisi insan olabiliyor

200 KM hızla giderkende hiç kimse 5-10 metre içinde zınk diyede duramaz , şuan dünyanın en lüks ve hızlı arabası bile bu özelliğe sahip değil ne yazık ki

Herkese kazasız belasız sürüşler

Bu arada konu nereye gitmiş yahu böyle :) Cam filmini tartışacak milletmişizde haberimiz yokmuş , bu kadar cam filmi merakımız varsa hiç tartışmayın arkadaşlar

Savaş abinin dediği gibi gidin komple aracınızın camlarını değiştirin , cezasıda yok orjinal olduğu için , sizde rahat , forumda :rolleyes:

Son düzenleme:

ysnbbk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
120 hız sınırı konusu şundan dolayı , geçenlerde bir haber izledim , 27 yaşındaki bir genç TEM otoyolunda trafiğin en kalabalık olduğu saatlerde üst geçitten geçerken bayılıyor ve dengesini kaybedip düşüyor , otoyolun tam ortasında 1.80 uzanıyor , tabi havada karanlık olunca sürücüler son anda fark edip genci ezmemek için direksiyon kırıyorlar , sonra metrobüs yolcuları kendileri yola atınca araçlar bir olay olduğunu anlıyor ve yavaşlıyor o noktaya gelince , genç tabi Allah rahmet eylesin daha düşmeden yaşamını yitirmiş

Şimdi aynı olayın senin başına geldiğini düşün demişsin ki şu kadar beygirli bu kadar hızlı araba alıyoruz , ya üst geçitten geçen biri dengesini kaybetse ve tam senin önüne sen 220 KM ile giderken düşse ne yapacaksın ? Hiç bişey ... Ya genci ezeceksin (ki buna vicdanın el vermez) yada ezmemek için direksiyonu kıracaksın bu sefer aşırı hızdan direksiyon hakimiyetini kaybedip takla atacaksın sonra Allah korusun sen yaşam mücadelesi vereceksin hastanede

Yani şimdi anladınmı yasaların neden 120 hız sınırı koyduğunu , o senin boş yol dediğin yerde 1 saniye içinde yolun ortasında kedi , köpek daha da önemlisi insan olabiliyor

200 KM hızla giderkende hiç kimse 5-10 metre içinde zınk diyede duramaz , şuan dünyanın en lüks ve hızlı arabası bile bu özelliğe sahip değil ne yazık ki

Herkese kazasız belasız sürüşler

Bu arada konu nereye gitmiş yahu böyle :) Cam filmini tartışacak milletmişizde haberimiz yokmuş , bu kadar cam filmi merakımız varsa hiç tartışmayın arkadaşlar

Savaş abinin dediği gibi gidin komple aracınızın camlarını değiştirin , cezasıda yok orjinal olduğu için , sizde rahat , forumda :rolleyes:
Ben daha otobanda kedi,köpek,üst geçit görmedim ama sende haklısın. Nerede ne olacağını bilemeyiz.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ben daha otobanda kedi,köpek,üst geçit görmedim ama sende haklısın. Nerede ne olacağını bilemeyiz.

Abim marmara depremi sırasında Ankara-İstanbul otobanında dört ayaklı ineğe çarptı :maden:.

ELEGANCE06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ADANA da kaliteli film çektirmek isteyen arkadaşlar!!
bugün aracıma 3m film çekildi. 3 numara yaptırdım, çok hoş oldu. işçilik, hizmet ve fiyat olarak 10 numara bir yer tarif edebilirim ilgilenenlere.
saygılar.

octinum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Otobanda biri canlı olmak üzere çok sayıda köpek/kirpi filan gördüm. :) Hız kuralları aracın ne kadar hızlı gidebildiğinden ziyade "ortalama sürücünün ne kadar çabuk tepki verdiği, ortalama arabanın ne kadar güvenli manevra yapabildiği" gibi parametrelere göre koyuluyor. Verdiğimiz vergilerle ne yaptıkları başka tartışmanın konusu, ama yolu bile doğru dürüst yapamayan, hele otobanda en sol şeride geçerken sinyal vermeyi gereksiz zanneden insanların ülkesinde bu hız sınırları gayet yerinde.

Cam filmini tartışabilecek yere geldiysek güzel bu arada. :) Bu ülkenin çoğu "tak gardaş ben gapgara yaptım polis görünce ara sokağa giriyom" der bu tartışmamıza. Adam cam filmi denen şeyin 1.6 litrelik aracı Mustang yapmaya yaradığını filan sanıyor, mahremiyetmiş güneş ışınlarıymış haberi yok. :)

Komple aracın camlarını değiştirmeyi tartışmaya açmak gibi olmasın ama, cebinizde bol miktarda paranız olsa bile onu yapmak yasal açıdan cam filminden bile zor diye biliyorum. :)

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Türkiye nin paralı olmasına rağmen, kasisler ile dolu, karanlıkmı karanlık ve ıssızmı ıssız otoyollarında karşınıza ayı bile çıkabilir, o yüzden hız sınırı 120 km/h çok bile.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
............................ mahremiyetmiş güneş ışınlarıymış haberi yok. :)

Komple aracın camlarını değiştirmeyi tartışmaya açmak gibi olmasın ama, cebinizde bol miktarda paranız olsa bile onu yapmak yasal açıdan cam filminden bile zor diye biliyorum. :)

Mahremiyet konusu ile cam filmi arasındaki bağı fazla çözemedim. Aracın içinin görünmesini istemiyorsak o zaman panel tipli araç almak daha mantıklı olmaz mı?

Yasalarla İzin verilen cam filmi için harcanacak para, büyük ebat çelik jant+tekerlerden bile daha ucuza mal olur, ayrıca araçtan çıkacak olan camları değerlendirme imkanımız da var. Yasal açıdan izin verilen renkli camlar için nasıl bir zorluk var?

Cam filmi konusunu savunan arkadaşlar; cam filmini ucuz olduğu için savunabilirsiniz, renkleri hoşunuza gittiği için savunabilirsiniz, gizlenmek hoşunuza gittiği için savunabilirsiniz, kız arkadaşınızla gezerken rahatsız edilmemek için savunabilirsiniz, kıskanç olduğunuz için savunabilirsiniz bunlar kişisel fikirler olduğu için anlarım, dinlerim, yorum yaparım ama mevcut durumda yasal olmayan bir aksesuarın savunulmasını, ne yaparsam yasağı delerim gibi fikirleri desteklemem.