Rölantideki garip durum?

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar 1.6 136 hp dizel motorda geceden sabaha kapalı otoparkta bekleyen soğuk motorda rolanti sorunu yok. Yüksek başlayıp 0.8 lere düşüyor. Ama şöyle bir problemim var. Aracı 10 km kullanıp, bir yere gidiyorum ve 1 saat beklediğimde (motor suyu sıcaklığı 50 c falanken) tekrar çalıştırdığımda böyle bir dalgalanma başlıyor. 1 ile 8 arasında gidip geliyor. Biraz gaz verip çekiyorum 20-30 sn düzeliyor. Bunun sebebi ne olabilir? Geçenlerde kirli ve nemli olan bir gece dalgalanma çok fazla sürdü.

Gece sabaha kadar beklese dışarda yine böyle bir sorun olmuyor sanki. Yani bu ara park et çalıştır durumlarında, motorun suyu sıcaklığının tam soğumaya geçtiği durumlarda baş gösteriyor. Bu durum normal değil sanırım?

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Araba kaç binde maf sensörünün filan temizle egr temizle öyle dene bir

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Araba kaç binde maf sensörünün filan temizle egr temizle öyle dene bir
Araç 100 bin de. Bu söylediğiniz kısımları yetkili serviste mi temizletebiliriz? Neresi bu işi daha iyi yapar. Kışın can sıkmaz inşallah.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Araç 100 bin de. Bu söylediğiniz kısımları yetkili serviste mi temizletebiliriz? Neresi bu işi daha iyi yapar. Kışın can sıkmaz inşallah.
Bağzılari yapıyor bağzıları yapmıyor

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Bugün yine ara ara yaptı. Ve sonunda araç marş almadı. Ancak marş almadığı değil problem, "motor gücü azaltıldı" uyarısı verdi. Sonra tekrar tekrar marşa bastım yok... Kontak aç kapat yaptım, kontağı 3 seviyesine aldığımda hiç bir tetikleme yok sadece göstergeler kontrol edildi ama yok. İndim kapıyı kapattım tekrar açtım. Bu kez motor arıza lambası yanarak çalıştı. Ancak aşırı dalgalanma var. Biraz bekledim, normalde 5sn. falan geçiyor. Ama bu kez aynen devam öksürmeye.

Yarın özel bir servise gidip, önce boğaz kelebeğini temizleteceğim. Arıza koduna da baktırmaya çalışacağım. Normalde aracın çekişinde falan hiç problem yok aslında. Tek problemim rölantiydi. Ancak şimdi rölantideki o durum bir arızaya sebep verdi gibi. Bakalım hangi parça arızalı.

Ozgur53

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bugün yine ara ara yaptı. Ve sonunda araç marş almadı. Ancak marş almadığı değil problem, "motor gücü azaltıldı" uyarısı verdi. Sonra tekrar tekrar marşa bastım yok... Kontak aç kapat yaptım, kontağı 3 seviyesine aldığımda hiç bir tetikleme yok sadece göstergeler kontrol edildi ama yok. İndim kapıyı kapattım tekrar açtım. Bu kez motor arıza lambası yanarak çalıştı. Ancak aşırı dalgalanma var. Biraz bekledim, normalde 5sn. falan geçiyor. Ama bu kez aynen devam öksürmeye.

Yarın özel bir servise gidip, önce boğaz kelebeğini temizleteceğim. Arıza koduna da baktırmaya çalışacağım. Normalde aracın çekişinde falan hiç problem yok aslında. Tek problemim rölantiydi. Ancak şimdi rölantideki o durum bir arızaya sebep verdi gibi. Bakalım hangi parça arızalı.
Aynı durum benim dün başıma geldi, motor sıcaklığı 90 derece iken rölantide dalgalanma oldu ve arızaya düştü araç. Şuan motor ışığı yandı ama herhangi bir değişiklik yok. Bende baktıracağım ne olduğuna. Sizde servise gösterdikten sonra paylaşır mısınız öğrendiklerinizi.

• Beğen
Tepkiler: kaanrevan

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Aynı durum benim dün başıma geldi, motor sıcaklığı 90 derece iken rölantide dalgalanma oldu ve arızaya düştü araç. Şuan motor ışığı yandı ama herhangi bir değişiklik yok. Bende baktıracağım ne olduğuna. Sizde servise gösterdikten sonra paylaşır mısınız öğrendiklerinizi.
Ben bugün özel bir servise gittim. Universal arıza tespit cihazı ile p0006 kodu gördü. Nedir ne değildir bilmiyorum. Beyin dedi geçti sanırım Universal cihaz pek güvenli değil. Opelin kendi orjinal cihazı ile baktırmak lazım. Arızayı sildi.

