rot balans ve yağ sorunu

patates

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar herkese selamlar
rot ve balans ayarlarımı 2 bin km önce yapmama rağmen
yeni çıkdığım uzun yolda biraz hız yapayım dedim 160 civar hızında biraz ilerledim belki 10 15 saniye kadar bir anda direksyonum titremeye başladı durup lastiklere baktım bi problem yok tu anlamadım gitti bir türlü yüksek süratlerde aracımın titremesini önleyemedim neden dir aracım astra g 16 ön arka lastiklerim farklı marka acaba ondan mı kaynaklanıyor bu durum

birde yağ ile alakalı merakımı söylemek isterim aracımın yağ seviyesine hiç bakmam bayada geçmişdi bir bakayım dedim yağ çubuğuna kalan yağ değmiyordu bile burda anlayamadığım yağın az olduğunu araç neden uyarmadı bende hiç yağ lambası felan yanmadı hiç görmedim neye göre yanıyor

saygılar ve sevgiler

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
1) Lastiğin endeksi nedir? Hız endeksi düşükse normal.
2) Balans dan yapar, rottan değil. Bozulmuş olabilir, ince yapılmamış olabilir. Kontrol edilmeli
3) Lastik dişleri kopmuş aşınmıştır. Farklı ebat lastik, araçta esp varsa kazaya sebep olabilir.

Yağ lambanız, yağ basıncına göre yanar. Aracınızda yol bilgisayarı varsa, seviye uyarı sensörü alttadır fakat iptal edilmiş olabilir.

patates

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1) Lastiğin endeksi nedir? Hız endeksi düşükse normal.
2) Balans dan yapar, rottan değil. Bozulmuş olabilir, ince yapılmamış olabilir. Kontrol edilmeli
3) Lastik dişleri kopmuş aşınmıştır. Farklı ebat lastik, araçta esp varsa kazaya sebep olabilir.

Yağ lambanız, yağ basıncına göre yanar. Aracınızda yol bilgisayarı varsa, seviye uyarı sensörü alttadır fakat iptal edilmiş olabilir.
endeks ne olduğunu bilmiyorum şayet ölçülerde 195 60 15
balans hemen bozulurmu 2 bin anca oldu birde lastiklerinin on ve arkaları farklı markalar ve onler yeni arkalar orta seviyede aşınması

yağ olayına gelirsek aracım da yol bilgisayarı var ama hiç yndığını görmedim ilk kontağı çevirdiğimde de yok sanırım yağ lambası neden sokulurki acaba hayırlısı Allahtan diyelim yorumun için sağol

astrateknik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lastikte belli bir hızda yaşanan titreme %90 balans bozukluğundan kaynaklıdır. 4 lastiğin sökülüp balanslanması şikayetinizi giderir büyük ihtimalle.

2. konu çok daha önemli, bazı yeni model araçlarda yağ seviye kontrolü var, aracınızda böyle bir kontrol yok. sizin yağ lambanız yağ basıncı düştüğünde yanar, zaten eğer yağ lambası yanmışsa motora büyük ihtimalle zarar gelmiştir.

aracınıza eksilttiği kadar yağ ekleyip, hangi koşullarda ne kadar yağ tükettiğini belirleyin, böylece yağ sıkıntısı olmaz.

göksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sert bir çukura düştüğünüz anda bozulacak bir durum balans ayarı ve belirttiğiniz gibi lastikler farklı ise lastik yollarıda farklıdır buda titremeye neden olabilir,yağ konusuna gelince arkadaşlar zaten yukarıda belirtmiş ama yağ çubuğuna değmeyecek kadar çok yağ eksiltmesi son yağ değişiminizden bugüne kadar katettiğiniz km ye bağlı olarak normal değil bence,sonuçta 10 bin km de bir yağ değişimi yapsanızda çubukta yağ olmayacak dereceye gelmemesi gerekir,eksoz dumanınızın rengine bir bakın bakalım siyah duman çıkışı gözlemleyecekmişsiniz,eğer yoksa keçelere falan baktırın kaçak varmı diye...

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Hocam merhabalar geçmiş olsun. 2.000 km balansın bozulması için çok normal bir km eğer sorununuz yeni ortaya çıktıysa balans ayarı yaptırırsanız sorun çözülebilir , yeni farkettiyseniz jantlar eğrilmiş olabilir bununda kontrolü balans ayarında yapılabilir. Balans ayarından sonra sorun hala devam ediyorsa ön tekerleri arka tekerlerle , arka tekerleri ön tekerlerle bir değiştirin derim. Ayrıca yağ konusuna gelicek olursak bence bir sorun kesinlikle var yağ eklenmeden 30.000 km bile gidilse yağ çubuğunda hiç yağ kalmayacak kadar olmaz araç yağ yakabilir , üst kapak , karter , yağ tapası , yağ pompası kontrolü yapılmalı. Daha sonra tavsiyem zaten rutin olarak 5.000 km 'de periyodik bakımlarını yaptırın.

patates

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar yorumlar için çok sağolun şöyle bir durumu fark ettim aracımı yokuş aşşağı arka taraf aşşağı bakacak şekilde park ettiğimde eksozundan birşeyler damladığını fark ettim birde bu aralar aracımdan beyaz duman geliyor siyah duman vs hiç görmedim ama beyaz duman var yağ lambasını iptal ettiler desem ilk kontağı çevirdğimde lamba yanıyor anlamadım gitti bu aralar motorun oralardan tıkır tıkr sesler de geliyor hiç hayra alamet değil bu durumlar hayırlısı Allahtan

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Abdullah bu araba da senin başına bela oldu yeminle.

patates

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abdullah bu araba da senin başına bela oldu yeminle.

abi yalan yok bak çok araba kullandım böylesini görmedim bela be abi gerçekten ben hiç bir foruma üye olupda şimdiye kadar dert yanmadım hayır çok kotu bir araç diyecem binen ustalar gayet iyi diyor aldığım zaman dan bu yana 1 sene oldu bu araç bende 600 700 para harcadım hala harcaman lazım mesela korna sorunum var Cam sorunum var yol bilgisayarı pixel hatası verdi oda sorun eksozu değiştirmem gerek sorun yağ mı yakıyor bilmiyorum yada kaçırıyor bir yerden onu çözmem lazım sorun sorunlar var abi motordan garip garip sesler geliyor bu aralar sorun bak çok yakında hacımurat alıcam samimi soyluyor um

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Moralini bozmak istemiyorum ama 5000TL gözden çık derim. Eğer binici isen. Daha işin başında olduğunu unutma aracın KM ne kadar?