Zaten ilginç olan şu ki sabah çalıştırdım, hiçbir sıkıntı yoktu çalıştı. Benim dalgalanma sadece ilk çalıştırmada oluyor. Süreçte çekişte kalkışta sorun yok. Yakıt sistemi ile ilgli bir durum var gibi. Açıkcası güvenilir bir yetkili servis arayışına girmem gerekiyor. Arıza koduna göre direk parçayı gösteren, ekstra saçma maliyetler çıkartmayacak düzgün bir yetkili servis önerisi olan varmı İstanbul da... Tekirdağ dayım. Bu problem ilerlemeden çözüm bulmak gerekiyor çünkü havalar soğuyor. Hoş benim havanın soğumasından öte 1 saatlik beklemelerde bu sorun baş gösteriyor. Enjektörlerden de şüpheleniyorum. Bu tarz hatalar en nefret ettiğim şeyler. Kararsız. Çözüme ulaşmak için iyi bir usta lazım ki benim verileri alıp bir sonuca ulaşsın çözüm önersin.

• Beğen
Tepkiler: Ozgur53

Ozgur53

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Ben bugün özel bir servise gittim. Universal arıza tespit cihazı ile p0006 kodu gördü. Nedir ne değildir bilmiyorum. Beyin dedi geçti sanırım Universal cihaz pek güvenli değil. Opelin kendi orjinal cihazı ile baktırmak lazım. Arızayı sildi.

Zaten ilginç olan şu ki sabah çalıştırdım, hiçbir sıkıntı yoktu çalıştı. Benim dalgalanma sadece ilk çalıştırmada oluyor. Süreçte çekişte kalkışta sorun yok. Yakıt sistemi ile ilgli bir durum var gibi. Açıkcası güvenilir bir yetkili servis arayışına girmem gerekiyor. Arıza koduna göre direk parçayı gösteren, ekstra saçma maliyetler çıkartmayacak düzgün bir yetkili servis önerisi olan varmı İstanbul da... Tekirdağ dayım. Bu problem ilerlemeden çözüm bulmak gerekiyor çünkü havalar soğuyor. Hoş benim havanın soğumasından öte 1 saatlik beklemelerde bu sorun baş gösteriyor. Enjektörlerden de şüpheleniyorum. Bu tarz hatalar en nefret ettiğim şeyler. Kararsız. Çözüme ulaşmak için iyi bir usta lazım ki benim verileri alıp bir sonuca ulaşsın çözüm önersin.
Anlattığınız durum tam olarak bende mevcut. Bende pazartesi Yetkili servise gidip bağlatacağım, öğrendiğim bilgileri size aktarırım. Ama tahminen ya enjektör ya da egr falan tıkalı

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Anlattığınız durum tam olarak bende mevcut. Bende pazartesi Yetkili servise gidip bağlatacağım, öğrendiğim bilgileri size aktarırım. Ama tahminen ya enjektör ya da egr falan tıkalı
Şimdi bosch car service e geldim. Onlar da enjektörlerden olsa sürekli yapar diyorlar. Yakıtı basan sistemden bahsetti. Şamandra nın olduğu kısımda bir filtreden bahsetti. Onu temizlemek gerekebilir dediler. Sonrasında başka bir opel servise uğradım. Onlar da dbf rejenerasyonu yaptılar. Açıkcası zararlı birşey mi bilmiyorum. Daha önce bir videoda zararlı olduğundan falan bahsediliyordu. Aracı opcoma bağladı. 3000 devirde yaklaşık 8-10 dk çalıştı. Sonra devir düştü ve stop etti ardından tekrar çalıştırdı. Sanırım kalibrasyon yaptı. Son olarak bir de hava akışını ayarlayan sanıyorum MAP sensörünü çıkarttı. Sensör ün 3 gözlü boşluğu komple kurumla doluydu. Açıkcası ben şaşırdım. Usta büyük ihtimalle senin sorun bundan kaynaklanıyor dedi. Balata spreyi gibi birşeyle temizledi. Kuruladı tekrar taktı. Sonra az önce gelirken biraz test ettim sanki çekiş daha da arttı. Ama sorun çözüldü mü bilmiyorum. Az sonra 2 saat sonra falan tekrar çalıştırıp deneyeceğim. Sıcakken çünkü herhangi bir dalgalanma vb. olmuyor. Şuan için herhangi bir arıza da yok. Dün zaten arızayı bir kez verdi. Ama arızadan sonra bildiğiniz araba karbüratörlü bir araç gibi öksürüyordu. Sabah çalıştırdım hiç birşey yoktu. O yüzden sorun çözüldü diyemiyorum. 1 hafta deneyeceğim.

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Şimdi denedim yaklaşık 2 saat sonra ne yazık ki yine aynı sorun devam ediyor. Arıza yok ama bu hafta bence yine arıza alırım gibi geliyor. Rölanti ve hatta belli bir süre titreme hissediliyor. Çok can sıkıcı. Hafta içi öncelikle boğaz kelebeğini ve ona bağlı olan kısımları temizletmek istiyorum. MAF sensör temizliğini kendim yapabilir miyim acaba? Bu konuda yardımcı olacak bir video var mı arkadaşlar?